Çinli Kadın, Oyunu Çok Fazla Oynadı, Kör Oldu!

Çinli kadın, Çin'in en bağımlılık yapıcı mobil oyununu tüm gün aralıksız oynadıktan sonra kısmen kör oldu!

Çinli Kadın, oyunu çok fazla oynadı, kör oldu!

Çin'de yaşayan Çinli bir kadın, tüm gününü akıllı telefonunda bir oyunu oynayarak geçirmesinin ardından kısmen kör oldu.

Wu Xiaojing takma adını kullanan 21 yaşındaki genç kadın, popüler multiplayer akıllı cep telefonu oyunu Honour of Kings'in çok koyu hayranıydı. Maliyede çalışan Wu, söylenene göre sağ gözünün görme kabiliyetini tamamen kaybetmeden önce saatlerdir oyunu oynuyordu.

Birkaç hastaneye götürüldü ve sağ gözünde Retinal Artery Occlusion (RAO) (Retina Damar Tıkanıklığı) tanısı konuldu. RAO genelde daha yaşlı hastalarda görülen bir durum ve kalıcı görme kaybına sebep olabilen bir durum.

Çinli sosyal medya sitesi Weibo'daki kullanıcılar genelde Wu'nun yaşadığına karşı sempati göstermediler.

Bir kullanıcı, "[o resimde] hâlâ elinde cep telefonu var" dedi.

Diğer bir kullanıcı da "Bu çok kötü bir şey, ama ben yine de oyunu silmedim" yazdı.

Aşırı bağımlılık

Wu, oyunu sekiz saate kadar aralıksız, yemeden, içmeden ve tuvalete gitmeden oynadığını itiraf etti.

Çinli devlet medya ajansı The Global Times'a "Eğer işim yoksa, genelde sabah 6 civarı kalkarım, kahvaltımı yaparım ve sonra öğleden sonra 4'e kadar oynarım," diyen konuşan Wu, "Bir şeyler yerim, biraz kestiririm, uyanırım ve gece 1 veya 2'ye kadar oynarım. Annemle babam kör olabileceğim konusunda beni uyarmıştı" diye ekledi.

Wu'nun tanısının konduğu Nancheng hastanesindeki bir uzmana göre Wu, telefonunda "aşırı fazla" oynadığı için gözünde RAO meydana gelmişti. Buna karşın, Londra'daki bir göz kliniğinin tıbbi yöneticisi Dr David Allamby, haber kaynağı Daily Mail'e yaptığı açıklamada Wu'nun gözünde RAO meydana gelme sebebinin telefonda çok oynama kaynaklı olma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyledi.

"Burada söylendiği gibi video ile ilgili aşırı göz zorlanmasından RAO geliştirmezsiniz, bu büyük ihtimalle başka bir kardiyovasküler (kalp ve kan damarı) hastalığının göstergesi."

Oyunun arkasındaki firma Tencent, bir süre önce 12 yaş altındaki çocukların bağımlı olmasını engellemek için oyun süresini günlük bir saate sınırlamıştı.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir