Çinli kullanıcılar Samsung'u pes ettirdi!

Samsung, ceplerinde yüklü gelen ve silinemeyen bloatware uygulamalar konusunda pes etti!

  • Onur Seven
Çinli kullanıcılar Samsung'u pes ettirdi!

Geçtiğimiz günlerde Çinli bir tüketici grubu Samsung'u bloatware uygulamaları nedeniyle dava etmişti. Akıllı telefonlarla yüklü olarak gelen, ancak sonradan silinemeyen bu uygulamalar, tüketicilerin en büyük sıkıntılarından biri durumunda.

Samsung, bloatware için davanın karara bağlanmasını beklemeyecek. Şirket, Ağustos ayında yayınlayacağı yamalarla, Çin'li Android kullanıcılarının, Galaxy Note 3 olarak bilinen SM-N9008S model cihaz üzerindeki bloatware uygulamaları silebilmesini sağlayacak. Hangi uygulamaların kaldırılabileceği ise şu an için bilinmiyor. Ayrıca kararın Note 3 dışındaki cihazları kapsayıp kapsamayacağı konusunda da net bir bilgi yok.

Ancak bu karar Samsung'u kurtarmaya yetmeyecek. Şangay Tüketici Konseyi yasal işlemi sonlandırmadan önce Samsung'un sözünü yerine getirmesini bekliyor. Aksi takdirde yasal süreci genişleterek devam ettireceğini söylüyor.

Bu karar şu an için sadece Çin için geçerli durumda. Samsung'un Çin dışındaki Android telefon kullanıcılarına da benzer bir zeytin dalı uzatıp uzatmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

samsung un zeytin dalı uzatmasına ne gerek var, ben telefonu aldığım ilk dk da işe yaramaz saçma sapan uygulamaların hepsini kaldırdım, tabi mecburen root izni verdim

Hem bize parayla cihazı sat, hem yazılım firmalarından para al cihazı yazılımla doldur, ne güzel dünya

biz niye dava açmıyoruz

Gerçekten de şu yüklü gelen uygulamalar insanı çileden çıkarıyorlar.

S4 ilk çıktığında almıştım, 2 hafta sabredemeden iade ettim. Samsung'un stock uygulamaları en az 150 tane; isterseniz bir kontrol edin. Sırf bunlar yüzünden stabil değil zaten telefonları. Root izni verip veya rom atmakla da zaman kaybedeceğime iPhone aldım keyfime bakıyorum şu an. Google'ın kendi cihazlarından başkası alınmaz ille de Android istiyorsanız. Nexus serisi veya Motorola serisi yani

ya zorla uygulama yüklemek neyse de bari silmemize izin ver...

Root candır. Ne reklam ne gereksiz uygulama ne de saçma sapan üretici romları. Aldığım Android telefonları en fazla 2 hafta rootsuz kullanmışımdır.

@03 Ağustos 2015 14:18 bizede öğret.....bencillik etme..bekliyoruz..note 4 ve 3

S6 da bu durum sadece türkiye modelinde var gerisinde yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play