Çinliler Windows XP'yi de kopyaladılar!

Çinliler Windows XP'nin de kopyasını yaptılar... Karşınızda 'Ylmf OS'...

Çinlilerden Windows XP 'çakması' Linux!
Ylmf OS'un başlat menüsü

Çinli şirket Ylmf, ara yüzü Windows XP'ye çok benzeyen kendine ait bir işletim sistemini piyasaya sürdü. Ylmf OS adındaki işletim sistemini ister Live CD'den isterseniz PC'nize yükleyerek kullanabiliyorsunuz.

Bilgisayarınızı Ylmf OS CD'sinden başlattığınızda karşınıza Çince bir pencere çıkıyor, ancak aynı pencerede dili İngilizce olarak ayarlayabiliyorsunuz. İşletim sistemi ilk bakışta Windows XP'ye oldukça benziyor ancak Live CD modunda birçok alanın düzgün bir şekilde tercüme edilmediğini görüyoruz. Başlat menüsünü açtığınızda ise Ylmf'nin Linux'da çalışan kötü bir Windows XP kopyası olduğunu fark ediyorsunuz. Ylmf'de Microsoft Office'in yerini ise Open Office alıyor.

Ylmf OS'da programları kullanmak da Windows'dakine oldukça benziyor. Ek programları indirmek için 'Ubuntu Software Center'ı kullanıyorsunuz ancak burada da çevirisi yapılmamış birçok alan var. Ylmf'yi denemek istiyorsanız işletim sistemini buradan indirebilirsiniz (677MB).

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ubuntuya tema yaparak çok daha iyi bir işletim sistemi kullanırım :)

Sadece XP teması sanırım.

türkçe olsaydı kullanırdım

Güzel duruyor.

Arayüz xp den os linuxtan.
Sonuç: Çinliler taklit yaptı.

Linux'u Linux yapan farklılığıdır.Windows kullanmak istesem piyasada zebil gibi.Linux'u seviyoruz.Linux duruşunu bozmaz.Böyle çakma sistemleri de kimse kullanmaz.Tabii sistem denilirse.

çinliler yakında bizide kopyalar : )

peki merak ettim x86 temellimi yoksa bu çinlilerin kendi cpu ları vardı onumu destekliyor. ginede denemem virüslerin çoğu çin temelli kim bilir ne açıklarvardır bunda helede win7 varken.

zuhahaha linux çakma olduğu içindir niye çünkü tüm linuxlar birbirinin aynısı
ouhahaha

zuhahaha linux çakma olduğu içindir niye çünkü tüm linuxlar birbirinin aynısı
ouhahaha

arkadaşım basit basit konuşma lütfen önce bilgi sahibi ol sonra fikir sahibi olursun

Ylmf nasıl okunuyor?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir