Çinliler yine kopyaladı ama "dürüstçe"...

Çinliler şimdi de piyasaya çıkmayan Nokia N900'ü kopyaladı; ama bu kez "çok dürüstler"...

  • Ali Güngör

Çin malı taklitlere alışık olsak da markayı değiştirme zahmetine bile girmeyen bir taklitler de mevcut. Ama bu haberde değindiğimiz kopya ürünün imalatçıları gerçekten yaratıcılık sınırlarınız zorluyorlar.

Nokia'yı Nokla, Sony Ericsson'u Sany Ericssan yapan Çinli taklitçiler bir yanda, Adidas'ı Adibas yapan Türk ticari dehası öte yanda. Taklitçiler kanun dinlemeden üretmeye devam ediyor. Dünyanın diğer yanında kağıt üzerindeki kavramlar, patent hakları için milyonlarca dolar tazminat davaları açılırken, Çin gerçekten ayrı bir dünyada yaşıyor.

Haberimize konu olan ürünün adı ise Copy Nokia N900. Akıllara durgunluk veren bu isim dürüstçe kopya olduğunu itiraf ediyor. Kopya olduğu gerçeğiyle barışık bu üründe VGA kamera, GPRS veri, QVGA ekran, analog TV alıcısı ve ivme ölçer yer alıyor.

Ürünün ilginç videosunu video bağlantımıza tıklayarak izleyebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

iyide n900 de tam q klavye var diye biliyorum ben :)

okadar teknoloji var ama kafa yok adam gibi bir firma kurup karşımıza markayla çıkın teknik servis kurun saga sola ozaman satışlarınız fırlar

"N900'e benziyor ama kapak bakın nereye kayıyor!"
fotoğrafın altında yazıyor bak :)
kopyalanamayacak ve pahalı olabilecek bir tasarım yapmaları şart.

VGA kamera... Poff

Taklit telefonlarda 3G nadiren oluyor. 3G olmayan telefonun anlamı da yok. Başka nokta ise işletim sistemleri. Kendilerine has işletim sistemleri ve/veya arayüzleri olduğu için uygulama yüklemek çok zor.

yetti bu çinin yaptıkları gitgide dünyanın başına bela olmaya başladılar. zaten krizde onların yüzünden çıktı işadamları fabrikalarını ucuz işçi çalıştırmak için çine taşıyınca amerika borsasının çökmesine sebep oldu. robot gibi çalışıyorlar ama bütün ticari kurallarıda hiçe sayıyorlar. bu yaptıkları ticaret ahlakına sığmaz. seto

Sen de yorum yaz