Çinlilerden: Saatte 1000 km hız yapacak!

Çinliler sadece telefon kopyalamıyor: İşte saatte tam 1000 km hız yapacak akıl almaz canavar...

  • Ali Güngör

Çin dünya rekorunun iki katını kırmaya ve saatte 1000 kilometre hıza çıkacak bir tren geliştirmeye hazırlanıyor.

Aslında 1960'lardan beri düşünülen bir konsept olan vakum tüneli kullanılacak. İçerisinde hava olmayan tünellerde, sürtünme olmaksızın hareket edecek trenler inanılmaz hızlara ulaşabilecek.

Çin Bilim Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi'nin üzerinde çalıştığı bu projede vakum tünelleri ile manyetik süspansiyon bir arada kullanılacak. İlk modelde 350 Km hız, sonra 500-600 Km hız ve nihayet 1000 Km hıza ulaşacak projeler planlanıyor.

Bu tren Japonya'nın JR-Maglev treninin 581 Km'lik rekorunu da geride bırakacak. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde altyapı maliyeti Km başına yüzde 5 ila yüzde 10 daha pahalıya malolacak, ancak hız ve zaman olarak Çin için inanılmaz faydalı olacak proje Çin'in toplu taşımadaki azmini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Çin'i kopyacı bir ülke gösterme hatasına sadece zaten bizler düşüyoruz. Çin'in yarisi bile değiliz teknoloji konusunda.

Bu da amerikalılardan kopyalanmış:))) 3-4 yıl önce discovery channel da bu mevzu çıktı ve ingiltere abd arasında bir tüp oluşturularak yapılacaktı. 30 dakikada yavaş yavaş ses hızının 2 katına çıkacak ve yine 30 dakikada duracaktı (G kuvveti nedeniyle)
Tüpün içinde hava olmayacak, bütün tüpü boşaltamayacakları için tüpün bölümleri kapatılıp açılarak tren hep havasız ortamda yol alacaktı, sistemde maglev tren sistemi olacağı için sürtünme olmayacak:) Yani bu da çalıntı

bununla insan taşınmaz anca ticari ve askeri mühimmat nakliyatı için olabilir. Maglevlerin bile 500 le giderken durmaları için 30 km mesafe gerekiyor bu Allah bilir kaç km önceden giren yapar :)

ihtiyaç olunca neler yapılmaz ki!

Adamlar amerikanın teknolojini kopyalıyorlar bari peki ya biz,,,kültürünü hangisi daha iyi ?

O trendede bişiler vardır kesin.Çin yönetimine uyarı halkınıza zarar verecek yollardan kaçının.Bi araba yaptılarda denemede tuz gibi oldu.Bunlar tam ölüm makinesi.

Bu da amerikalılardan kopyalanmış:))) 3-4 yıl önce discovery channel da bu mevzu çıktı ve ingiltere abd arasında bir tüp oluşturularak yapılacaktı.
-----------------------------
demişsin kardeşim ama adamlar 1960 dan bahsediyor. 3-4 yıl öncesinden değil..

allahım herhalde giderken tren tüpün içinde parçalanır nede olsa çin malı:)

En azından teknoloji üretiyorlar. Kopya olsa da olmasa da.

demişsin kardeşim ama adamlar 1960 dan bahsediyor. 3-4 yıl öncesinden değil..
__________________________________________________________
ben izlediğim tarihi söyledim:)

salih
Aslında çin değilde ben karadenizli olarak yıllardır düşünürüm.Neden bir borunun içinde uçak motorlu vasıta yapmıyorlar kaza riski sıfır olacağı için istediği kadar hızlı gidebilir binde olur ikibinde.Tek yapılması gereken manyetik alan oluşturarak sürtünmeyi ortadan kaldırmak bir diğer yapılması gereken aracın önündeki havanın dışarı çıkması için belirli aralıklarla havadelikleri.en azında yük taşımacılığı falan denizin altındada olabilir maliyet bir boru.vs vs.Deli değilim haaaa.

Sen de yorum yaz