Cinsel suç işleyenler tek tek banlanacak

İnternet üzerinde korumasız olan 18 yaş altı çocukların suçlulardan zarar görmesinin önüne geçiliyor

  • Selim Öztürk
Suçluların e-mail adresleri izlenecek
Facebook'a kayıtlı bazı e-mail adresleri yakın takipte

Cinsel suç işleyen e-mail adresleri Facebook ve Bebo gibi sosyal network sitelerinde kontrolden geçerek 18 yaş altı çocuklar koruma altına alınacak.

İngiltere'de hükümetin teklifine göre, polise adres bilgilerini vermeyen ya da yanlış veren suçlular 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Web sitelerinin sözkonusu e-mail adreslerinin aktivitelerini izlemesi ve gerektiğinde bloklaması bekleniyor. Bu yeni yasa eğer yürürlüğe girerse 30 bin kadar cinsel suç işleyen kişiler bu yasadan etkilenecek.

Bu sayede çocuklar internet üzerinde daha güvende olacak ve bu tür suçlular her daim çocuklardan bu sayede uzak tutulabilecek.

Hayır kurumları bu yasaya göz kırparken, bazı kesimler ise internetin bu şekilde kontrol edilemeyeceğini öne sürüyor.
Suçluların izlenme raporları Child Exploitation and Online Protection (Ceop) merkezi ve internet şirketleri tarafından hazırlanacak. Ancak Ceop zaten interneti yakından takip ediyor ve her ay çocuk istismarıyla ilgili yaklaşık 400 rapor yayınlanıyor.

Ancak şimdi çalışmanın çerçevesi biraz daha genişletiliyor. Facebook, Bebo, Piczo ve MySpace gibi siteler artık sıkı kontrolde olacak. Bu sitelerin Ceop'a gönülden yardım edecek olması ise umut verici bir gelişme olarak lanse ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Yayın diliniz Türkçe mi?
Tükçe banlamak ne demek?
Yabancı dilde kelime kullanmak sizi daha akıllı yapmıyor.

Evet arkadaşa katılıyorum.Lütfen kullandığımız kelimelerin TÜRKÇE olmasına dikkat edelim..

teknolojik terimlerin malesef türkçede birebir karşılığı yok ve de tdk yardımıyla oluşturulan kelimeler de çok komik oluyor.kusura bakmayın ama teknolojik olarak geride kaldığımız için başkalarının koyduğu terimleri kullanmak zorundaymışız gibi geliyor.ne zaman kendi teknolojimizi kurarız o zaman terimlerini de türkçe yaparız.habere gelince de aileler interneti çocukları başlarından savmak için kullandıkça çocuklar tehlikelere açık olacaktır!!!

el oglu aya giderken biz meleklerin cinsiyetini tartışmaya tamgaz devam ediyoruz bide tartışmayı bırakıp bizde aya gitmeye karar verip de yola cıksak adamları gecicezde yok niyet kötü

Eh be karedşim "ban" ' ı Türkçeleştirmeye ne var? "Engellenecek" de "banlanacak" diyeceğine. Her terimi de TDK'nın Türkçeleştirmesini bekleyemeyiz de mi, sen sana göre doğrusunu kullan ki yeni bir kelime oluşsun toplulukta.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play