"Çıplak fotoğraf skandalı" unutulmadı!

Tim Cook, iPhone 6 tanıtımı ile birlikte ikinci plana düşen "çıplak fotoğraf" skandalını unutmuyor!

"Çıplak fotoğraf skandalı" unutulmadı!
Güvenlik konusunda yeni fikirler ortaya çıkıyor!

Geçtiğimiz günlerde başta teknoloji dünyası olmak üzere, tüm dünya basınına bomba gibi düşen iCloud'un hack'lenmesi vukuatının yankıları halen sürüyor... Bilindiği üzere, hack'lenen sistem üzerinden, birçok yabancı ünlünün çıplak fotoğrafları medyaya sızdırılmıştı.

Başlangıçta, hack'lenme olayları ile alakalı olarak firmasını ve kendisini sürekli savunan Cook, daha sonra kendilerinin de daha fazla önlem almaları gerektiğini itiraf etmişti. Cook, şimdi bir kez daha, "daha iyi güvenlik tedbirleri alınabileceği" hakkında konuştu.

Saldırılar esnasında bir takım hesaplara, gizli sorulara verilen cevap bulunarak, hatta kimi zaman tahmin edilerek ulaşılmış olsa da bazıları Hedef Odaklı siber saldırılar sonucunda ele geçirilen kullanıcı ismi ve şifresi ile ifşa edildi. İşte bu konu hakkında konuşan Cook dikkat çeken sözler sarf etti; "Bu korkunç olaya dönüp, başka ne yapabilirdik diye kendime sorduğumda, daha dikkatli olabilirdik gibi bir düşünceye kapılıyorum. Firmamıza olan güveni arttırmamız en büyük hedefimiz..." şeklinde konuşan Cook, benzeri saldırılarla herhangi bir site üzerindeki kullanıcı adı ve şifrelerinim ele geçirilebileceğinin de altını çizdi. Yine de özellikle konu, mobil cihaz ve bulut sunucu kullanan kişilerin güvenliği olduğu zaman Apple'ın sınıfta kaldığı bir gerçek.

Hatırlanacağı gibi Apple, aynı durumun tekrar yaşanmaması için bazı yeni güvenlik önlemlerini geçtiğimiz günlerde hayata geçirmişti. Görünüşe göre şirket, iCloud güvenliği konusunda bazı yeni önlemler üzerinde de çalışıyor. Çok yakında, bu yeni önlemleri de göreceğimizi düşünüyoruz...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

İphone kullanıyorum sadece resim foto konularında değil her konuda tedirgin olmaya başladım, adamlar güvenlikte zaafiyet vermeye başladılar

@15 Eyl 2014 00:28 Günaydın geçmiş olsun parmak izin bu adamlarda

@15 Eyl 2014 00:28 Kim ne yapsın senin beyaz donlu fotolarını, sen rahat olabilirsin

@15 Eyl 2014 03:47 biz zamanında dedik :)

adamlar dikkat dağıtmaya çalışıyor. iphone 6'nın haritası şahane. şehirlerin yerlerini değiştirecek kadar şahane hem de

@15 Eyl 2014 04:49 Düşünce kokar mı ya.... Lütfen kendini kendine sakla...

Evet neymiş..? en iyi telefon bu değilmiş. ;)

Bu olaydan sonra onedrive'dan tüm özel dosyalarımı sildim. 1 tb'lık hard diskimde yedekleme yapıyorum.

Adam gayet durust bir durum degerlendirmesi yapmis... Akilli insanlar icin guven sarsmak yerine aksine guveni tazeler ... Burada yapilabilecek sms onaylamasi gibi veya iphone disinda baska bir kaynaktan bu fotograflara ulasildigindna telefondan bir sekilde onay istenmesi gibi mekanizmalardan bahsediyor olabilir. Hatta icloud hesabina belirtilen bilgisayardan ilk defa bir erisim oluyorsa cesitli uyarilar konulmasi gibi durumlardan bahsediyordur.

merak edenler. naked celebs yazıp arayın

apple herşeyi yapabileceğini sanıyor ama işte öyle HERŞEYİ yapamıyorsun be güzel kardeşim. İnsanları üte üte nereye kadar.

OneDrive entegrasyonunu kapattım. Gerektiğinde konumumuda kapatıyorum. Sıkıntı yok (WP)

OneDrive... Windows Phone...

çıplak foto koyan pek değerli ünlülerde baya akıllıymış :)

iyi malları varmış

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir