Çıplak fotoğrafı çeken mi suçlu, çalan mı?

Telefonundaki çıplak fotoğrafları öğrencisinin eline geçen öğretmen için şaşırtıcı karar...

Çıplak fotoğrafı çeken mi suçlu, çalan mı?

Eğitim söz konusu olduğunda alınan bazı kararlar mantıklı gözükmeyebiliyor. Öncelikler, alınan kararların amaçları ve benzeri endişeler, kararların farklı çevreler tarafından farklı algılanmasına sebep olabiliyor. South Carolina'da yakın zamanda yaşanan bir olay da, bu duruma güzel bir örnek.

Leigh Anne Arthur, Güney Carolina'da bulunan Union County High Schools Career and Technical Center'da mekatronik öğretmenliği yapmaktaydı. Ancak kendisinin WYFF-TV'ye söylediğine göre, koridorları dolaşmak için beş dakikalığına masasını terk ederken telefonunu masanın üzerinde bıraktı. Söylediğine göre kendisi dışarıdayken bir öğrenci, kilitli olmayan telefonunu karıştırarak telefondan fotoğraflarını aldı ve kendi telefonuna gönderdi. Burada bahsedilen fotoğraflar da, kocası için sevgililer günü hediyesi olarak çektiği kendi çıplak fotoğraflarıydı.

Bazı kişiler, her şey eğer öğretmenin anlattığı şekilde gerçekleştiyse, okulun bu öğrenciyi bularak cezalandırması gerektiğini düşünebilir. Ancak okul yönetimi, burada suçun öğretmene ait olduğuna karar verdi ve telefonunu korumasız bir şekilde bırakmaması gerektiğini söyledi. Geçici müfettiş David Eubanks'ın State gazetesine söylediğine göre Arthur'a iki seçenek sunuldu: İstifa etmek veya işten çıkarma sürecinin başlatılması. Arthur da geçtiğimiz Salı günü istifa etmeyi tercih etti.

Eubanks, State'e yaptığı açıklamada mahremiyet hakkına sahip olduğumuzu ancak uygunsuz bilgiler veya fotoğraflar çektiğimiz zaman, bunların kişisel kalması için elimizden geleni yapmamız gerektiğini söyledi. Tabii ki çekilen fotoğrafların mı, yoksa öğrencinin, Arthur'un telefonunu karıştırarak bu fotoğrafları bilinmeyen sayıda kişi ile paylaşmasının mı daha uygunsuz olduğu tartışabilir.

Bu arada öğrencinin herhangi bir disiplin cezası alıp almadığı ise açıklanmış değil. Arthur'un söylediğine göre öğrenci kendisine "hesaplaşma günün geliyor" cümlesini kurmuştu. Ayrıca Arthur'un söylediğine göre çocuğun ailesi de Arthur'un tarafını tutmakta.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Burada asıl suçlu öğrenci çünkü, başkasının telefonunu karıştıramaz, alamazsınız, paylaşamazsınız. Bu temel ahlaktır. 2. olarakta öğretmen suçlu, telefon gibi küçük ve iletişim gibi genel amaçlı kullanıma açık bir cihazı ortamlarda toplum içinde bırakmak (özelliklede kilitsiz bırakmak) yanında taşımayarak çalınmaya veya izinsiz kullanıma sebebiyet verecek şekilde bırakmak veya bırakmamak kişinin sorumluluğundadır.

Öğretmen mağdur iken birde okul yönetimi tarafından işten uzaklaştırılmış tahminem özel okul ve varlıklı ailelerin tercih ettiği, prestij ve imaj için kendi personelini harcamış. Kişi kendi cihazında şahsa özel istediği veriyi bulundurabilir bir anlık dalgınlık veya işyerinde masa kenarına bırakılmış bir iletişim aracını 24h üzerime zimmetli devlet malı demirbaş gibi kimse koruyamaz akılcı değil. Öğretmenin güvenini suistimal edip illegal yolla resimleri ele geçiren şahıs kriminal suç işlemiştir

İki taraf da suçlu oluyor aslında.. yalnızca öğretmen değil öğrenci de cezalandırılmalıydı.

O öğrnciyi getirin türkiyeye bakın cezsını mahkemeye bırakıyoruzmu, elbette ailesine ve okul yönetimini de ağırlarız biz.

Bence iki taraf da suçlu, öğretmene kesilen ceza çok ağır, iki kere mağdur olmuş. Maaş kesintisi gibi daha uyarı mahiyetli bir ceza olabilirdi. Tabi bütün süreci bilmiyoruz belki başka faktörler de vardır.

Komik hırsız değil ev sahibi suçlu....

öğretmen gerekli önlemi almadığı için suçlu. Tabi ki asıl suçlu öğrenci.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir