Çocuğunuzu internetle başbaşa bırakmayın!

İzlenmekten hoşlanmasalar da, bu yaşlardaki çocuğunuzu internette yalnız bırakmamanızda fayda var!

Çocuğunuzu internetle başbaşa bırakmayın!

Çocuklar da artık sosyal medya üzerinden sosyalleşiyorlar. Bu duruma dikkat çeken ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, ebeveynleri sosyal medyaya dahil olmaya çağırdı ve "Çocuklarınızı internette yalnız bırakmayın" çağırısında bulundu.

Sosyal medya hesaplarının, tüm dünyada gençlerin yaşam merkezi haline geldiğini aktaran ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, İngiltere'de 2 bin ebeveyn ile yapılan bir incelemeye dikkat çekti. Söz konusu çalışmada sosyal medya hesabı bulunan 13-16 yaş arasındaki çocukların ebeveynleri konu alındı.

İngiltere'de ebeveynlerin üçte ikisi takip ediyor

Araştırma, İngiltere'de ebeveynlerin üçte ikisinin, çocuklarının sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğini ortaya koydu. Ebeveynlerin üçte biri ise bu kontrolü düzenli olarak yaptığını bildirdi.

Aslında yasal yaş sınırı 13

Facebook yasal yaş sınırı 13 olmasına rağmen, bu yaşın altındaki çocuklar da bu siteyi kullanıyor. Londra Ekonomi Okulu (London School of Economics)  tarafından yapılan bir başka araştırma, Facebook'da hesabı olan çocukların %43'ünün 9 ila 12 yaş aralığında olduğunu ortaya koydu. Çocukların %73'ü sosyal medya hesabı olarak Facebook'u kullanılyor ve bu da Facebook'u en popüler hale getiriyor. Yüzde 56'sının Twitter hesabı ve %49'unun Instagram hesabı var.

Türkiye'de de ihtiyatlı davranmalıyız!

Alev Akkoyunlu

Türkiye'de de ihtiyatlı davranmalıyız!

Sosyal medyanın etkili bir iletişim kaynağı olduğunu ancak hayattaki herşey gibi tehlikeler de barındırdığını aktaran Alev Akkoyunlu, "Çocuklar belki izleniyor olmaktan pek hoşlanmayabilirler, hatta gizlilik ayarları konusunda büyüklerden daha bilgilidirler ancak yine de ebeveynlerin ihtiyatlı olması gerekiyor" dedi. Akkoyunlu, "Bu nedenle ebeveynleri, sosyal medya dünyasının içinde ve parçası olmaya çağırıyoruz.  Sosyal medyaya dahil olun, çoçuklarınızı arkadaş ekleyin, arkadaşlarıyla arkadaş olun, izleyin ve gerektiğinde çocuklarınızı uyarın" diye konuştu.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kesinlikle doğru bir seçim olurdu Buna dikkat eden birimlere ve kişilere teşekkürler

Facebook 13-14 yaşındaki çocuklar için çok tehlikeli. Milyon tane densizin istediğini yazıp paylaştığı bir ortam

Çocuklar a tablet alıp duran çok nasıl bi nesil yetişecek ki çocuk ağlamasın sussun da alsın tablet kullansın diyen ebeveyn çok

eset sen git ilk önce suriyeyi kurtar. sen biye bırak siye bak

Sokaga cikip oynamak yerine tabletin basina coken cocuklar oldugu surece hicbir uyari fayda etmez. Ozellikle kandirma vakalari cok olmakta. Cocuk babasinin kredi kartina binlerce lirayi rahatca kitleyebilmekte. Bu tur konulari aslinda ozel konferanslar ile ailelere anlatmak lazim lakin uyusturucu gibi bir illet oldu teknoloji. Bilincli kullanildikca bir sorun yok tabiki ama daha dogru yalnisi ayirt edemeyen cocuklar bu internet yuzunden nelere bulasiyorlar.

13 yaşına kadar çocukalrınızı sınırlamasız internetle tanıştırmayın ! Bu yaştan sonra da sınırlamayı 2-3 sene içerisinde kademeli olarak kaldırın ve en önemlisi çocuğunuz bu sınırlamanın yapıldığını bilmesin. Sınırlamayı kaldırırken de ilk olarak internetteki tehlikelerden haber veren sitelerin sınırlamasını kaldırmakla işe başlayın. Böylece Çocuğunuzu bilinçli bir birey olarak internete hazılayabilirsiniz. İşte size bir kaç öneri.

Sen de yorum yaz