Çocuğunuzu tehditlere karşı koruyun!

Trend Micro, çocuklarını siber suçlara karşı korumak için ebeveynlere düşen görevleri açıklıyor!

Çocuğunuzu tehditlere karşı koruyun!

Günümüzdeki ebeveynler, internet ya da sosyal medya ile büyümediği için çocuklarının bu alanlarda göstereceği davranışları tahmin etmekte zorlanıyor. Günümüz çocuklarının dijital yaşamla olan bağını hayranlıkla izlemekle birlikte, olası aksiliklere karşı ebeveynlerin nasıl hareket etmesi gerektiği konusu yanıtsız kalıyor.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, ebeveynlerin dijital yaşama doğan ve birlikte büyüyen çocukların güvenliği konusundaki endişelerine dikkat çekerek, önerilerde bulunuyor. Zararlı yazılımların bulunduğu web siteleri, pornografi, darknet, siber zorbalık, cinsel içerikli mesajlar gibi tehditlerin ebeveynlere endişe yarattığını ifade eden Börekcioğlu, mobil cihazların gelişmesiyle tehditlere karşı önlem alınmasının zorlaştığını belirtiyor ve ekliyor: "Ülkemizdeki okullarda kullanılan bilgisayarların internet erişimleri kısıtlı olsa da çocuklar öğretmenleri ya da ebeveynlerinin gözlemleri dışına çıktıklarında tehlikelerle başbaşa kalıyorlar."

Börekcioğlu ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

- Dijital vatandaşlığı anlatın. Göz önünüzde olmadığında da çocuklarınızın güvende olduğundan emin olmak için "dijital vatandaşlık" konusunda onlarla konuşun. Gerçek yaşamda nasıl tehlikeli konulara dikkat edilmesi gerekiyorsa, dijital ortamlarda da kabul edilemez davranışların sınırlarının belirlenmesi önem taşıyor.

- Çocuğunuzla iletişimde kalın. Çocuğunuzun siber zorbalık yaparak bir başkasını rahatsız etmesine, gerçek hayatta olduğu gibi web sitelerinde de kötü konuşmasına mani olun. Ayrıca çocuğunuzun sizinle iletişim kurmasını sağlayarak olası bir siber zorbalık karşısında sizden yardım istemesini sağlayın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ben çocuk değilim ama yanlışlıkla o siteler internette gezerken açılıyor ve bende güvenli internet aile, etkinleştirdim bütün pc çalışıyor yazılım kurmaya da gerek yok. bence iyi.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Çocuğunuzu tehditlere karşı koruyun!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir