Çocuklara şiddeti öğretecekler!

Bilgisayar oyunları çocuk eğitiminde nasıl kullanılabilir? Hem de kanlı bilgisayar oyunları...

  • Gökay Özbudak
Oyunlar ve şiddet: Çivi çiviyi söker
Itchy & Scracthy , bir Tom & Jerry parodisi

İngiltere'de küçük çapta başlayan bir uygulama, çocukları şiddetten uzaklaştırmayı hedefliyor. Ancak bu uygulamanın işleyişi biraz farklı.

Fahişeleri öldürdüğünüz, kitle katliamları yaptığınız, arabayla insanları ezdiğiniz oyun Grand Theft Auto'nun görüntüleri yaşları 9 ile 11 arasında değişen ilkokul çocuklarına gösteriliyor. Bu görüntülerin gösterildiği çocuklara şiddete karşı duyarsız olmamaları ve gerçek hayattaki şiddetin getireceği sonuçlar öğretiliyor.

Görüntüler izletildikten sonra çocuklara üç farklı kategoride resimler gösteriliyor; "gerçek hayatta iyi", "gerçek hayatta kötü", "gerçek değil." Çocukların bu kategorideki resimleri doğru eşleştirmesi isteniyor.

Bu uygulamanın başındaki isim Gaynor Bell, sonuçları gören öğretmenlerin çok memnun kaldıklarını söylüyor. Ayrıca Simpsons'dan hatırlayacağınız Itchy & Scracthy'i örnek göstererek "Biri diğerinin kafasına baltayla vuruyor, baltayı kafasına yiyen kocaman kanatlarla cennete gidiyor ve sonra kafasında bandajla geri geliyor. Amacımız çocukların, gerçek hayatta böyle şeylerin olmadığını anlaması" diyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yerinde bir uygulama sağlıklı ve kaliteli şartlarda olursa çocuk psikolojisini olumlu yönlendirilebilir.Keşke Türkiye'de de böyle şiddet eğilimi olan çocuklara önem verilse...Türkiye karmaşadan kurtulur
bkz cahil yetişen halk ve provakatörlerin, emperyalistlerin maşası olan çocuklar

belki yararlı olabilir ama ters tepkide yapabilir çocukların beyninde..
en büyük görev ailelere düşüyor tabiki..
iyi gecelr

Sen de yorum yaz