Çocuklara sorun: Google nasıl çalışıyor?

Çocukların sorulara verdiği cevaplar bazen çok komik olabiliyor: İşte çocuk gözüyle Google...

  • Ali Güngör
Çocuklara sorun: Google nasıl çalışıyor?
Çocuklar da bilgisayar ve internetle haşır neşir

Ofcom'un İngiltere'de gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, çocuklar ve Google arasındaki ilişkiyi, çocukların Google'ı nasıl gördüğünü ortaya koyuyor.

Her üç çocuktan biri, Google'ın arama sonuçlarını doğruluğuna göre sıraladığına inanıyor. Wikipedia'nın üst sıralarda çıktığını düşünecek olursak, bu Wikipedia kullanıcıları için hoşa gidecek bir haber olabilir. Bununla birlikte çocukların buna inanması ve tepede yer alan sonuçların doğruluğunda diretmesi pek hoş olmayan durumlar doğurabilir.

Çocukların yüzde 37'si ise sonuçların kullanışlılığına ya da konuyla alaka derecesine göre sıraladığına inanıyor. Şüpheci yaklaşan yüzde 14'lük bir dilimde yer alan 12-15 yaş arasındaki çocuklar ise, internet sitelerinin tepede çıkmak için para verdiğine inanıyor.

Haberin devamında: Aileler ne yapıyor?

Çocuklar Facebook'ta ne yapıyor?

Çocuklar artık daha bilinçli

Yüzde 18'lik bir dilim, Google'ın ya da diğer arama motorlarının sonuçları nasıl dizdiğini bilmediğini söylüyor. Bu dilimde geçen yıla göre yüzde 4'lük bir artış söz konusu.

İş sosyal ağlara geldiğinde ise çocuklar kendilerini daha çok korumayı öğrenmiş durumda. 12-15 yaş arasındakilerin yüzde 69'u profillerinin kimler tarafından görülebildiğine sınırlama getirmiş. Bu da geçen yıla göre yüzde 10 artış göstermiş.

Neredeyse her yaş grubundaki çocukların aileleri, çocuklarının interneti güvenli bir şekilde kullanacağına güveniyor. Ailelerin yarısı internet içeriğini filtreleyen yazılımlar kurmuş ya da Google'ın SafeSearch hizmeti gibi aile kontrollerini açmış. İnternet üzerindeki tehlikeler bunlara karşın aileleri televizyon, radyo, bilgisayar oyunları ya da cep telefonlarından daha çok endişelendiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Doğru gerçektende yazıdaki gibi..

Çocuklarımız böyle saçmalıklarla büyümemeli. Doğal ortamda, gerçek dünyada toprağı, hayatı hissetmeli. Daha şimdiden sanal alemin farkına varırsa bir çocuk haliyle sanal, yapay şeylerin cazibesine kapılır.

vala bencede doqru..

Doğru ama araştırma ingiltere de yapılmış aynı bilinci burada (Türkiye) beklemek çok komik olurdu bence. Deneyin ve görün isterseniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play