Çocukların özeli yok! İşte takip yöntemi

Çocukların ve ergenliğe giren gençlerin aileleri tarafından "kendi güvenlikleri için" takibi...

Çocukların tacizden korumak için ne yapılabilir?
Çocuklar büyüdükçe tehlike azalıyor mu artıyor mu?

Bu haberde Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson'un çocukların internette güvenliği konusundaki yazısını sizlerle paylaşıyoruz. İşin etik yönünü değerlendirmek, doğru ya da yanlış bulmak değerli okurlarımıza kalmış. Görüşlerinizi forumda paylaşabilirsiniz...

"Çocuğunuzun güvenliğinin bedeli nedir?"
Bu, genellikle ebeveynler açısından yanıtlanması çok zor bir sorudur. Çocuklarımın internet aktivitesine ne dereceye kadar müdahale edebilirim? Onların online açıdan güvende olmalarına, aynı zamanda da kendilerini hâlâ bağımsız hissetmelerine ve belki daha da önemlisi, büyüme çağındaki çocuklar için çok önem taşıyan gizliliği korumalarına yardımcı olduğumdan nasıl emin olabilirim? Çocuğunuzun özel konuşmalarının satışa çıkarılmasını adil bir bedel olarak düşünür müydünüz?

Çocuklarımızı online ortamda korumaya çalışırken uygulamayı düşünebileceğimiz farklı seviyeler vardır; kategori bazında URL filtreleme, çocuklarınızın istenmeyen içerikleri kazara ya da kasıtlı olarak ziyaret etmelerini önleyebilir; veri koruma işlevselliği, hassas ya da uygunsuz bilgileri yani adresleri, telefon numaralarını, hatta ebeveynlerin kredi kartı numaralarını kastediyoruz; online ortamda açığa vurmalarını engeller.

Uzaktan takip yöntemleri

Çocuklar büyüdükçe tehlike azalıyor mu artıyor mu?

Aynı zamanda bazı ebeveynler, kendilerine, bütün anlık mesajlaşma konuşmalarının tam içeriğini kaydetmekten, çocuklarının bilgisayar aktivitesini gerçek zamanlı videoyla uzaktan izlemeye kadar her şeyi yapma imkanı veren yazılımları yükleme eğilimi gösteriyorlar.

Burada bahsettiğimiz yazılıma Sentry Parental Controls (Sentry Ebeveyn Denetimi) adı veriliyor. Yazılım, yakın geçmişe kadar SearchHelp Inc. adıyla bilinen bir şirket tarafından geliştirilmiş. Ebeveynlere, çocuklarının, bilgisayarlarını nasıl kullandıklarını, kimlerle ve nasıl etkileşim kurduklarını yakından izleme becerisi kazandırıyor.

Elbette, çocuklarınızın günlüklerini okumanın ya da telefon konuşmalarını dinlemenin online eşdeğerini yapmanın kabul edilip edilemeyeceği konusunda çok geniş bir etik tartışma var; ama belki de bunu bir başka zamana bırakmak lazım.

"Çocuklar konuştuklarında biz dinleriz"

Çocuklar büyüdükçe tehlike azalıyor mu artıyor mu?

Sentry Parental Controls, takip yazılımının topladığı verileri kullanma şekliyle, son günlerde haberlerde geniş yer aldı. Bu toplanan veriler, kısmen, ECHOMETRIX adlı yeni şirketin sunduğu ikinci bir servisi teşvik ediyor. Yeni şirketin mottosu ise "Çocuklar konuştuklarında biz dinleriz".

İlk olarak ZDNet'te Almanca yayınlanan bir hikayede, Larry Magid, Sentry Parental Controls tarafından toplanan verilerin, Pulse adlı yeni bir servis kanalıyla abonelere kısmen satıldığını bildiriyor.

Pulse, bu yıl Haziran sonunda markasını değiştiren ECHOMETRIX tarafından pazara sürüldü ve "190 milyar dolarlık gençlik pazarını yönlendiren gerçeği ortaya çıkaran gerçek zamanlı bir dijital içerik platformu" sunmayı vaat ediyor. Hatta, şu şekilde böbürlenecek kadar ileri gidiyorlar: "Ayrıcalıklı anlık mesajlaşma sohbetlerine dahil olma becerisi, Pulse servisini, gençlerin zihniyetini çok daha doğru tahmin eden bir araç olarak konumlandırıyor."

Zaten esas nokta da bu, yani söz konusu sohbetlerin içeriğinin "ayrıcalıklı" olması değil mi? Bu da ayrıcalıklı bilginin ticari kazanç için kullanılamayacağı gerçeğini takip etmiyor mu?

"Gerekli ahlaki sıçrama"

Çocuklar büyüdükçe tehlike azalıyor mu artıyor mu?

Almanca makalede, ECHOMETRIX'in CEO'su Greene, Pulse tarafından toplanan ve analiz edilen verilerin anonim hale getirildiğini ve hiçbir bireysel kullanıcının kimliğinin açıklanma riskinin bulunmadığını belirtiyor. Aynı makalede, Trend Micro Eğitim Direktörü David Perry ise şunları söylüyor: "Bu bizim casus yazılım diyeceğimiz türden önemli bir vakadır." Şunu sormakta fayda var; sohbet verileri anonim hale getiriliyor, peki aynı zamanda sterilize ediliyor mu? Sohbetin kendisi, kişiye özel tanımlanabilir bilgi içeriyor olabilir mi? ECHOMETRIX'te sürekli kullanılan bir ifade de "kullanıcının ürettiği, filtrelenmemiş içerik". Ürünlerinin, "talep edilmemiş ham konuşmaları gerçek zamanlı olarak sunduğunu" söylüyorlar.

Öyleyse sormak gerek; çocukların online güvenliğinin bedeli nedir? Bir ebeveyn olarak çocuklarınızın iletişimini kelimesi kelimesine takip etmek için gerekli ahlaki sıçramayı yapmaya hazırsanız, bu iletişimi bir yabancıyla kasten paylaşmaya da hazır mısınız? Bu iletişimin kâr elde etmek amacıyla kullanılmasına hazır mısınız?

Rik Ferguson Echometrix diyor...

Bu özel yazının sahibi olan, Trend Micro'dan Rik Ferguson

CEO Jeffrey Greene'ye göre, "Şirket adının ECHOMETRIX olarak değiştirilmesi, şirketin ne yaptığını daha iyi yansıtıyor. Çocukların ne söylediklerini aksettiriyoruz ve ölçüyoruz."

Ailenizi online ortamda korumak istiyorsanız, itibarlı bir güvenlik yazılımı üreticisiyle temasa geçebilirsiniz. "Kullanıcıların ürettiği dijital sosyal medya içeriğine yönelik fikir madenciliği ve duygu analizi uygulamaları"na ihtiyacınız varsa, o zaman ECHOMETRIX size yardım edecek daha uygun bir seçenek olabilir.

Çocuklarınızın online ortamdaki güvenliği hakkında endişeleriniz varsa, Trend Micro'nun İnternet Güvenliği Merkezi'nde çok sayıda yardımcı bilgi ve ücretsiz araç bulabilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Herşey çocukta bitiyor. Zeki değilse kelepçe'de taksanız bekaret kemeri de alsanız faydası yok. Takip ve kontrol çok saçma şeyler. Kendi öğrenmeli iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı. Cinsel içerik yönünden diyorsanız bunun hiçbir zararı olmaz. Kötü alışkanlık kazanırsa da zaten çocuğunuzun eğilimi vardır. İyi yapamamışsınızdır çocuğunuzu. İyi eğitim verememişsinizdir. Kendi hatalarınızı url filtreleyerek kenara atmaya çalışmak olur bu yalnızca.

iyice üstümüze gelecek yetişkinler yani ?
zaten baskı altındayız sbs şu bu. şimdide bunun gibi zırvalarla iyice üstümüze düşecekler. yazık.
haber için sağolun...

Aslında bu güvenlik önlemlerinin hepsi ikincil önem taşıyor.

Asıl önemli olan çocuklara daha ilkokul yıllarında zorunlu ders olarak bilgisayar ve kullanımı okutulmalıdır.Tabii bu müfredatın içinde tehlikelerin neler olduğu ve bu tehlikelere karşı kendi güvenliklerini nasıl sağlayacakları anlayabilecekleri bir dille anlatılmalı ve sürekli genişleyen bir çember üzerinde yürür gibi yaşın ilerlemesiyle beraber eski bilgilere yeni bilgiler ilave edilmelidir.

Yani eğitim hiçbir zaman bitmemelidir.

İlk, orta, lise, üniversite olmak üzere müfredata en 35 dersin eklenmesi gerekiyor.Ayrıca bu süre zarfında insanların 3 ayrı konuda 3 hazırlık sınıfı eğitimi alması gerekiyor ama tabii devletin meşguliyeti farklı şeylerle olduğu için siz kendinizi yetiştirin ve çocuğunuza kendiniz eğitim verin.

Bu önelemleri de bir dedektif gibi mutlaka uygulayın.

Sevgili 19:34 yaşınızın genç olduğunu ve çocuk sahibi olmadığınızı sanıyorum. İnternette en masum kelimenin bile en olmadık yerlere gidebileceğini de bilmiyor gibisiniz. En azından içerik filtresi kesinlikle gereklidir. Doğruyu ve yanlışı çocuğun kendisinin öğrenmesi görüşünüzü ise inanılmaz buluyorum. Cinsel içeriğin zararı olmaz ifadesi ise inanılmaz ötesi. 9 yaşındaki bir kız çocuğunun internette araştırma yaparken kazara hardp* ve gay sitelerine girmesinin düşündüğünüz kadar eğitici olmayacağı açık olsa gerek. Hele de bu tür bir cinsellikten eğitim alınabileceğini düşünmenize söyleyecek kelime bulamıyorum. Sorumlu bir ebeveyn, çocukları ile yakından ilgilenmek zorundandır. Çocuğun kendini koruması için tabiiki eğitim verilmeli ama kontrolsüz bir şekilde internette dolaşmasına izin vermek asıl sorumsuzluk ve hata olacaktır. (Küçük bir kız çocuğunun gecenin biryarısında istanbulun arka sokaklarında yanlız başına gezebilmesi ve bu arada kendini koruması çin nasıl bir eğitim verilebileceğinizi duymak isterim. Çünkü arada fark yok.) Her konuda gelişmiş!? olarak tanımlanan batılı ülkelerde devletin bile bu konuda koruma programları var. Bu durumda bir akıllı siz kalıyorsunuz, tebrik ederim.

Sevgili 21:33.. Cinsel içeriği 9 yaşında öğrenmezse 19 yaşında öğrenir sonuçta öğrenir. Ne kadar erken öğrenirse o kadar faydalıdır. Düşmanınızı ne kadar iyi tanırsanız o kadar kolay yenersiniz. Cinselliğin bir ihtiyaç olduğunu da söylememe gerek yoktur sanırım.

Eğer kısıtlama yoluna başvurursanız içinde hep bir merak duygusu olacaktır cocuğunuzun. Evinizden giremediğini görünce bir arkadaşına yada internet kafeye gider o içeriği görüntülemek için. Sonuç olarak görüntüler. Eğer içkiyi yasaklarsanız yalnız kaldığı ilk vakit alkol komasına girene kadar içer..

İçeriği engellemektense neden engelleme düşüncesine girdiğinizi, o içeriğin zararlarını anlatın çocuğunuza. İçerik engellemek çözüm değildir. Ve çocuğunuzla yakından ilgilenmek, içerik engellemek de değildir. Emin olun internetteki her içerik, cocuklarınızın sağlıklı gelişimi için kesinlikle gereklidir. Çocuğunuz bir süre kötü olarak yorumladığınız içeriklere göz atar. Merakı geçince ve yeterli bilgiyi aldıktan sonrada bırakır. Bu arada zihni zenginleşir doğruyu ve yanlışı öğrenmiş olur. "Özgür" çocukların kötü alışkanlık oranı, "Kısıtlı" çocuklardan çok daha azdır emin olun.

Çocuğunuzun zihnine kilit vurmayın lütfen... İnternette okuyarak ve izleyerek öğrenmezse, deneyerek öğrenmeye çalışır.. Seçim sizin..

"İnternette okuyarak ve izleyerek öğrenmezse, deneyerek öğrenmeye çalışır"
bunu beğendim...

Her iki sevgili dostumuz da (21:33 ve 03:03) haklı. Sadece iki görüşü birden dengeli kullanmak gerekir. Yeterli derecede kontrol sağlayarak ebeveyn desteği ile kendi kendini geliştirmeli ancak, ipi iyice salarak yeterli olgunluğa ulaşmadan 40 yaşındaki adamın bile "oha" diyebileceği görüntülere maruz kalmadan herşeye ulaşmasını engellemeli. Zaten 21:33'de gerekli eğitimin verilmesi gerektiğini ancak kontrolsüz bırakılmaması gerektiğini söylemiş. Kanımca "Denetimli Serbestlik" en iyisi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play