Çocuklarınıza kalmayacak 15 teknoloji!

Bugün çok sık kullandığımız bu 15 teknolojiyi, gelecekte hiç kimse hatırlamayacak!

Çocuklarınıza kalmayacak 15 teknoloji!

Bugün kullandığımız elektronik cihazların birçoğu, belki şaşıracaksınız ama, yok olmanın eşiğindeler. VHS videolar ve 35mm'lik kameraların kaderini yakında paylaşacak olan bu cihazları yeni doğan çocuklarınız muhtemelen hiç kullanmayacak. İşte sonu yaklaşan 15 teknoloji.

Evde kablolu internet: Bugün mobil internet teknolojileri bile, geleneksel kablolu internetle kıyaslanabilecek indirme hızları sunuyor, ancak tabi ki evde sürekli mobil genişbant ağından faydalanmak oldukça maliyetli. Ancak gelecek birkaç sene içinde genişbant sağlayıcıları, her sokağa kablolar döşemek yerine anten döşemenin daha uygun fiyatlı olduğunu farketmeye başlayabilirler. Bu noktaya geldiğimizde kablosuz internet, kabloluya göre daha ucuz olabilir.

Kameralar: Akıllı cepler, bas-çek fotoğraf makinelerini ortadan kaldırmaya çoktan başladılar. Akıllı cepler, kameraların aksine resimlerimizi anında düzenleyebilmek ve paylaşabilmek için gerekli tüm araçları sunuyorlar.

Sabit telefonlar: Sabit telefon kullanımının giderek düştüğü de bir gerçek. Herkes, evinde bir sabit telefona sahip olabilir ancak herkesin kendine ait bir cep telefonuna da sahip olma ihtmali yüksek.

Yavaş açılan bilgisayarlar, sabit diskler...

Yavaş açılan bilgisayarlar: Gelecekteki bilgisayarlar, kapanmak yerine gerçek anlamda gelişmiş uyku moduna geçeceğinden onları uyandırmak bir saniye alacak. Yeni işletim sistemleri, güncellemeleri yeniden başlatmaya gerek kalmadan yükleyebilecek.

Pencereli işletim sistemleri: Her uygulamayı taşınabilir bir pencerenin içinde çalıştırma yöntemi, önümüzdeki senelerde ortadan kalkabilir. Microsoft, Metro arayüzü ile bu yönde bir girişimde bulundu bile.

Sabit diskler: SSD'ler, mekanik parçalara sahip olmadıklarından çok daha hızlılar ve aynı zamanda darbelere karşı daha dayanıklılar. SSD'ler bugün oldukça pahalı olsalar da, önümüzdeki seneler içinde bunun değişmesini ve alt-uç PC'lerde bile SSD'leri görmeyi umabilirsiniz. Sabit diskler depolama alanının hızdan daha önemli olduğu sunucularda kullanılmaya devam edebilir.

Sinema salonları: Sinema biletlerinin fiyatları artmaya devam ettikçe insanlar, çok daha düşük fiyatlı olan alternatifleri değerlendirmeye yöneleceklerdir.

Fare: Kapasitif dokunmatik ekranların maliyeti giderek düşüyor ve düşmeye de devam edecek.. Fare ve touchpad gibi daha isabetli seçime izin veren cihazlar hemen yok olmasalar da, zamanla ikincil bir giriş yöntemine dönüşebilirler.

3D gözlükler, uzaktan kumandalar, masaüstü PC'ler

3D gözlükler: Büyük iddia ile piyasayı dolduran 3D televizyonlar ve onlarla gelen 3D gözlükler, yine büyük bir hızla tarihin derinliklerine doğru gidiyor. Kimse, 3D'nin bu kadar az ilgi göreceğini herhalde beklemiyordu.

Uzaktan kumandalar: Yakın bir zamanda çoğumuz televizyonumuzu hareketlerle veya ses komutlarıyla yönetebileceğiz.

Masaüstü PC'ler: Bilgisayar üreticileri, önümüzdeki senelerde masaüstü PC üretimini büyük ölçüde durduracaklar. Ancak büyük ekranlı hepsi-bir-aradalar, sunucular ve uç nokta iş bilgisayarları yaşamını sürdürecektir. PC parçalarını toplayarak kendi PC'mizi meydana getirmeyi seviyoruz ve böyle bir seçeneğin ortadan kalkmamasını umuyoruz.

Telefon numaraları: Skype, Google Talk gibi VoIP sohbet hizmetlerinin popüler hale gelmesiyle arkadaşlarınızı kullanıcı ismiyle arayabiliyorsunuz. Yakın gelecekte arkadaşlarınıza telefon numarası yerine kullanıcı kimliklerini sormaya başlayabilirsiniz.

Televizyon yayınları: DVR'ler, birçok TV şovunu kasetlere gerek kalmadan kaydetmenize izin veriyor. Birçok TV kanalı, programlarını ücretsiz olarak internetten de sunuyor.

Faks makineleri: Faks makinelerinin hala kullanılmasının sebeplerinden bir tanesi, bazı şirketlerin imzaları sadece bu yolla kabul etmeleri. Ancak şirketlerin elektronik imzaları geçerli saymaları ile faks makinesinin sonu gelecektir. İmzadan vazgeçemeyen şirketler ise bunu dokunmatik cihazlar yoluyla çözebilecektir.

Optik diskler: İndirilebilir ve akış yapılabilir video hizmetlerinin sayısının giderek arttığını düşündüğümüzde, fiziksel medyaların ölümünün yaklaştığını düşünebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Masaüstü ve sinema ölmesi zor

Sinama biraz zor.

masaüstü bilgisayarların hiç bir zaman tarihin tozlu raflarındaki yerini alacağını düşünmüyorum

@11 Mar 2014 00:40 laptoplar daha az yer kaplıyor, tercih ediliebilir. eğer sorun performans ve ısınma ise bu sorun sanırım çözüldü.

Arkadaslar 3D hic olmadiki tarihe karissin biz daha tv lerde 3D gormemiz icin en az 100 yil daha gecmesi gerekiyor.Gordugunuz sey perspektif derinlik 2D deyiz daha 3D printerlar ayri konu. Onlar bir modelleme yapiyorlar ama goruntude daha 3D yok daha yeni japon bilim adamlari 3B isik suzmesini yeni buldu o da suzme gerisini siz dusunun.

touchpad ile fps mi oynayacaz ? farelerin yeri daima sabit kalacak.

Apple diye bir bilgisayar markası ve mac osx diye bir işletim sistemi var ve gelecekte olmayacak diye sayfalar ayırdığınız 15 teknolojinin çoğu zaten maclerde halloldu. Yavaş açılan bilgisayar ( gelişmiş uyku modu ve yeniden başlatmaya gerek kalmayan güncellemeler dahil), fare, hdd, optik disk maclerde ortadan kalkalı çok zaman oldu

"Evde kablolu internet: Ancak gelecek birkaç sene içinde genişbant sağlayıcıları, her sokağa kablolar döşemek yerine anten döşemenin daha uygun fiyatlı olduğunu farketmeye başlayabilirler." Bunu yazmışsınızda son araştırmalardan bi habersiniz galiba Chip ? Wifi'nin insan üzerindeki etkileri önümüzdeki yıllarda ağır sonuçlar doğurucağı gerçeği. Sadece internette değil, kablosuz elektrik - telefon. Zaten bütün elektronik cihazlar statik elektrik üretiyor. Stand by durumunda olsalar bile.. Yani çocuklarımızın hatırlamaması bir yana, leylara bak, geniş bir araştırma yapmadan her tarafı kablosuz tarlasına dönüştürmüşler, her köşeye elektronik cihazlar koymuşlar, hatta bebeğin yanındaki bebek telsizine kadar diyip gülebilirler bize. Bu kadar net konuşmayın erkenden, ironik oluyor.

Sinema salonunun yeri ayrıdır. Evde ya da pc de izlediğin filmin tadı sinemada izlediğindeki aldığın keyifle karşılaştırılamaz bile. Diğerleri neyse de sinema nın ortadan kalkması çok zor.

gercege yakın olmayan hıcbır teknolojı ayakta duramayacak asıl olan gerceklık ama ıste bır plak ın verdıgı kalıte mp3 mp4 ya da ACC formatlarında yok nıye cunku adı uzerınde plak gercek ses sıkıstırılmamıs saf ve temız ne guzel bunların kıymetını bılelım tuplu tvler öldü deniliyor ama tüp lerın gosterdıgı goruntunun 4 1 ni netlıgını bıle lcd ler veremıyor fotograf makınalarına hıc gırmeyelım analoglar yıne en ıyı ve pahalı yanı retro olarak her zaman hayatımızda olacak lar plaklarda tape kasetlerde analog cameralarda hep hayatımızda olacak sadece kullananların sayısı az olacak.

kablolu intereti kesinlikle destekliyorum küçücük çocuğun eline tableti ver internete girsin mantiği çok yanlış. çünkü kanser çocuk gelişiminde gerçekleşen mutasyono bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Sinema ve masaüstü imkansız. Bir kere her ne kadar tabletler ve telefonlar gelişse de bilgisayar devri hiç bir zaman bitmeyecek. Bu bir gerçek. Fare ve klavye ölmeyecek.

Pencereli işletim sistemi Windows geride kaldı bay bay androidin giriş ekranı

O zamana kadar bu siteyi hatırlayan kalacak mı acaba?

dünyadan insana dünyadan insana nerdesin sen acaba @11 Mar 2014 15:24

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir