Çok çekirdekli işlemci testinde XP farkı

Çok çekirdekli işlemcilerin hangi işletim sisteminde daha iyi çalıştığı ölçüldü. İşte sonuçlar...

  • Ümit Öncel
Çok çekirdekli işlemci testinde XP farkı
Çekirdek sayısı artana kadar Windows 7'nin şansı yok.

İşlemci teknolojisi ilerledikçe, daha çok işlemci ile daha çok performansa ulaşma imkanı da ortaya çıkıyor. Fakat en iyi performansa erişebilmek için işlemci teknolojisi tek değişken değil. İşlemcinin çalıştığı işletim sisteminin de performansı çok önemli. Bu yüzden infoworld tarafından yapılan bir araştırmada Windows XP, Vista ve Windows 7 yarıştırıldı. İlk ortaya çıkan veriler, Vista ve Windows 7'nin bu anlamda birbirlerine çok benzer olduğunu ortaya koydu. XP'nin işlemci kapasitesine yaklaşımı ise, diğer iki sistemden çok farklı. Buna rağmen testler bugünün şartlarında çok çekirdekli işlemcilerden en iyi performansı alan sistemin Windows XP olduğunu ortaya koydu.

Fakat araştırmada daha ilginç başka sonuçlara da ulaşıldı. Test sonuçlarına göre, her ne kadar XP bugünün şampiyonu olsa da, zaman içerisinde tahtını Windows 7'ye bırakmak zorunda kalacak. Çünkü Vista ve Windows 7, bugün pek yaygın olmayan 16 ve 24 çekirdekli işlemcilerden XP'ye oranla çok daha yüksek performans almayı başarabiliyor. Başka bir deyişle, her şeye rağmen, Vista ve 7'nin fabrika çıkışı olarak çoklu çekirdek için optimize edilmiş olduğu gerçeğini yadsımak pek doğru olmaz.

Kısacası araştırmalar Windows XP'nin işlemci yönetimi konusunda şimdilik rakipsiz olduğunu söylüyor. Windows 7 ise ancak bir süre sonra farkını ortaya koymaya başlayabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

şu ana kadar yapılmış en iyi windows işletim sistemi xpdir.bakalım windows7 nasıl olacak merak ediyorum

kişisel bilgisayarlar için en fazla 8 çekirdekli işlemci üretilir diye düşünüyorum.. maliyetler çok yuksek çünkü..

ben en başından beri xp yi savunuyorum çünki vista ortaya yavaşlama hali dışında ortaya bişi koyamamıştır microsoft ta butıkanma işini ancak intel ve amd ile anlaşıp 64 bite direk gecme ile cöze bilir gerisi yalan

Bence araştırmada ciddi bir hata var (yanılıyor da olabilirim) şöyleki; neden microsoft ürünleri karşılaştırılmış? (birtek işletim sistem sistemini microsoft mu yapar?) Bunun yanına neden linux ve mac işletim sistemleri dahil olmamış bunlar işletim sistemi değil midir? Eğer değilse bunlara ne diyelim? (elma- penguen mi diyelim?). Merak ettiğim bir diğer husus ise testte sadece intel işlemcileri mi dahil edilmiş? Amd bu testte var mı? Makalede bu konuya hiç değinilmemiş eğer amd de varsa chip yandaki resme neden sadece intel resmi koymuş??? hemde 4 tane intel resmi koymuş!!!

ms dısında bırde lınux var ubuntu vs gıbı :)

insanın gözüne sokarak İntel reklamı yapıyorsunuz bu yanlış konuda neden sadece İntel işlemcilerinin resmi var acaba AMD işlemci üretiminden cekildi bizim mi haberimiz yok. Via da var ama bildiğim kadarıyla onun henüz çok çekirdekli işlemcisi yok

bence çoğunuz haklısınız ama ne yazıkki.Bugünlerde görünüm daha önemli tamam vista yavaş(sebebi uac başka sorun yok:)ama windows 7 ye gelince uac çok hızlı bundan sonra tepki gelirse 7 ye artık psikolojik:)

Bence Yeni WindowsLar Çıkarcaklarına Xp'nin GeLişmiş Servis PackLarini Çıkartmaya Dewam etsinler...

tamam işte xp nin yeni sp leri varya vista ve en nihayetinde win7

hala şahine doğan görünümü istiyosunuz ya şaşıyorum.....

adam gibi kullanın vista sp1 yada win7 bakın rahatınıza...
Canavar gibi dx10 ve dx11 in tadını çıkarın

64 bit le devam etmek istiyorlar.Window 7 ve çeşitleriyle 64 bit mimariyle yola devam etmek istiyorlar.Bu da herşeyinizi iyi kullanın elinizdekileri alet edavatları bu platforma geçişi vista ve sürümleriyle yapıyorsunuz bu geçiş sürecini XP siyle yapanlar olabilecek kimi de yenilikleri tadabilmek için Vista home pre siyle yolda kalmadan ilerleyebilecek.Ancak 64 bit mimariye geçmek önemliymiş.

xp bir numara her ne kadar vista kullansamda

Bence güvenlik sorunu olduğu süreci windows işletim sistemi yavaş olacaktır. Çünkü bir iki sayıyı hesaplamak veya bir iki dosyayı kopyalayıp, aynı anda bir cd'i yazma işi değil bu?!

xp bence 20 yıllık bi işletim sistemi olabilir eklemelerle süper bir yazılım halini alabiliyor vista problemden başka bişey deyil windows 7 birazdaha kullanılabilir birşeye benziyor ama oda full olark çıktıgında vistadan geri kalmaz hiç sanmıyorum bence xp hala iyi vista kullanmak için neden yok ilk olarak sistem kaynak kullanımı bakımında sınıftan atılır 65 işlemle başlıyor en ufak bir harakette işlemci kullanımı yüzde 40 a vuruyorki işlemcim 5000+ son olarak VİSTA ile başlayan programların çogunu iptal etmek gerekiyorki buda kolay bişey deyil hizmetlerden kadırmak yetmiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play