Çok Kişiyi Kandıran Çakma WhatsApp

Sahte bir WhatsApp uygulaması, kitleleri aldatmayı ve kişisel verileri çalmayı başardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Çok Kişiyi Kandıran Çakma WhatsApp, Ortaya Çıktı!

Güvenlik firması Malwarebytes'ın yayınladığı yeni bir rapor, sahte bir WhatsApp uygulamasının kişisel verilerinizi izinsiz olarak topladığını ortaya çıkardı. WhatsApp Plus adıyla internette dolaşan sahte uygulama, Google Play Store'da ve Apple App Store'da bulunmuyor. Uygulama, forumlarda ve web sayfalarında dolaşıyor.

Sahte uygulamanın Android/PUP.Riskware.Wtaspin.GB riskli yazılımının bir türevi olduğu söyleniyor. İnternette dolaşan Whatsapp Plus APK dosyasını birçok kullanıcının indirip kurduğu anlaşılıyor. Kişisel verilerinizi toplayan ve cihazınıza zararlı yerleştiren uygulama, ilk yüklendiğinde ortada sarı renkli bir WhatsApp logosu gösteriyor ve "güncellenmek" istiyor. Bunu kabul ettiğinizde içerisinde Arapça yazılar bulunan bir web sitesi açılıyor.

Uygulama, telefon numarası, isminiz ve hatta gönderilip alınan medyalar gibi kişisel bilgileri çalıyor. Malwarebytes Lab, taklit uygulamanın dört WhatsApp hesabını beraber kullanma, "yazıyor" mesajını gizleme, ikili onay işaretlerini ve mavi "okundu" işaretini gizleme gibi işlevler sunduğunu söylüyor.

Oyuna Gelmek Kolay

WhatsApp Plus'ı kullanıyorsanız onu hemen kaldırmanızı ve doğru uygulamayı Google Play Store'dan yüklemenizi tavsiye ediyoruz. WhatsApp Plus tek sahte WhatsApp uygulaması olmayabilir, bu yüzden doğrulanmamış bir WhatsApp'ı, mağaza dışından yüklemeyin. Hatta "WhatsApp" diye gördüğünüz uygulamaların bile sahte olabileceğine dikkat edin. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çakma WhatsApp'ı yani WhatsApp Plus'ı Facebook'un özel maksatlar ile yaymadığından emin misiniz?..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play