Çok yakında yaygınlaşacak 8 teknoloji!

Bir zamanlar hayal ettiklerimiz, çok yakında cüzdanlarımızı tırmalayacak! İşte o 8 teknoloji...

  • Berker Güngör
Çok yakında cebimize yansıyacak 10 teknoloji
Bazıları çok yakında bütçemize yansıyacak, bazılarının daha yolu var

Teknolojinin çok hızlı geliştiğini hepimiz biliyoruz. Bizden öncekilerin onbin yılda keşfettiğinden çok daha fazlasını son bir asıra sığdırdık. Daha da güzeli, teknolojik gelişimin hızlanarak ve katlanarak artıyor oluşudur. Yani yakın zamanda patent bürolarının ve biliminsanlarının işsiz kalması ihtimali pek yok.

Tabii gelişen teknolojinin halka, yani biz son kullanıcılara yansıması ayrı bir hikaye. Yeni teknolojiler kullanan bir ürün az çok güvenli, kullanımı biraz olsun kolay ve fiyatı da devlet bütçesi gerektirmeyecek cinsten olmalı.

Tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran modern teknolojileri anlatmaya tabii ki sayfa yetmez, zaten biz anlatana kadar da yenileri çıkmış olur! O yüzden içlerinden bir kısmını seçip, şu anki durumlarına kısaca bir göz attık. Bakalım cüzdanlarımıza tırpan atacak olgunluğa erişmişler mi?

Oyun teknolojileri

3D Oyunlar
Yeni nesil 3D destekli televizyon ve monitörler piyasaya çıkmaya başladılar. Ancak bu TV'lerin fiyatları pek ucuz değil ve şimdiki konsolların da 3D kapasitesi pek yok. Öte yandan PC'ler 3D teknolojisini daha az parayla, çok daha kolayca kullanmaya daha yatkınlar. Artık çoğu oyun zaten 3D tasarlandığı için, yeni nesil bir monitör ve gözlük kitiyle, rahatlıkla herhangi bir oyunu 3D oynamak mümkün oluyor. Tabii kaç kullanıcı buna yönelecek, orası henüz belli değil.

Bulut Oyunlar

Microsoft'un ciddi yatırım yaptığı "bulut oyun" kavramı aslında uzun zamandır var. Prensip olarak MMORPG'lerden çok farklı değiller, ancak tüm iş sunucuda yapılıyor ve kullanıcının bilgisayarında en küçük veri bile depolanmıyor. Haliyle başta korsanlık olmak üzere bazı problemler çözülmüş oluyor. Ancak henüz kullanıcı ve sunucu arasındaki gecikme problemi çözülmüş değil. Çoğu uzman bu işin şimdilik pek mümkün olmadığını savunuyor, ancak Microsoft yılmıyor.

İşlemciler ve internet

6 Çekirdekli İşlemciler
Yazılım geliştiricileri ve özellikle de oyun yapımcıları yavaş yavaş da olsa çok çekirdekli işlemcilerle çalışmaya alışıyorlar. Intel bundan faydalanmak için çok yakında 6 çekirdekli yeni Core i7 işlemcisini piyasaya sürecek. Nehalem mimarisini kullanan işlemci, 32 nm boyutlarında kalıba sahip olacak. Ancak Intel'in tüm iddialarına rağmen, önceki çekirdek artışlarının özellikle oyun hızında beklenen performansı sağlamamış olması, kullanıcıların bu yeni işlemciye de şüpheyle yaklaşmasına sebep olacaktır.

4G - LTE
Birkaç sene evvel büyük şatafatla tanıtılan WiMAX kablosuz internet erişim teknolojisi, pek çok farklı faktör yüzünden dünyanın pek çok yerinde rafa kalktı. En önemli unsurlardan biri de yapılması gereken altyapı değişiklikleriydi şüphesiz. Öte yandan çoğu ülke halen kullandıkları 3G teknolojisinin kısa sürede sınırlarına dayandığını gördü. Bu da bir sonra ki nesil teknoloji olan ve halk arasında 4G olarak bilinen LTE'nin gündeme gelmesine sebep oldu. Bazı ülkelerde şimdiden kullanıma giren bu teknolojinin en iyi yanı, olan altyapıdan faydalanabilmesi.

Ekranlar monitörler

OLED Ekranlar
Google'ın Nexus telefonu ile piyasada boy gösteren OLED ekranlar, görüntü kalitesi, hafiflik ve enerji tüketimi gibi konularda diğer tüm seçenekleri geride bırakıyorlar. Peki neden hâlâ standart teknoloji değiller? Çünkü henüz üretilmeleri biraz pahalı da ondan. Ancak üreticilerin bant kapasitesini artıracakları ve yıl sonuna kadar masaüstü monitörlerden dizüstülere kadar her üründe OLED seçeneklere yer verecekleri biliniyor. OLED'lerin en büyük avantajları ise güneş altında bile pırıl pırıl görüntü verebilmeleri!

Kablosuz Monitörler

Kablosuz elektriğin yanına bir de kablosuz görüntü aktarımını ekleyin! İstediğiniz ekrana, istediğiniz cihazdan görüntü verebilmek, ekranlarınızı çalışırken alıp başka yere götürebilmek ve tüm o kablolardan kurtulmak müthiş olacaktır! Philips'in başını çektiği üreticiler yakında HDMI'nin yerini alacak WirelessHD adlı bir bağlantı standardını piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar. Intel ise WiDi adlı çok daha basit ve ucuz teknolojisiyle taşınabilir PC pazarında ciddi bir sarsıntı yaratmaya hazırlanıyor.

Kablosuzluk! Ve yeni arabirimler

Kablosuz Elektrik
Son bir kaç yıldır pek çok firmanın üzerinde çalıştığı kablosuz enerji aktarımı sağlayan ürünleri yavaştan piyasada görmeye başladık. Çok yakında kendi standartlarına da kavuşacak olan bu teknolojinin, kısa sürede yayılması bekleniyor. Ancak bunun için öncelikle donanım üreticilerinin ön ayak olmaları, cihazlarını hantal ve pahalı adaptörlere ihtiyaç duymadan enerji aktarımı yapabilecek biçimde tasarlamaları gerekiyor.

Yeni Arabirimler

Dokunmatik ekranları kullanıcının gündemine şüphesiz iPhone soktu. Her ne kadar rakiplerinin tasarımları henüz Apple kadar başarılı olmasalar da, gittikçe daha fazla sayıda firma dokunmatik ekranlı telefon ve hatta dizüstü modeli sunuyor. Windows 7'nin de bu teknolojiye tam destek vermesi şüphesiz üreticileri cesaretlendiriyor. Ancak yeni nesil kumanda arabirimleri dokunmatik ekranlarla sınırlı kalacak gibi görünmüyor. Natal gibi farklı projeler ve hatta holografik lazer projeksiyon cihazları da şimdiden hayli ilgi çekiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kapitalist dünya düzeninin getirdigi en büyük güzellik bu olsa gerek. Sonucta gelisen teknolojinin hayatimiza kazandirdiklari saymakla bitmezken ülkemizin genc nüfusuna ragmen hala üretim toplumu olamamis olmasi ve bu yenilikler yasamimizda yer alirken bizim yalnizca köle gibi bunlara sahip olmak icin calisip tüketerek kendimizi birsey sanmaya devam ediyor olacak olmamiz disinda üzücü bir kisim görmüyorum. Ilk 500 deki 450 amerikan ve japon sirketlerine gelistirdikleri teknolojiler icin tesekkur ederken bizim dünya markalarimizin nerede oldugunu da sormak istiyorum.

Kablosuz Elektrik kavramını 100 yıl önce büyük dahi Nicola TESLA bulmus ve gerekli altyapısını da olusturmustur. Ancak büyük sirketlerin Amerikan yönetimine baskıları sonucu bu teknoloji hasır altı edilmistir.

Nicola TESLA zaten herşeyi icat eden adam dimi :S.Bu adamla ilgili çok muhabbet döndü yok ışınlanmayı buldu yok apul bile yokken ofisini florasanla aydınlatıyordu, yok eisteinin izafiyet teorisi aslında teslanındı bilmem ne.Bence sallayan iyi sallıo bunları.

nicola tesla kablosuz biyerden biyere elektrik aktarımını bulmuştur bu garantidir,izafiyeti nicolamı buldu einstein mı çaldı bilmem ama adamın bulduğu şeyi bari yalanlamayın
Oled ekranlar laptoplardaki pil ömrünü çok azda olsa uzatmayı başarır sanırım

Tesla tarlaya ampul ekip yakmıştı :D 100 yıl önce kablosuz elektrik yani ne adam be .

"Tesla'nın Kutusu" adlı kitabı sipariş edip onunla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Gerçekten başarılı bir bilim insanıymış. Her yönden hayran kaldım. Okuyun bilgilenin. Saygılar, MB

tesla'nın hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektrik dalgalarını, aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı. sürekli bu hedef üzerine çalıştı durdu, ancak amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları bu fikri pek beğenmediler (önce edison'un şirketi, sonra westinghouse). ona verdikleri destekleri bir bir çektiler, oysa tesla ta o zamanlar kısıtlı imkanlarıyla şimşekten dahi güçlü arklar yaratmayı başarmıştı, şu bahsedilen tesla bobini aracılığı ile.

yalnız bırakılması ile mecburen silah projeleri ile dikkat çekmeye çalıştı, ayrıca hitler'in kesinlikle durdurulması gerektiğine inanıyordu (2. dünya savaşı sırasında bir alman gemisi elektrik atlaması sonucunda batmıştı, bu olayda tesla'nın parmağı olduğu düşünülüyor). o projeleri bugün için bile son derece ütopikti; elektrik kalkanları, mikrodalga silahları vesaireler.. hatta o kadar ki, tungutska patlamasında bile tesla'nın izi aranmaya başlandı.

tesla'nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direk payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet. hatta o kadar ki, radyoyu tesla'nın bulduğunu amerikan yüksek mahkemeleri 50'li yıllarda kabul etmişti. bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır; ac şebekeler sayesinde tesla, edison'un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur. ama onun için tüm bunlar pek basit uğraşlardır.

çok bağlı olduğu annesinin ölümü üzerine çok etlilenir; insan aklını ve dolayısiyle beyin dalgalarını araştırmaya koyulur; beyinde alfa, beta ve teta olmak üzere 3 ana dalga çeşidi olduğunu keşfeder, dünyanın rezonansını ölçer; düşünceyi ekrana yansıtma deneyleri yapar, telapati üzerine çalışır.

tesla 100'lerce patenti olan, zamanının ötesinde bir dahi (hatta einstein'ın rölativite teorisinde hata bulacak ve bu yıllar sonra ispatlanabilinecek kadar büyük bir dahi); ancak isminin 1920'lerden beri kitaplardan yavaş yavaş silinmesi insana "ne hikmettir" dedirtmiyor, açıkladık işte neden dedirtmiyor, nedeni işte budur, böyledir.

Sen de yorum yaz