Çöken PC'ye uzaktan tamir

PC'leri çöken kullanıcılar, AirTies ve Intel'in geliştirdiği modem ile, tek tuşla yardım alabilecek.

AirTies 'vPro' modemlerinde güvenlik duvarı

AirTies 'vPro' modemlerinde güvenlik duvarı

"'vPro' destekli ana kartın içinde bulunan elektrik ve ethernet kartları takılı olduğu sürece aktif olan yönetim motoru, üzerinde bulunan web sunucusu sayesinde uzaktaki yönetim konsolları ile güvenli bir biçimde iletişim kurabiliyor. Böylece virüs saldırısı ya da dosyaların izinsiz kopyalanması gibi acil müdahale gereken durumlarda bile bilgisayar uzaktan açılıp kapatılarak, hataların görüldüğü Dos ekranı ve BIOS gibi seri bağlantı ile görülebilen ekranlar bir başka makineye aktarılabiliyor."

Ayan, modemin envanter ve hata kayıtları konusunda da hizmet verdiğini belirterek bilgisayarlar kapalıyken ya da işletim sistemi açılmadığı zaman bile cihazın içinde hangi işlemcinin olduğu, hangi slotta ne kadar RAM takılı olduğu, hangi model hard diskin bulunduğu ve eğer kayıt tutulmuşsa hangi yazılımların bulunduğunun görülebildiğini dile getirdi. Ayan, ayrıca bilgisayarın başına gitmeden de aşırı ışınmış işlemcilerden, çalışmayan fanlardan ve bozuk hard disklerden haberdar olunabildiğini de belirtti.

AirTies 'vPro' modemlerinde güvenlik duvarı bulunuyor. Böylece istenmeyen trafik donanım seviyesinde engellenebiliyor. Virüs bulunan bilgisayar otomatik olarak tespit edilerek, etrafına zarar vermesi engelleniyor ve bulunduğu ağdan izole ediliyor. Böylelikle, virüs bilgisayarı tümüyle ele geçirse bile çalışmalar aksamadan devam ediyor. Donanım seviyesinde ağ bağlantısı kapatılarak, teknik destek ekibine haber verilebilmesi mümkün hale geliyor.

Kaynak: A.A.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

yaw bizim Türklerde kafa çalışıyomuş yakında yapacaklar bakalım bişiyler ama biz görebilcezmi :D

sınırlı internet aracılığıyla tamir ettirilecekse zaten kota aşımı yüzünden teknik servisle yanı fiyata denk gelecek.

adamlar yapıyoo yaw:D

piyasayı neden Tekel alıyor varsayalım benim modemim airtires değil o zaman ne olucak bu resmen piyasada patron olma konumudur lütfen daha global markalarla da çalışmalar yapsınlar ! öyle değil mi sevgili chip ?

Türk telekomun verdiği kablosuz modemlerin daha 64bit desteğini geliştirmemiş bir firmanın bununla nekadar destek vereceğinden şüpeliyim.

cok guzel bi proje olmuş, bravo Intel ve AirTies'a...

Çok iyi bir gelişme.Ben bile bilgisayarım çöktüğü zaman(genelde merakım dan kurcalayarak çökerttiğimden) bayağı bir uğraşla düzeltenbiliyordum.Ama bu yenilik çok iyi olur

bakalım daha neler görücez.....

heee güzel bir düşünce ve çalışma..ama haziranda çıkacak vpro modemlerin fiyatlarını görün ondan sonra yorum yazın bide:)

heee güzel bir düşünce ve çalışma..ama haziranda çıkacak vpro modemlerin fiyatlarını görün ondan sonra yorum yazın bide:)

teknik destek bedava ise guzel olur :)

bence de çok saçma. uzaktan windows ta kurulacak yani ha...:)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
AirTies 'vPro' modemlerinde güvenlik duvarı
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir