.com'a bir kardeş daha geliyor...

.com, .net, .org gibi uzantılara bir yenisi ekleniyor: İşte web adreslerinde göreceğimiz yeni uzantı

Alan adının çevrecisi olur mu demeyin!
Alan adları yeşerecek

.com, .net ve .org gibi alan adı uzantılarının hepsi güzel ama sanki bu uzantılarda bir şeyler eksik gibi. ICANN'e göre eksik olan şey yeterince çevre dostu olmamaları. Bu nedenle bir yenilik getirmeye karar veren ICANN, önümüzdeki yıl içerisinde, çok daha çevreci bir alan adı uzantısının kullanıma gireceğini duyurdu. Fakat bu alan adının çevreye tek faydası .eco olmasından ibaret. Bunun dışında bir .com uzantılı alan adı çevreye ne kadar zarar veriyorsa, .eco da aynı oranda zarar vermeye devam edecek.

Fakat .eco uzantılı alan adları çıkmadan kavgası çıktı! Şu anda bu alan adının kontrolünü almak isteyen iki çevreci grup var. Bunlardan ilki Kanadalı bir grup ve bu alan adlarının sadece çevre dostu olduğunu ispatlayabilen kurum ve organizasyonlara verilmesi gerektiğini savunuyor. Diğer tarafta ise Al Gore'un da desteklediği ABD'li bir başka kurum, .eco uzantılı alan adlarının her isteyene satılması ve elde edilecek gelir ile çevreye yatırım yapılması gerektiği görüşünde. Bu kavgalar alan adının kullanıma başlamasını geciktirmemesini umuyoruz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Al Gore'un da desteklediği ABD'li bir başka kurum, .eco uzantılı alan adlarının her isteyene satılması ve elde edilecek gelir ile çevreye yatırım yapılması gerektiği görüşünde.

10 Numara Bi Düşünce Bence..

çevreyi korumak lazım. eğitim şart.

parasız kalmış amerikanın bir politikası, değer vermiyoruz saolun!

Önemli olan alan adının kullanımının gecikmesi değil bu alan adının layıkıyla pazarlanması. Bana kalırsa gelir amaçlı Amerikan firmasının görüşünden ziyade Kanadalı ekibin fikri daha güzel. son yıllarda giderek artan yenilenebilir kaynak kullanma yarışı firmalar için bu eco uzantısını çok değerli kılacaktır. Çok kişiye satılmasındansa hak eden belirli şirketlere yüksek fiyatlarla satılması kesinlikle daha etkin bir çevreci pazarlama yöntemi olacaktır.

Unicorn

gusel unlu otomobil firmalari bunu ekolojik arabalarini tanitmak icin surekli alicaktir ayni nasilki televizyonlarin .tv uzantisi gibi..

valla her ıkısıde dogru soyluyor :D

Ne gereksiz bir uzantı..

1. grup daha mantikli.
2. grup'ta Al gore varsa zaten bastan kaybetmisler euheheu

icann böyle para kazanıyor işte her yeni alan adıyla milyonlarca domain kayıt ediliyor. her isteyene verirler merak etmyin.

"Al Gore'un da desteklediği ABD'li bir başka kurum, .eco uzantılı alan adlarının her isteyene satılması ve elde edilecek gelir ile çevreye yatırım yapılması gerektiği görüşünde.

10 Numara Bi Düşünce Bence.."
---------------------

Amerika'daki çevreye mi yatırım yapacaklarmış?!.. :P

Memlekette yeşillik kalmadı gidip bir de bahçeli Amerikan evlerine fidan dikmediğimiz eksikti!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir