Conficker'cının başına MS'den ödül

Microsoft, Conficker yazarının başına ödül koydu! Hacker'ın yakalanmasını sağlayan ne kazanacak?

  • Ümit Öncel
Conficker'cının başına MS'den ödül
Büyük ödül 250 bin dolar!

Conficker dünya çapında milyonlarca bilgisayarı esir almış durumda. Virüsün yayılmasını engelleme çalışmaları ise henüz ciddi bir aşama kaydedemedi. Ve sonunda Microsoft çareyi, bu virüsü yazan ve yayan kişi veya kişilerin başına ödül koymakta buldu! Üstelik ödül tam 250 bin dolarlık (yaklaşık 411 bin TL) son derece cazip bir ödül.

Aslında Microsoft bu uygulamaya ilk kez başvurmuyor. Daha önce 2003 ve 2004 yıllarında da virüs yazarlarının başına ödül koymuş fakat sadece bir kez ödül verilmişti. 2003 yılında, dönemin ünlü belası Sasser'in yazarı Sven Jaschan, üniversiteden bir arkadaşının ihbarı ile tutuklanmış ve arkadaşı Microsoft'un 250 bin dolarlık ödülü elde etmişti.

Her ne kadar Microsoft'un bu ödülünün doğrudan bir çözüm yaratma ihtimali düşük olsa da, virüs yazarlarının en azından baskı hissedip aktivitelerini azaltmaları umuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

hacker olmaya karar verdim iyi para var bu işte kendimi ihbaretiririm kardeşime köşeyi döneriz olmassa antivürüsü satarım.
insanı zorla suça teşvik ediyorlar başka bir işe yaramaz bu ödül.

bu hackırı bulsam ödül istemem bana bir ati radeon hd 4870x2 versinler yeterlidir :)

Microsoft Show !

Microsoft'un verdiği hizmet !!! Lisansına tonlarca para dökülen firmanın çözüm önerisine bakın, teknoloji dünyasında ne acı.

Dinle Microsoft:

1 - Senin görevin böyle ödül değil, bu işe çözüm araman. Sen yazılımcısın, dedektifliğini burada yapma. Halen tam olarak çözüm bulamış değilsin. Zaten yıllar önce yapmalıydın, yapamıyorsan şimdi çalıştır paralı askerlerini. Çalışsın bakalım mühendislerin, çözüm ofislerin, müşteri hizmetlerini.

2 - Bu kişi yakalansa ne değişir ? Yakalansa ne diyeceksiniz, o size ne diyecek ? Ne yani bulunca antivirüs mü yaptıracaksınız. Bence yakalarsınız ellerine cetvelle vurun bir daha da sizin açıklarınızla bu denli matrak geçmesin.

3 - Yaptığın tek şey şov, gösteri, dikkat çekmek. Paranla değil, aklınla mantığınla konuş. Milyarlarca dolar zarardan bahsediliyor, senin yaptığın 3 kuruşluk şov.

Sizler de geçeceğiniz varsa Linux'a bugünlerde geçin akılları iyice gark etsin.

ne atisi ya o para ile alcağım pc de 4 tane ati koyarım:d

Bu virüsü yazan kişi, arkadaşlarına ayrıcalıklı görünmek için, conficker'ı ben yazdım diye anlattıysa ki anlatmış olma ihtimali oldukça yüksek, anlattıkları kişiler arasından pek çoğu bu para karşılığı virüs yazarını satacaktır. Şimdiden hacker arkadaşa geçmiş olsun. :D İçeride iyi vakit geçirmesini sağlayacak kitapları şimdiden satın alsın :D

hacker olmaya mı karar verdin lamer arkadaşım şaşırmadım doğrusu ama bu lafta kalır laftaaa....

hacker bu kadar sistemli çalışan bir solucanı bilgisayarlara attıysa yakalanmamak için herşeyi düşünmüş olmalı sonuçta adam HACKER:!

ehani nerede

insan para için arkadaşını satar hale geldi:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play