Conficker: Dönüşü muhteşem oldu!

Bir süredir ortalıkta görünmeyen kabus virüs Conficker'ın dönüşü "muhteşem" oldu...

Virüs yüzünden trafik cezası kesemediler
Basit bir hata büyük meblalara maloluyor

Bilgisayar virüslerinin yarattığı zararlara bir yenisi eklendi. Manchester Şehir Meclisi bilgisayar sistemlerine bulaşan Conficker solucanı yüzünden belediye uzun süre trafik cezası kesemedi.

Daha önce gerçekleşen bir olayda, trafik cezası kesmekte kullanılan sistemler yine virüs bulaştığı için kapatılmıştı. Otobüs şeridini yasadışı kullanan ve kameralara yakalanan şoförlere kesilemeyen cezalar büyük maddi kayba neden olmuştu. Yasal gerekçelerle 28 gün kesilmeyen cezalar iptal oluyor. Bu iptal olan 1608 biletin belediyeye maliyeti tam 43.000 pound oldu. Bu 107.500 TL'ye denk geliyor.

Esas zarara yol açan ise bu sistemlerin temizlenmesi için harcanan 600.000 pound oldu. Bu da 1.500.000 TL ediyor! Belediyenin IT bölümünde gelecekte böyle olayları önlemek için alınan önlemlere de bir 600.000 pound daha harcandı. Gereken ek işgücü için harcanan 169.000 pound'u da üzerine ekleyince toplam 1.5 milyon pound'luk bir masraf ortaya çıktı. 4.5 milyon TL, sadece bir virüs yüzünden harcandı.

İşin komik tarafı bu olaydan sonra bürokrasinin artması oldu. Böyle durumlara karşın elektronik belgelerin bir kısmının ekstradan kağıt kopyalarının bulundurulmasına karar verildi. Virüs bulaşmasına sebep olan USB bellekler de yasaklandı ve USB portlar iptal edildi.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Conficker ı durdurmak için Skynet çalışacak ve kıyamet günü gelecek :P

avast yakalarmı acaba

güzel güzel hemde çok güzel iş çıkartmışlar devamını bekleyenlerdenim bu virüsün bu tip virüsler aynı zamanda hangi antivirüs yazılımı sağlamsa ayakta kalabileceğinide kanıtlıyor. sağ kalan ürünler normal hayata devam ama ben dünya deviyim diyenlerde sıkıntı yaşarsa normaldir hiçbir yazılım zaten anlık koruyamaz deyip geçiştirerek bildikleri dik kafalı yola devam eder bedelinide büyük firmalar ve kurum kuruluşlar öder.

Bu kadar önemli bir sistemde Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kullansalar, böyle meblalar konuşulmazdı.

Conficker'i bu kadar büyüten başka bir site görmedim...

jonh conner durdurabılır confınkerı,skynetı durdurmustu :)

"Bu kadar önemli bir sistemde Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kullansalar, böyle meblalar konuşulmazdı.
Dün 23:32"

-Sırf senin için linux tabanında çalışan bi conficker üretecem :D Mouse bozulsa linux tavsiye edecen...

ya bu kdar pc yi etkiLedi diyorsunuzda nedense hep devLet pc Leri kurumsaL pcleri etkLiyor ? gaLiba.. okadar kişiseL pc ve cafe görmedm hiç

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir