Çöpe giden LCD'lere yeni bir iş!

Cep telefonlarından televizyonlara, ömrü dolan LCd ekranlara ne oluyor, şimdi ne olacak?

LCD ekranlara yeni bir iş düştü!
LCD ekranlar ömürleri dounca da işe yarayacak

Her yıl milyarlarca LCD ekran bir atık haline geliyor. Doğa Koruma Örgütlerine göre önümüzdekii 1-2 yıl içerisinde 2,5 Milyar LCD hayatına elveda diyerek bir atık halini alacak.

Hal böyle olunca York Üniversitesi Kimya bölümündeki bir gurup araştırmacı bu ve benzeri atıklar üzerinde sürdürdükleri çalışmalar sonucunda; LCD ekranların ham maddesi olan "poliviniti - alkol" isimli bileşenin, mikroplara karşı çok ciddi boyutlarda bir temizleme sağladığını keşfetti.

Özellikle hastanelerin temizliğinde kullanılmak için biçilmiş kaftan olduğu iddia edilen bu madde, LCD haricindeki ürünlerin içerdikleri ham maddelerin de araştırılması yönünde bir ilki başlattı. Şu anda çöpe atılan benzeri materyallerin sadece yüzde 15 ila 20'si geri dönüştürülebilir durumda. Pek tabii bu oranın önümüzdeki yıllarda gözle görülür biçimde artacağına şüphe yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

peki bir lcd nin kullanım süresi ortalama kaç yıl?

niye atık olsunki 15 sene gider düzgün kullan yeter

ya lccd ler ilk çıktığında piyasada 2-3 yıl ömrü vr almayın felan deniliyordu.Ama şu an samsung lcd im var 2-3 senedir kullanıyorum bir hata bile yapmadı ilk aldığım günkü gibi maşallah.Ama bunların ömrü kaç sene oluyor kısmı benim de aklıma takıldı.

Bozulması bile 10 yılını dolduran lcd nin tamiri için parça bulamazsınız.

Sen de yorum yaz