Copernic 2000 Pro Aradığınıza Ulaşmanın Yolu

Çok geniş bir bilgi okyanusu olan internet üzerinde aradığınızı bulmak için arama motorlarını tek tek gezmek yerine artık tek bir kaynaktan yararlanmanın zamanı geldi.

Copernic 2000 Pro Aradığınıza Ulaşmanın Yolu (Sayfa 2)

Aramanın yapılmaya başlanması için sadece create search tuşuna tıklanması ve anahtar kelimenin girilmesi yeterli oluyor. Hatta Copernic 2000’in İngilizce sürümünde doğrudan bir soru cümlesi de anahtar kelime yerine kullanılabiliyor. Oldukça zeki olan program bu cümleyi çözümleyerek sonucu size ulaştırıyor. Benzer şekilde ‘and’, ‘or’, gibi mantıksal bağlaçların kullanılmasına da gerek kalmıyor. Bunların ayarı ‘search for all words’, ‘search one word’ ya da ‘search exact expression’ kutucuklarının işaretlenmesi ile elde ediliyor. Daha sonra daha kesin sonuçlar almak için arama yapacağınız alanın kısıtlanması da mümkün olabiliyor. Tüm internet üzerinde arama yaptırabileceğiniz gibi aramayı almanca sayfalarda ya da fransızca sayfalarda olacak şekilde de sınırlandırabiliyorsunuz. Hatta yazılım, haber grupları, MP3 gibi diğer başlıkları kullanarak da Copernic’i belirli bir dosyayı bulmak için özelleştirmek de mümkün. Programın içinde dahili olarak yer alan imla kılavuzu anahtar kelime içinde herhangi bir hata yapıp yapmadığınızı da kontrol edebiliyor.

Daha isabetli sonuçlar için kulanıcıya sunulan avantajlar
Özelleştirmede bir adım daha ileri giderek her arama motorundan geri dönecek sonuç sayısının artırılmasını ya da azaltılması da sağlanabiliyor. Bu özellik gerçekten oldukça yararlı. Çünkü bu rakam üzerinde oynanılması, özellikle azaltılması ile sadece daha kesin sonuçların listelenmesi sağlanabiliyor. Daha önce yapılan aramaların sonuçlarının tümü program içindeki veri tabanında tutulduğu için bunların zaman zaman güncellenmesi de mümkün oluyor. Bu güncellemenin zaman aralığı ise kullanıcı tarafından belirleniyor. Son olarak tüm bu işlemler ve ayarlar için program içinde bir arama sihirbazının yer alması özellikle amatör internet sörfçüleri de mutlu edecektir. Bu kullanıcı dostu sihirbaz, arama yapılması için gerekli işlemleri basit ve anlaşılabilir adımlar halinde kullanıcıya sunuyor.
Copernic, belirttiğiniz anahtar kelimeleri arama sırasında ekranda yeni bir pencere görüntüleyerek üzerinde arama yapılan arama motorlarını, aramanın ne kadarının tamamlandığını ve bulunan sonuçların sayısını kullanıcıya sunuyor. Bu aşamada tüm aramalar eş zamanlı olarak yapılıyor. Arama sonuçlandığı zaman ise tüm sonuçlar çok düzenli ve anlaşılabilir bir liste olarak kullanıcıya sunuluyor. Bu listede, siteler içinde anahtar kelimeler geçen alıntı bölümler parlak sarı bir renkle işaretlenecektir.

Liste başındaki isabetli sonuçlar ile linkler içinde boğulmayın
Listedeki diğer bir avantaj ise bulunan sonuçlar arasında en yüksek ihtimale sahip olanların en üstlerde listelenmesi. Böylelikle listelerde çok daha fazla aşağılara inmeye gerek kalmadan istenilene ulaşılabiliyor. Sonuç listesinin istenirse başlık ya da adres gibi değişik kategorilerde sıralanması da sağlanabiliyor. Copernic içinde kullanabileceğiniz dikkat çekici özelliklerden biri olan ‘Refined’ ile ‘AND’, ‘OR’ gibi bazı mantıksal operatörler de dikkate alınarak sonuçların kesinliğinin artırılması sağlanabiliyor. Ancak bu durumda daha önceden bulunmuş bazı sonuçların artık kriterlere uymadığı için listeden silinebileceğini de unutmamak gerekiyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir