Copernic 2000 Pro Aradığınıza Ulaşmanın Yolu

Çok geniş bir bilgi okyanusu olan internet üzerinde aradığınızı bulmak için arama motorlarını tek tek gezmek yerine artık tek bir kaynaktan yararlanmanın zamanı geldi.

Copernic 2000 Pro Aradığınıza Ulaşmanın Yolu (Sayfa 3)

Dahili browser ile reklam banner'ları olmadan sörf keyfi
Bu sonuçlar içinde yer alan linkler üzerine tıklanarak doğrudan web sayfasına ulaşılması da mümkün oluyor. Açılan internet sayfaları ise varsayılan browser’ınız üzerinde görüntülenebileceği gibi istenirse Copernic’in dahili browser’ı üzerinde de görüntülenebiliyor. Her sonucun detaylı sağ tuş menüsünden bağlantıyı yeni bir browser penceresinde aç gibi daha birçok ek özelliğe de ulaşılabiliyor. Böylece daha önce açtığınız enteresan içeriğe sahip web sayfalarını kaybetmemiş oluyorsunuz. Sağ tuş menüsünden ayrıca bağlantının tam URL’sini ve hangi arama motoru tarafından bulunduğunu öğrenebileceğiniz bir özellikler penceresine de ulaşılabiliyor.
Internet üzerinde belirli bir konuyu ararken çok alakasız içerik ya da ölü bağlantılar ile karşılaşma şansınız oldukça artıyor. Bu durumda işinize yaramayan arama sonuçlarının manuel olarak listeden silinmesi mümkün oluyor. Ancak Coperniz 2000, kullanıcıya çok daha fazlasını sunabiliyor. İsteğe bağlı olarak filtreleri kullandığınız zaman tüm alakasız içerikler ve ölü bağlantılar program tarafından listeden çıkarılıyor.

Yapılan her aramanın sonucu program tarafından daha sonradan kullanılmak üzere saklanıyor. Bu şekilde internet bağlantınız olmasa dahi bu içeriklere kolaylıkla ulaşmanız mümkün oluyor. Hatta eski aramalarınız üzerinde değişiklikler de yapabiliyorsunuz. Arama sonuçlarını başkalarına ulaştırmak için program elektronik mesaj desteği de sunuyor. Bu şekilde sonuçlar HTML ya da TXT formunda gönderilebiliyor. Tamamen otomatik olan bu özellik seçildiği zaman varsayılan e-mail programı otomatik olarak başlatılıyor ve rapor dosyası buna eklenmiş biçimde sunuluyor. Kullanıcıya ise sadece e-mail adresini belirtmek kalıyor. Bunun yanı sıra sonuçlar, içinde HTML, TXT, CSV, DBF ve XML gibi dosya biçimlerinin de yer aldığı onlarca farklı formatta sabit diske de kaydedilebiliyor. Arama sonuçlarının organizasyonu ise oldukça başarılı. Tüm sonuçlar istediğiniz klasörler altında ayrı ayrı saklanabiliyor.
Copernic 2000 ile arama sonuçlarınızı her zaman güncel tutmak için bir ajanda oluşturmanız da mümkün oluyor. Bu şekilde bir değişiklik olduğu takdirde program sizi bir e-mail aracılığı ile uyarıyor. Program siz internet üzerinde iken kolaylıklar sağlamak için oluşturulduğundan sörf yaparken de hızı artırmak için web sitelerinde yer alan reklam banner’larına engel koyabiliyor.

Daha performanslı aramalar için Copermic'e yapılabilecek ayarlar
Ayrıca her arama sonucunu da bilgisayarınızın sabitdiskine kaydedip sonradan offline olarak okuma şansınız da bulunuyor. Bu özellik bir anda onlarca sayfayı online olarak gözden geçirme şansı olmadığı durumlarda çok fazla işe yarıyor. Ancak çok fazla arama sonucunda sabit diskinizden büyük bir alanın eksileceğini de unutmamak gerekiyor. Tabi ki sayfalardaki resimlerin yüklenmemesini sağlayarak bunu bir miktar engellemek de mümkün.
Web arama motorlarının günden güne geliştiğini göz önüne alırsak Copernic 2000, bunu kullanıcılara ulaştırmak için bir online güncelleme fonksiyonu da sunuyor. Bu özellik yeni sürümler çıktıkça düzenli olarak güncelleme sağlayabiliyor. Yine de eğer güncellemenin ardından özellikle yerel arama motorları da dahil olmak üzere yeni arama motorlarını Copernic’in listesinde göremiyorsanız bunları manuel olarak eklemeniz de mümkün oluyor. Program aynı zamanda seçilen bir aramanın tüm özellikleri aynı olacak şekilde bir kopyasının çıkarılmasını da sağlıyor. Böylece aynı konu üzerinde yapılan yeni bir arama eskisini etkilemiyor.

Arabirimi kişiselleştirerek daha fazla çalışma alanına sahip olun
Copernic 2000, maksimum olarak arama motoru başında 300 olmak üzere tüm arama için 1000’e kadar sonuç sağlayabiliyor. Bu rakamlar çoğu durum için yeterli sayılabilir. Tüm sonuçları ekran üzerinde görmek için ise araç çubukları, durum çubuğu ve metin etiketleri gibi araçların ekrandan kapatılıp açılması da mümkün oluyor. Ancak ana araç çubuğuna yeni tuşları eklenip çıkarılması mümkün olmuyor.
Copernic 2000, her internet kullanıcısının bilgisayarında bulunması gereken bir program. Aranılanın bulunmasını hızlandırmasının yanı sıra bulunamayana da ulaşmayı sağlıyor. Gerçekten bir kullanıcının istediği herşeyi sunan programın yeni sürümlerinde daha ne kadar gelişme sağlayabileceğini ise merak konusu. Sonuç olarak eğer Copernic 2000 aramanıza bir sonuç vermiyorsa onun internet üzerinde de olmadığına emin olabilirsiniz. Pro sürümünden çok da fazla eksiği olmayan standart sürümü Copernic web sitesinden ücretsiz indirmeniz de mümkün oluyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir