Copernic 2000 Pro Aradığınıza Ulaşmanın Yolu

Çok geniş bir bilgi okyanusu olan internet üzerinde aradığınızı bulmak için arama motorlarını tek tek gezmek yerine artık tek bir kaynaktan yararlanmanın zamanı geldi.

Internet üzerinde uzun süredir sörf yapanlardansanız aranılan bilgiye ulaşmanın kolay olmadığını ve bunun için onlarca arama motoru üzerinde gezmenin neredeyse bir şart olduğunu öğrenmişsinizdir. Çoğu zaman da bir arama motorunun bulduğunu diğerinde bulamayacağınızı varsayarsanız bu gezinti her arama için tekrarlanacaktır. Dolayısı ile ne kadar çok arama motoru adresi biliyorsanız şansınız da o kadar artacaktır. Tabi ki onlarca site arasında arama yapacak kadar sabrınızın da olması gerekiyor.
Bunun daha kolay bir yolu ise tüm bu işi 3. parti bir yazılıma yaptırmak. İşte bu noktada devreye giren Copernic 2000, sizin için belirtilen bir anahtar kelimeyi değişik kategoriler altında toplanmış 600’den fazla arama motoru üzerinde eş zamanlı olarak arıyor ve sonuçları da yine kategorilenmiş halde size listeliyor.

Altavista ya da Yahoo gibi dünya üzerindeki popüler arama motorlarını kullanarak yaptığınız, içinde “chip“ anahtar kelimesi geçen bir aramayı takiben, hiçbir zaman sıralanamayacak ve dolayısıyla da incelenemeyecek kadar çok sonuç yerine Copernic, iç filtrelerini de kullanarak daha isabetli sonuçları öncelikli olarak size listeliyor. Üstelik tek bir arama motorunun sağladığının kat kat fazlasını size sunuyor. Bu özelliği ile de internet’e bağlı her bilgisayarda bulunması gereken yazılımlar arasında yer alıyor.

Sonuç için farklı kategorilerde 600 arama motoru hizmetinizde
Detaylara geçmeden önce genel olarak özetlersek kesin isabet sağlayan sonuçlara hızlıca ulaşan Copernic daha önce de belirttiğimiz gibi 600’ün üzerinde arama motorunda arama yapabiliyor. Finans, ansiklopediler, resimler, MP3, yazılım, haberler, seyehat ve benzeri 55 kategori altında toplanan bu siteler zaman içinde de güncellenebiliyor. Güncelleme için takvim oluşturduğunuzda yenilikler bir e-mail ile size bildiriliyor. Programın dahili browser’ı
reklam banner’larını engelleyebiliyor. Ayrıca gereksiz ve ölü linkler de filtrelenip gereksiz karmaşa engellenebiliyor. Düz İngilizce kullanarak soru sormaya da olanak tanıyan Copernic, ayrıca dil tabanlı arama motorlarında da arama yapabiliyor.

Windows installer tabanlı bir kurulum sihirbazına sahip olan Copernic’in sisteminize tüm özellikleri ile kurulması oldukça hızlı ve basit adımlarla gerçekleşiyor. Bu sırada örneğin İtalyanca arama, Almanca arama gibi farklı dillere ait arama özelliklerinin seçilmesi de mümkün oluyor. Kurulumun hemen ardından ise programın Windows ile olan integrasyonunu ayarlamanız gerekiyor. Copernic 2000’i hızlı erişim için Windows Başlat çubuğunda yer alan bul menüsüne entegre edebileceğiniz gibi Internet Explorer içine de dahil edebiliyorsunuz.
Explorer içine entegre edildiği zaman program, ana araç çubuğuna iki yeni tuş daha ekliyor. Bu şekilde browser içinden de Copernic’i çalıştırabiliyorsunuz. Hatta bu şekilde Gist-in-Time web sitesi destekli olarak web sayfalarını da 14 dilin üzerinde tercüme edebileceğiniz bir araca ulaşabiliyorsunuz. Son olarak Internet Explorer’ın arama paneli de istenirse Copernic 2000’iniki ile değiştirilebiliyor. Yeni arama panelinde aramayı istediğiniz anahtar kelimeleri belirledikten sonra basılacak ‘Go’ tuşu, Copernic 2000’in başlatılmasını sağlayacak ve sonuçlar listelenecektir.

Copernic size aynı arayüzden sıkılma şansı vermiyor
Günümüzün çoğu modern ve popular yazılımında olduğu gibi Copernic 2000’in arabirimi de skin desteğine sahip. Böylece Copernic listelerinin arka plan resimlerini değiştirebildiğiniz gibi tüm araç çubuğunun yerleşimi üzerinde de değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bunun için Copernic skin galeriye bağlanmak yeterli oluyor. Buradaki seçeneklerin çokluğu gerçekten oldukça etkileyici. Seçiminizi yaptıktan sonra ise yeni skinlerin atanması sadece birkaç fare tıklaması ile gerçekleşebiliyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir