Corning'ten safir ekranlara eleştiri!

Gorilla Glass'ın üreticisi Corning'den yükselen bir ses, Apple'ın safir ekranına "çizik attı!"

  • Zeynel A. Öztürk
Corning'ten safir ekranlara eleştiri!

Apple'ın iPhone 6'da safir kristal ekran teknolojisini kullanacağı dedikoduları, her geçen gün güçleniyor. Ancak bu iddialar, cep ekranlarının lideri Gorilla Glass'ın ilgisini uyandırmış durumda.

Gorilla Glass'ı üreten Corning'ten Tony Tripeny, bir Morgan Stanley Technology konferansı sırasında safirin dezavantajlarını saymaktan geri durmadı. Corning yöneticisi, safirin Gorilla Glass'tan 10 kat daha pahalı olduğunu ve 1.6 kat daha ağır olduğunu, aynı zamanda çevre dostu olmadığını ileri sürdü. Safirin saydamlığı konusunda da konuşan Tripeny, bu durumun ekranın görünürlüğünü azaltabileceğini veya pil ömrünü olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Tripeny'ye göre Gorilla Glass, safirden daha sağlam ve "2.5 kat daha fazla basıncı" kaldırabiliyor. Safir camı iPhone 5S'in TouchID sensöründe kullanan, iPhone 5, 5C ve 5S'in lensini korumak için safirden faydalanan Apple'ın bu sorunlardan haberi olsa gerek. Bu sene çıkması beklenen iPhone 6'nın safir ekranla gelip gelmeyeceği, fiyatının daha pahalı olup olmayacağı merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Ondan sehpalar düşen Note 2 nin ekranı tuz buz oldu

walla 2010 odel samsung wave imde gorilla glass 1 var ve çok memnunun hiç o garip ekran koruma naylonlarından kullanmadım telefonun kasasında muhtelif çizikler olmasına karşın ekranı ilk günkü gibi pırıl pırıl diyebilirim ki gorilla glass gayet iyi bir de daha 2 ve 3. versiyonları çıktı. Bir de iphone 5 im var ama o minik safircik lensinin bir avantajını görmedim daha:)

15:45 yaw he he. iphone 5 ile wave'i karşılaştırıyosun ya. biz de yedik iphone sahibi olduğunu. yalana bak ya. iphoneu olan hiç bir konuda wave modelleri ile bi karşılaştırma yapmaz bile. zeka seviyen biaraz yeteesiz heralde böyle çamur atmak için.

@07 Mar 2014 17:47 sana iphone sahibi olduğumu ispatlayacak değilim iphonun kamerasının LENSİ yani dış camı safir ben karşılaştırmıyorum zekasızın önde gideni, kullandığım telefonları anlatıyorum zeka seviyesini senden mi öğreneceğiz sen git de üniversite sınavlarına çalış. bir de hiç bişeye çamur attığımız yok a okuduğunu anlayamayan, idrak edemeyen yaklaşık 1 senedir iphone 5 kullanıyorum, 2 senedir de şirket telefonum wave 8500 gt kapiş?

Açıkça konuşalım corning iyi gayet iyi ama bir safir de değil yani utanmasalar 2 sene sonra elmazdan bile daha iyiyiz derler

Telefonlarını çok düşürmeyen kullanıcılar için mükemmel bir çözüm. Şahsen telefonumu hiç düşüren biri değilim ve iPhone 5 imin üzerinde kılcal da olsa çizikler mevcut. İster istemez oluyor ve aslında ekran açıkken farkedilmesi mümkün bile değil. Safir bunların da sonunu getirecek gibi. Ancak sertliğinin artması düşme ve vurma durumlarında kırılma riskini arttırır diye düşünüyorum. Üretim maliyetleri şimdi çok fazla olsa bile eminim ileride ucuzlayacaktır sonuç olarak çok genç bir teknoloji. Kısaca ümit verici bir atılım bence negatif olmamak lazım corning de bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilir ileride ve bu açıklamaları yüzüne vurulabilir.

safir gelir ve pahalı olur

Corning Gorilla Glass'ı bu günlerine apple getirdi küçük bir firmayken milyon dolarlar yatırıp bütün işlerini verdi ve sayesinde dev bir marka oldu şimdi sizi bugünlere getiren firmaya böyle saldırmak hiç hoş değil sanıyormusunuz ki apple çevre dostu olmasa bunu başka teknolojiyle daha ileri bir seviyeye taşımasa girermi bu işe bu fabrikayı amerikada kurarmı corning firması endişeli çünkü kos kocaman bir fabrika kuruldu eğer daha iyisini yaparsa lg samsung htc gibi müşterilerini kaybedecek

s4 ümün kamera lensi cebime koyup çıkartmadan çizildi fakat iphone 5 in safir kamera lensi ilk günü gibi pırıl pırıl

Üzgünüm ama safir elmastan sonra en sert madde. Yani Corning'cim senin ürettiğin ekranlar hayal. l620'mde gg 2 olsada ekran hiçte iyi değil (parmak izi bırakıyor falan ayrıca çizilmeler var). Safir sert ve pahalı olmasına karşın daha dayanıklı. Madem gg 2.5 kat fazla basınca dayanıyor o zaman karşılaştırın ?

@07 Mar 2014 20:41 gorilla glassı iyice araştırmadan boş konuşma bence.. 2 senedir telefonun anasını ağlattım hertürlü işgenceyi gördüm üstünü bir bezle siliyorum 0 çizik..

Bende hem galaxy s plus hemde galaxy s3 var Allah nazardan korusun ikiside defalarca masadan taşa düştüler ekranda çizik bile yok. Gorilla glass çok kötü bir açı denk gelmezse ekranı gerçekten koruyor. Ben böyle şanslıyken arkadaşın S2 köşeleme düşmüş ekran pert. Yani biraz da dikkat etmek gerek.

Apple isini sansa birakmaz.

Zaten son zamanların akıllı telefonlarından kullanan kim olursa olsun gidin sorun , üzerinde en ucuzu ki benim iPhone 5S imin üstünde var ekran koruyucusu var . Siz gelmişsiniz burda çizilip çizilmediğinden bahsediyorsunuz .. Akıllı telefonu olan biri zaten telefonuna iyi bakar , korur , kollar. Yere düşürmemeye dikkat edin ( eğer düşürüyorsanız gidin 20 liraya tam donanımlı koruyucular var ekran kırdırmayan alın onlardan ) kafanız rahat olsun ;) Boşu boşuna burda birbiriniz kalbini kırmayın ..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost