Cortana, Android'inizin mikrofonunu kapatıyor

Bazı Android'li cihaz sahiplerinin yaşadığı ilginç sorunun kaynağı, Microsoft'un Cortana'sı çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Cortana, Android'inizin mikrofonunu kapatıyor!

Cortana'nın final sürümü Android'in Play Store'una geldi. Ama zaten, herkese açık beta sürümü yaz aylarından beri indirilip kullanılabiliyor. Ancak çoğu beta sürümde olduğu gibi Cortana'nın da büyük bir sorunu var gibi görünüyor.

Bu sorun, Android'li cihazınızın mikrofonunun devre dışı kalmasına neden olabiliyor. WinBeta'dan Mark Coppock, Nexus 5'inin mikrofonuyla sorun yaşadığını, bu nedenle onu sıfırlamanın kıyısına geldiğini söylüyor. Tam bu sırada aynı sorunu yaşayan başka kullanıcıların da olduğunu keşfeden Coppock, deneme yanılma yoluyla sorunun kaynağının Cortana uygulaması olduğunu buluyor. Cortana uygulamasının devre dışı bırakılmasıyla birlikte mikrofon, tekrar çalışmaya başlıyor.

Cortana'yı tekrar etkinleştirdiğinizde ise mikrofon, tahmin edeceğiniz gibi tekrar kullanılmaz hale geliyor. Android'li telefonunuzda veya tabletinizde siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız ve Cortana'yı yüklediyseniz, onu kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada Cortana'nın, Android ile birlikte iOS ve Cyanogen için de yayınlandığını, App Store'daki yerini aldığını belirtelim...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Adi bile ofsayt, Cortana... O ne lan, Zartbaba da yapin tam olsun.

@09 Aralık 2015 13:51google now, Google later, Google before Kimin ofsayt olduğu belli :D sen önce İngilizce kelimeyi doğru oku

@09 Aralık 2015 13:51 Yıldızlı geri kalmış zihniyet örneği, deveye hendek atlatmaktan zor sizin gibilerin böyle haberleri anlamasını sağlamak. Sahi sizin Chip'te ne işiniz var?

@09 Aralık 2015 18:40 kimin geri kaldığı belli yazdığın yoruma bak ondan sonra gel Sahi sen nasıl okudun bu haberi benim bildiğim senin kafandaki elemanların taşıdığı telefon kendinden zeki (karşılaştırma yapacak malzemenin olduğunu varsayıyorum)

Keşke sebebinin Android'de 2 uygulamanın aynı anda mikrofonu kullanamadığı olduğnu da söyleseydiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play