Cortana Arama Kutusundan Ayrılabilir

Microsoft Insider yapısında ortaya çıkan bir değişiklik, Cortana'nın akıbeti hakkında ipuçları içeriyor

Cortana Arama Kutusundan Ayrılabilir

Bu yılın başlarında Microsoft, Cortana'yı Windows Search arama kutusundan Bildirim Merkezi'ne taşıma kararı almıştı. Bu kararın Cortana'nın arama fonksiyonu ile olan entegrasyonunu beğenmeyen kullanıcılara yönelik olarak alındığı düşünülüyordu.

Windows 10 19H1 Insider Yapısı'ndaki bir değişim, bu fikri destekleyecek nitelikte bir bulguya işaret ediyor. Gelecek Windows yapılarındaki değişiklikleri haber vermesi ile bilinene Albatross rumuzlu bir kullanıcı, Windows'un 2019 yılının başlarında kullanıcılara ulaşması planlanan yapıdaki bir değişimi Twitter üzerinden duyurdu.

Değişimi "akıllıca" olarak niteleyen Albatross, ekran görüntüleri ile de değişimin detaylarını gözler önüne seriyor: Cortana, Windows görev çubuğundaki Arama butonundan ayrı olarak konumlanacak ve Cortana butonu bundan sonra alıştığımız başlangıç menüsüne entegre yapısı ile değil, "Conversation Canvas" yani "Konuşma Tuvali" olarak adlandırabileceğimiz bir özel görsel yapıyla kullanıcıyı karşılayacak. Bu değişimle ayrıca Cortana ile olan etkileşimlerin ekrandaki içeriklerin önüne geçmesinin önlenmesi de hedefleniyor.

Microsoft ise henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil, bu yüzden bu bulguları kesin bir gelişme olarak görmemekte yarar var. Bunun yanında Cortana'nın Windows içerisindeki arama fonksiyonu ile iç içe olmasından rahatsız olanlar için bu değişimin iyi bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Kaç sene oldu hala daha cortano türkçe desteği yok rezillik arkadaş başka bir açıklaması olamaz. Microsoft Türkiye uyuyor mu ne yapıyor?

Sen de yorum yaz