Cortana, çocuklarla konuşmuyor!

Microsoft'un dijital asistanı Cortana'nın "ufaklıklarla" konuşmadığı ortaya çıktı! Peki ama neden?

  • Zeynel A. Öztürk
Cortana, 13 yaşından küçük çocuklarla konuşmuyor!

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Windows Phone 8.1'in en önemli yeniliklerinden bir tanesi, henüz beta aşamasında olan Cortana. Sesli dijital yardımcı, çoğu kullanıcıyı yetenekleriyle etkilemeyi başardı ancak onu 13 yaşın altındaki çocuklar kullanamayacaklar.

CNet'in raporuna göre Cortana, 13 yaşının altındaki çocuklarla konuşmuyor ve onlara şu cevabı veriyor: "Üzgünüm, size yardım edebilmem için yaşınızın biraz daha büyük olması gerekli." CNet'in raporuna göre bu kısıtlamanın nedeni, ABD hükümetinin Çocuklar İçin Çevrimiçi Gizliliği Koruma Kanunu (COPPA).

Cortana, Apple'ın dijital yardımcısı Siri gibi kullanıcıların kendisine soru sormasına ve çeşitli işlemleri sadece sesli komutlarla yerine getirmesine izin veriyor. Microsoft, bu deneyimi kullanıcıların verilerini toplayıp Microsoft sunucularına göndererek geliştirmek istiyor. Firmanın bu hamlesi ise COPPA'nın çocuk koruma kanunlarıyla ters düşüyor.

COPPA, 13 yaşın altındaki çocukların ailelerinin izni olmaksızın internette bilgi paylaşmalarını kısıtlıyor. Cortana'da herhangi bir yetişkin denetimi işlevi olmadığından dijital yardımcının 13 yaş altındaki çocuklar tarafından kullanımı kısıtlandırılıyor. Ancak Cnet'in raporuna göre Cortana, herkese açılmadan önce yapılacak değişikliklerle bu kısıtlamaları ortadan kaldırabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çok iyi olmuş. wp ergenlere göre bir sistem değil açıkcası

nerden anlıyo 13 yaşından küçük olduğunu

@29 Nis 2014 19:00 Kayıtlı Microsoft Hesabından bakıyor.

12 yasinda olup sesi kalinsa nerden anlayacak yasini mi soruyor hemen

Mağara basıldı Chip.

Doğum tarihine bakıyor tabiki. Sesten anlamıyor arkadaşlar: )

Sen de yorum yaz