Cortana: Microsoft'un Siri'ye rakibi

Microsoft'un Siri'ye karşı geliştirdiği rakip teknoloji Cortana hakkında bilmeniz gereken her şey!

  • H. Hüseyin Öztürk
Cortana: Microsoft'un Siri'ye rakibi

Halo oyunlarını oynamış olan biri için Cortana'yı tanıtmaya gerek yok: o çok gelişmiş bir yapay zeka ve Master Chief'in tek gerçek arkadaşı. Ve şimdi de gerçek dünyaya geliyor: Microsoft, Siri ve Google Now'a rakip olarak Cortana üzerinde çalışıyor.

Microsoft Cortana nedir?

Cortana, Windows Phone'u ve daha sonraları belki de Windows'u da kontrol etmenin yepyeni bir yolunun kod adı. Sesinizi algılayacak, sorularınıza cevap verecek, cihazınızı kontrol edecek ve belli zamanlardaki ihtiyaçlarınızı tahmin edecek.

Cortana gerçek bir ürün mü, yoksa bir türlü gerçekleşmeyen hayallerden biri mi?

Gerçek bir ürün. Stave Ballmer cihazlarının, dünyanın farklı bölgelerindeki insanlardan öğrenen bulut sistemi ile derinlemesine kişiselleştirilebilir hale getirilmesini istiyor. Keşfedilmemiş bir alanda olduklarını söyleyen Ballmer, bu yeni tecrübeyi benzetmelerle açıklamanın zor olduğunu belirtti. Cortana'nın yapmayı vaadettiği şeyler, şu an Google, Facebook ve Siri'nin sunduklarının ötesinde.

Nasıl çalışıyor? Türkçe'yi destekleyecek mi?

Microsoft Cortana nasıl çalışıyor?

Contana üç öğenin birleşiminden oluşuyor: Tellme doğal dil işleme motoru (Microsoft tarafından 2007 satın alınmıştı), Microsoft'un devasa bulut işleme gücü, ve Satori (Bing'in bir parçası).

Satori'nin bilgi deposu bildiğimiz aramadan daha akıllı olacak şekilde tasarlanmış. Size sadece içinde linkler olan bir sayfa sunmak yerine, ihtiyaçlarınızı tahmin edip sorularınıza cevap verecek.

Cortana Türkiye'de çıkacak mı?

Şu an için programcılar yalnızca Amerikalı kullanıcılar ve Amerikan İngilizcesi üzerinde çalışıyorlar. Bu hizmet söz verdiklerini yerine getirebilir ve gerekli ilgiyi görürse, ileride Türkçe'yi de desteklemesi ihtimal dışı değil.

Microsoft Cortana ile Siri ve Google Now'u karşılaştırırsak?

Microsoft, tahmin edebileceğiniz gibi Cortana'nın rakiplerinden daha iyi olacağını söylüyor: Google Now'un analizini ve Siri'nin kullanıcı dostu yapısını bir araya getirip, sonra da her şeyi bir adım daha öteye götürecek. Cortana, yalnızca sizi dinlemekle kalmayacak, sizi anlayacak ve yaşadığınız yerden kişisel tercihlerinize kadar her şeyden haberi olacak.


Microsoft Bob'un dönüşü mü?

Mesela bir otel odası tutmak istediğinizde, zevkinize uygun bir yerde, ücreti de size uygun bir otel tutacak. Gerektiğinde bir şarap uzmanı, gerektiğinde seyahat acentası, asistan ve hayatınızı kolaylaştırmak için gereken her şey olabilecek. Cortana'nın vizyonu zeki ve bilgili bir yardımcı veya arkadaş olmak.

Cortana ne kadar güçlü olacak?

Microsoft'un CNET'e söylediğine göre Satori geçtiğimiz ger gün 28,000 DVD'lik içerik ekliyor.

Cortana yalnızca Microsoft Bob'un tekrarı değil mi?

Öyle denebilir, ama Bob zamanının çok ötesindeydi: yapıldığı 1996'da ne cep telefonları yeterince gelişmişti, ne de bir bulut hizmeti vardı. Tabii Satori'nin işleyebileceği dev miktarlardaki veri de yoktu.

Peki Corana ne zaman çıkacak?

Microsoft Cortana ne zaman çıkacak?

Bu güzel bir soru. Microsoft, evrimsel değil de devrimsel bir yenilik çıkarmaya hazır olana kadar, Siri ve Google Now'a bir rakip çıkarmayacağını söylüyor.

Microsoft Cortana hangi işletim sistemlerini destekleyecek?

Şimdilik Cortana sadece Windows Phone 8.1'le sınırlı olacak gibi; ancak henüz yeterince geliştirilmediği düşünülürse çıkışı gecikebilir. Microsoft'un yayınladığı Entity API ile yapımcılar Satori'ye giriş yapabiliyorlar.

Çıktığında adı Cortana mı olacak?

27,226 Halo hayranı öyle düşünüyor: çevrimiçi bir dilekçede bu kod adının aynen tutulması konusunda Halo'cular ısrarcı. Ama Microsoft'un bunu neden istemeyeceğini anlıyoruz: Halo 4'te ana hikaye Cortana'nın gitgide daha güvenilmez hale gelmesi ve eskimesi üzerine kuruluydu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

cortana güzeller güzelide bakalım uygulamada onun gibi olacak mı :)

Bekliyoruz soft kardeş:)

Cortana çok heyecan verici ama Windows Phone 8.1 mart,nisan gibi ancak yayınlanır. Microsoft bu tarz yeni teknolojilerde çok zorlanan ve yavaş üreten bir şirket o yüzden Cortana'yı 8.1'e yetiştirmesi mümkün değil. Yoğun uğraşlar veriyorlar şu anda bildirim merkezi için bile inanılmaz zor günler yaşıyor Microsoft çalışanları. Cortana 2015 yılına ancak yetişir.

bizde iron man gibi bilgisayarımızla konuşalım :)

Aralarında en iyisi viki bence.

Şimdiden söyleyeyim:yüzünü ve ismini istediğimiz gibi değiştirebilmemiz lazım ! Sonuçta o bizim her zaman iletişime geçeceğimiz bir arayüz olacak. Microsoft umarım çoklu dil desteğini ve bu özellikleri sunar. (Not: Şu an bilgisayarım olan ********'e yeni arayüz lazım.Aslında derdim arayüz alt yapısını benimkine aktarmak 80) Bilge Baykuş

@14 Kas 2013 04:05 Hocam Compishco gibi bir alt yapı mı kullanıyorsun yoksa şimdilik moto mot düz bir sistem mi ? Ben bot yazılımlarını deniyorum ama çok eksik :/

@14 Kas 2013 06:46 Aslında benim kullandığım da aynı.Üzerinde biraz oynama yaptım o kadar. Compishco ya gelince o'nun kodları hakkında iki dert var biri kodları hiç bir yerde yayınlanmıyor.İkinci olarakta bulsan bile yapımcısıyla görüşüp şablonunu almazsan çözmesi biraz zor... Yapımcısı zaten o'nda farklı bir kod oluşturup bu kodu kullandığını söylemişti.

Aero işlemine daha az ram harcatmayı beceremeyip toptan kaldıran şirket ten hiç beklemeyin.Bir ihtimal de cortanayı minecraft gibi kare bir karakter yapabilirler.Nasılsa telefon için yaptığı arayüzü 2 sene sonra bilgisayarlar için piyasaya sürmüyorlarmı ?

Bi gün asta la vista baby diyenini de görecez mi :D

Bu konuda wp support kısmında bir ticket var aslında. Sanırım cortana çoktan geliştirilmeye başlanmış (ticketi 3 ay önce görmüştüm) wp 8.1 ile geleceği doğru. Ancak adını değiştirmeyi düşünen bir mc ile karşı karşıyayız. Ocak başı gibi Demo tarzı şeyler görebiliriz. Ve yabancı web siteleri şimdiden cortana adına güvenerek onu siri ile kapıştırmıştır. Şu anda durum cortana lehine. İnş adı değişmez.

Dert de dinler mi ki? Kız tavlamaya falan da yardım eder belki. Sonuçta hem arkadaş hem yardımcı olacakmış.

"Cortana, yalnızca sizi dinlemekle kalmayacak, sizi anlayacak ve yaşadığınız yerden kişisel tercihlerinize kadar her şeyden haberi olacak". Bu söz herşeyi anlatıyor. Cortana = Microsoft bizim herşeyimizden haberdar olacak

@14 Kas 2013 09:21 apple nin seni izlemediğini mi sanıyorusun :D , tüm sms lerinizi okuyabiliyor.

@14 Kas 2013 09:21 Skynet öhöm..Cloud çok yönlü bir mevzu zaten.İyi yada kötüye kullanılma imkanı çok yüksektir. Çok düşünülüp adım adım yapılması gerekli o yüzden.

@14 Kas 2013 09:21 Google senin aradığın kelimeden Android telefonundaki oyunlara kadar her şeyini reklam şirketlerine satıyor, Ubuntu yazılımcıları sistemden sürekli bilgi topluyor ancak bu bilginin ne için kullanıldığı bilinmiyor. Tüm teknoloji şirketleri bilgi topluyor ancak Microsoft bunları şirketlere satmak gibi bir pisliği yapmıyor...

AAH CORATA AH bilirmisin ki yalnızlık ne menem bişii..? cortana:taranıyor..............................................

windows phone 8.1 şubatta gelecek cortana ozaman gelecek :D

bu kafayla cortana dan olsa olsa anca iyi cort olur...

@15 Kas 2013 19:02 Escortana en azından bizimkiler bu iş için kullanırlar ileride :)

arkadaşım şu herkez bilgilerimizi çalıyor takip ediyor muhabbetlerinden bi kurtulalım ne olduğunu ne bilgilere sahip olduğunu öğrenmesi için admaın böyle şeyler ypamasına ihtiyacı yok kim olduğunu öğrenme yada ihtiyaç duyduğu anda bunu zaten bir çok yolla yapar emin ol ki .. yok parmak iziymiş yok takip ediyormuş öğreneceklermiş bilmemne bırakın bu filmleri

@16 Kas 2013 01:59 sen ileri görüşlü değilsen biz ne yapalın :)

Bir zamanlar aynı şeyi Zune için de söylemişlerdi. Yok iPod'dan çok daha iyi olacak vs. Aranızda Zune'u hatırlayan var mı? Hayır mı? Ama eminim hepiniz iPod'u hatırlıyorsunuzdur.

@16 Kas 2013 22:49 Zune bende var, ve gerçekten daha iyiydi. Microsoft sadece pazarlamasını yapamıyor.

@16 Kas 2013 22:49 Zune bende de var ve bence de kesinlikle daha iyi, daha kullanıcı dostu bir üründü. Bilinmemesinden bahsederken Türkiye'de hiç satışa sunulmamasını da göz ardı etmemek gerek.

ama Cortana Halo'daki bir karakter, resim bile aynı :P

@16 Kas 2013 22:50 Haberi nerenle okudun? İlk paragrafı okusan yeter.

@16 Kas 2013 22:50 okusana mal ; Halo oyunlarını oynamış olan biri için Cortana'yı tanıtmaya gerek yok: o çok gelişmiş bir yapay zeka ve Master Chief'in tek gerçek arkadaşı. Ve şimdi de gerçek dünyaya geliyor: Microsoft, Siri ve Google Now'a rakip olarak Cortana üzerinde çalışıyor.

internet bağlantısı olmadan sesli komut alamıyorsa ve interneti olmayan yerel bilgisayarda çalışamıyorsa hiç işe yaramaz,

Siz şimdi siri, s-voice, google now, cortana muhabbetini bırakın. Onların ne yaptığını şimdilik bir kenara koyun. Bizim ne yaptığımıza bakın. Şimdiye kadar Türkiye'den böyle bir şey yapan var mı düzgünce? Bir tek uygulama biliyorum böyle o da asistan b diye Türk yapımı bir program. Gayet iyi kullanıyorum ama güncelleme gelmiyor. Hep aynı kalıyor. Bir yerde tıkanıyor. Sonra yine milletin gözünün içine bakıyoruz Türkçe yapın Türkçe yapın diye.

@19 Kas 2013 19:58 haklısında herşeyi yaptıkta bir bu mu kaldı.. yapılacak o kadar çok şey varki

Bildiğin tony starkın Jarvis'ini yaratmaya çalışıyolar

Sen de yorum yaz