Çözülemeyen teknolojik sorunlar

Teknolojinin bu sorunları şimdiye kadar çoktan çözülmüş olması lazımdı; ama...

  • H. Hüseyin Öztürk
Çözülemeyen teknolojik sorunlar

Günümüzde bilgisayar teknolojisi artık cebimize girecek kadar gelişmişken, bazı temel teknolojik sorunlarsa nedense hiçbir zaman çözülemiyor ve sürekli sorun olmaya devam ediyorlar. İşte bu sorunların en önemlileri.

1. Dolanmış kulaklık kabloları

Çantamızdan kulaklığı çıkardığımızda, kabloları çözmekle uğraşmasak güzel olmaz mıydı? Bu problemi birçok ses üreticisi çözmeye çalışmış olsa da, çoğu pes edip kabloyu tamamen aradan kaldırarak Bluetooth'a teslim oldu.

Fermuar yöntemi biraz işe yarasa da, o da yeterince kullanışlı değil. a-JAYS One+ kulaklıklar, kabloların düz yapısıyla dolanmalara "dayanmaya" çalışsa da, henüz kimse bu sorun için gerçek bir çözüm üretmiş değil. Apple EarPods'dan hiç söz etmeyelim bile.

2. E-mail adresi değiştirmek

Saçma gelebilir ama taşınmak, e-mail adresini değiştirip de tüm bağlantılarınızı korumaktan daha kolay.

Tüm çevrimiçi hesaplarınızdaki e-mail'leri güncellemek ve size e-mail göndermek isteyenlerin yeni adresinize sahip olduğundan emin olmak sonsuza kadar sürebilir. İşte bu yüzden, hiçbir zaman eski e-mail adreslerimizden tam olarak kurtulamıyoruz. Eski hesabımıza giriş yapıp, önemli bir şey kaçırdık mı, eski bir arkadaştan e-mail gelmiş olabilir mi diye bakmaktan kendimizi alamıyoruz. Hotmail'in bu kadar süre nasıl ayakta kalabildiğini hiç düşündünüz mü?


3. Tüm gün dayanan akıllı cep pili

Günümüzün cep telefonları, Full HD ekranları, dört çekirdekli işlemcileri, konsol kalitesinde oyunları, GPS'leri ile 8 saatten uzun dayanmakta epey zorlanıyorlar. Pil ömrünü uzatmak gerçekten bu kadar zor mu? Bir Nokia 3210'un yıllarca açık kalabildiğini düşününce oldukça saçma geliyor.


4. İnternet TV

Sadece birkaç tane izlemek istediğimiz program varken, 500 tane istemediğimiz kanal için para ödemek ilkel değil mi? Tabii bu aslında teknolojinin değil, teknolojiyle aşılmak üzere olan antika bir üyelik sisteminin sorunu.


5. Zombi Flash

Dünya ne kadar uğraşsa da Adobe Flash bir türlü ölmüyor. Steve Jobs Flash'ı iOS'tan kovdu, onu artık Adobe bile o kadar sevmiyor. Flash'ın halen bilgisayarlarımızın belleğini yiyip, PC'mizi kilitlemesinin asıl sebebi HTML5'in onun yerini almada başarısız olması. Aslında kızgın değiliz, ama hayal kırıklığı yaşıyoruz.


6. Cep telefonu ekranları

Cep telefonlarımızı sürtünmelere ve çarpmalara karşı dayanıklı hale getirmeye çalışan ekran üreticilerine saygılıyız. Ama ekranın uzun vadede hasardan uzak kalması ne yazık ki oldukça zor.

Samsung ve LG kırılmaz esnek ekranlar üzerinde çalıştığını söylese de, yıllardan beri duyduğumuz bu tür teknolojileri bir türlü standartlaştıramadılar.

7. Tavsiye?

Spotify'nin, dinlediğinize benzer müzikleri tavsiye ettiği sekmeyi faydalı buluyor musunuz? Açıkçası Spotify'nin tahminleri bizce pek başarılı değil. Hizmet popüler müziğin çoğunu kapsasa da, karmaşık algoritmalarıyla dinleme alışkanlığınızı anlamaya çalışsa da, size benzer zevkleri olan bir arkadaşınızın yapacağı tavsiyelerin yanında çok başarısız kalıyor.

8. Hava bulutlu, tsunami ihtimali var

Teknolojik olarak gelmiş geçmiş en gelişmiş çağda yaşıyoruz değil mi? O halde neden hala hava durumu konusunda en iyi yapabildiğimiz, perdeleri açarak dışarıya bakıp, ne giyeceğimize karar verip gerisini şansa bırakmak mı?

Doğru, belki de meteoroloji kadar belirsiz bir bilim alanı yok. Ama BBC'nin hava durumu bilgisini sağlayan Met Office, hava durumu tahminini yeni bir seviyeye taşıyor. Artık gerekli veriler uzaydan elde ediliyor!

9. Halka açık süpersonik uçuş

İstanbul'dan New York'a uçmak 3 saatten kısa sürse harika olmaz mıydı? Yani teorik olarak kalkışımızdan birkaç saat önce varmak. Gerçek dışı bir hayal olabilir... Ama durun bir saniye, 30 yıl kadar önce bu mümkün değil miydi? Evet, ama ne yazık ki Concorde filosu 2003'te bir çok sebebin bir araya gelmesiyle emekli olmuştu.

2000'deki trajik bir kaza, 9/11 saldırıları ve Concorde'ı geliştirmek için yapılan büyük çapta harcamalar... Ama neden süpersonik uçuşu diriltmek için o zamandan beri hiçbir şey yapılmadı? Belki de halka açık uzay yolculuğundan önce iyi bir başlangıç olabilirdi!

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Kulaklık çözümünde en iyi çözümü Htc kullandı. İlk defa Rhyme modelinde kullandığı kulaklık çeşidini daha sonra One serisi ile diğer ceplerde de kullandı. Hatta daha sonra aynı tip kulaklık kablosunu Beats markalı kulaklıklarda da kullanıldığnı gördük.

1. sırada batarya sorunu olmalıydı

Makaralı sistem bu kablo karmaşasını çözer...

Hepiniz bilirsiniz laptop mouse leri önceden ufak ve kabloları makara yöntemiyle toplanıyordu. Bunu kullllaklıkta kullanmayı neden akıl edemediler anlamış değilim...

Rusların tupalev modeli süpersonik uçakları her gün tarifeli olarak yolcuları taşıyor ? Tabi dünya geneline yayılamıyor :/ Bilge Baykuş

Flash'tan kurtulamamanın en büyük nedeni reklamcılar. Çünkü tarayıcılarda çok az engellenebiliyor.

@29 Kas 2013 13:00 ya bu reklamcılar ad block plus'u duymamış yada aslıda yada değil dünyanın yarısı internet explorer kullanıyor. Allah'ım sen aklıma mukayyet ol

Süpersonik uçuşların tek düşmanı doğanın fizik kurallarıdır. Normal bir uçuşun maliyeti zaten çok yüksek, bunu bertaraf edebilmek için her bir uçuşun, kendi uçuş maliyeti artı diğer maliyetleri de karşılayıp üstüne kar yazması gerekiyor. Bunun için her bir uçuşun, bu gerekleri sağlayabilmesi için yolcu sayısını yüksek tutmalı (Boeing 747, A380 neden üretildi sizce; sadece daha çok yolcu kazanmak ve taşımak için değil), ama bunu süpersonik uçuşlarda yapmanız çok ama çok daha zor, yapsanız bile, Concorde'un şu an uçmaya devam ediyor olması halindeki maliyetlerden çok daha fazla maliyete neden olacaktır. Süpersonik uçuşta, maliyetin kaldırılabilir bir seviyede olması için, öncelikle nükleer güç benzeri uzun dayanımlı bir yakıtın elde edilmesi gerekiyor, daha sonrada yukarıdaki örnekte verdiğim uçak boyutlarında sürtünme katsayısı, boş ağırlığı düşük ve dayanıklılığı yüksek ham maddeli bir üretim yapılması gerekiyor. Şu an ki teknolojilerle de bu mümkün değil.

@29 Kas 2013 13:12 Çok basit. Iron Man filmindeki gibi Arc Reaktör yapılmalı.. Hatta bir üniversite öğrencisi yarısına kadar yapabilmişti ama maalesef destek alamadı. Şu anda zaten belli yerden sonra imkansız fakat yapılırsa ( Saniyede 3 Gigajul enerji ) üretimi gerçekten acayip işe yarar :)

Bu sorundan sayılmaz. Kablosuz kulaklığı takarsınız olur biter. En önemli kablo sorunu, elektrik kablolarıdır.

Nokia 3210 YILLARCA açık kalabiliyor muymuş??

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play