CPU, anakart, GPU: Birbirine uyan donanımlar

CHIP Online sizin için birbirine olam uyumları en yüksek olan PC bileşenleri bir araya getirdi...

  • Halil Mollaoğlu
CPU, anakart, GPU: Birbirine uyan donanımlar
En iyi kombinasyon: Bu donanımlar birbirleriyle uyum içinde çalışıyor.

Hangi işlemci hangi anakarta uyar? Hangi ekran kartı bu konfigürasyonda daha verimli olur? Bir kez olsun sistem toplamış olan birisi bu soruları ille de kendine sormuştur. Sizlere hangi donanımların gerçekten birbirine uyduğunu göstereceğiz.

Yeni bir PC'nin en önemli bileşenleri işlemci (CPU), ekran kartı (GPU) ve bellektir (RAM). İlerleyen sayfalardaki tavsiyelerimiz ile en fazla tasarrufu yapıp verdiğiniz paranın hakkını tam olarak alabilirsiniz. Bu dört bileşenden oluşacak olan kombinasyon PC'nizin performansını belirleyecektir.

Buradaki en büyük sorun ise darboğaz bileşenleridir. Bu bileşen veya bileşenler sistemin performansını tıkayan parçalardır. Sizlere bu yüzden hangi donanımların birbiriyle en iyi uyumu sağladıklarını anlatacağız. Böylece ne performanstan ne de kesenizden ödün vermek zorunda kalacaksınız. Çünkü tavsiyelerimiz performans ve fiyat arasındaki en iyi oranı baz alıyor.

Giriş seviyesi: Kuruşu kuruşuna

Ucuz bir Office-PC'si toplamak isteyen öncelikle fiyata bakar. Bu yüzden biz de yüksek 3D performansından feragat eden fakat yine de internet vs. için yeterli güç sunan bir sistem topladık.

Giriş seviyesi: Kuruşu kuruşunaAnakart: Asus M2A-VM
Her şey mevcut: Asus M2A-VM çok iyi bir giriş seviyesi anakart. En önemli bileşenleri bütünleşik olarak sunuyor. Anakart AMD'nin AM2 soketli 690G yonga setini baz alıyor. Yani kart Athlon 64 X2 işlemcileri destekliyor. Hatta bir BIOS güncellemesi ile güncel Phenom işlemcilerle bile çalışabiliyor. Standart olarak ses kartı ve ağ bağdaştırıcısı bütünleşik biçimde geliyor; buna ek olarak AMD masaüstü uygulamaları için yeterli performans sunan bir grafik yongası da entegre etmiş. Böylece ancak yüksek güce ihtiyaç duyduğunuzda harici bir ekran kartı gerekli olacak.
Tıkla, satın al

Giriş seviyesi: Kuruşu kuruşunaİşlemci: AMD Athlon 64 X2 4200+ Kutulu
AMD'nin bu çift çekirdekli işlemcisi uygun CPU fanı ile beraber geliyor. İşlemci Brisbane çekirdeğini baz alıyor ve 65 Watt gibi düşük bir güç tüketimi ile dikkat çekiyor. 2,2 GHz saat hızında çalışan model bu sayede 2D ve eğer harici bir ekran kartı takılırsa 3D uygulamalar için de yeterli gücü sunabiliyor.
Tıkla, satın al

Giriş seviyesi: Kuruşu kuruşunaRAM: A-DATA 2 GB DDR2-800 Kit
A-DATA marka bellekler hem ucuz hem de stabildir. Çoğu anakart bu RAM'ler ile sorunsuzca çalışıyor. Konfigürasyonumuzdaki Asus anakart da bunlara dâhil. 2 GB bellek geleceğe yönelik bir miktar olmakla beraber Windows Vista için de yeterli performansı da sunuyor. Eğer Windows XP'yi seçecekseniz 1 GB RAM de yeterli olacaktır.
Tıkla, satın al

Giriş seviyesi: Kuruşu kuruşunaEkran kartı: Palit GF8500GT
Bu sistem için ekran kartı olmasa da olur, zira anakart bütünleşik bir ekran kartına sahip. Yine de GeForce 8500 GT kullanılırsa alınacak verim bir üst seviyeye çıkacaktır. Kartın 256 MB yerel belleği var ve 128 Bit'lik arayüz kullanılmış. DVI çıkış üzerinden ekranınızı bağlayabilirsiniz; DVI-VGA adaptörü de sunulmuş. GPU (450 MHz) ve bellek (800 MHz) frekansları ise düşük tutulmuş.
Tıkla, satın al

Orta seviye: Çıtayı yükseltiyoruz

Orta seviyede Intel baskın. Uygun fiyatlı Dual-Core işlemciler hızlı yonga setleri ve bellekler ile birleştiğinde ortaya güzel bir sonuç çıkıyor. Yine de bu saydıklarımız için bir servet harcamak zorunda değilsiniz.

Orta seviye: Çıtayı yükseltiyoruzAnakart: MSI P31 Neo-F
Uygun fiyatı ve yüksek performansı ile MSI P31 Neo-F, Intel'in P31 yonga setini baz alıyor ve Realtek marka ses ve ağ bağdaştırıcısı sunuyor. İşlemci olarak güncel Core 2 Duo modeller ve bazı Quad-işlemciler kullanılabiliyor. 4 GB'a kadar RAM'i destekliyor ve dört SATA II cihaz bağlanabiliyor. Bunun dışında kart, PCI-Express x16 ve bir PCI-Express x1 slotu sunuyor; bunların yanında üç PCI slotu da cabası.
Tıkla, satın al

Orta seviye: Çıtayı yükseltiyoruzİşlemci: Intel Core 2 Duo E6750 Kutulu
Becerikli: Intel'in Core 2 Duo E6750'si fiyat ve performanstan oluşan oranı mükemmel bir şekilde tutturuyor. İki işlemci çekirdeği de 2,66 GHz hızında çalışıyor, 4 MB önbelleğe erişiyor ve Conroe teknolojisini baz alıyor. Intel, CPU soğutucusunu hemen yanında eriyor ve işlemci bu fan ile son derece serin çalışabiliyor. Fakat bu soğutma sistemi ile overclock yaparken dikkatli olmalısınız. Eğer büyük çapta denemeler planlıyorsanız uygun bir soğutucu almanızı tavsiye ediyoruz.
Tıkla, satın al

Orta seviye: Çıtayı yükseltiyoruzRAM: Kingston ValueRAM 2 GB DDR2
Bu sistemde de 2 GB RAM kullanıyoruz. Seçimimizi ise saygın üretici Kingston'ın ValueRAM'lerinden yana yapıyoruz. Böylece fiyat ve performans oranını tutturmuş oluyoruz. Bu boyuttaki bellek ile güncel oyunların yanında Windows Vista'yı ve yoğun bellek kullanan programları rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.
Tıkla, satın al

Orta seviye: Çıtayı yükseltiyoruzEkran kartı: Sapphire Radeon HD 3850
Uygun fiyatlı ve hızlı: AMD'nin Radeon HD 3800 serisi yaklaşık 240 Dolar civarındaki fiyatı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu fiyata 512 MB GDDR3 bellek ve DirectX 10.1'i elde edebiliyorsunuz. Bir diğer avantaj ise düşük güç tüketimi. Yani çok haneli elektrik faturalarından korkmanıza gerek yok. Buna karşın elde ettiğiniz performans son derece yüksek. 256 Bit genişliğindeki bellek arayüzü ile AMD önemli bir darboğazı ortadan kaldırmış oluyor. RV670 çekirdeği 670 MHz hızında, bellekler ise 830 MHz hızında çalışıyor
Tıkla, satın al

Üst seviye oyuncular: Saf performans

Crysis ve diğer grafik canavarlarını da sorunsuzca oynayabileceğiniz bir sistem mi arıyorsunuz? O zaman kozunuzu performanstan yana kullanıp gözünüzü fiyattan ayırmamaya dikkat etmelisiniz.

Üst seviye oyuncular: Saf performansAnakart: Gigabyte GA-P35-DS3R
Intel'in P35 yonga seti hızlı bir oyuncu sistemi kurmak için ideal bir taban oluşturuyor. Tüm Core 2 Duo işlemciler destekleniyor: Duo, Quad veya Extreme; hepsi mümkün. Bunun dışında anakart 8 GB DDR2 belleğe destek veriyor, tabi 64-Bit'lik bir Windows kullanmanız şartıyla. Geleceğe yönelik: BIOS güncellemesi ile yeni 45-nm Penryn işlemcileri bile destekleyebiliyor. Donanım yelpazesi içinde yeterli performans sunan bütünleşik Ethernet ve ses yongası da var. Oyuncular belki Creative X-Fi serisi gibi harici bir ses kartına başvurabilirler.
Tıkla, satın al

Üst seviye oyuncular: Saf performansİşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 Kutulu
En yeni işlemciler modern 45-nm üretim sürecine göre hazırlanıyor. Bunların arasında Core 2 Duo E8400'de kullanılan Wolfdale çekirdeği de var. Bu işlemci mükemmel bir fiyat/performans adayı olabilir ki, Dual-Core işlemciler zaten bu kuralı bozmuyor. İşlemci selefi Conroe'dan (mesela Core 2 Duo E6850) daha hızlı ve P35 anakartlar ile sorunsuzca kullanılabiliyor. CPU oyunlarda resmen bir roket gibi uçuyor. Tek dezavantaj: Oyunlar Quad-Core işlemcileri tam anlamıyla desteklediği zaman tutkulu oyuncular ufak bir değişiklik yapmak zorunda kalacaklar. Fakat o ana kadar daha çok süremiz var. Bu yüzden E8400 en güvenilir oyun arkadaşınız olacak.

Üst seviye oyuncular: Saf performansRAM: GeIL 2 GB DDR2-1066 Kit
GeIL bellekler oyunlar ve yüksek veri transferi oranları için biçilmiş kaftan. Anakart 1066 MHz çarpan hızını desteklediği için biz de oyuncu sistemimizi böyle bir bellek ile donatıyoruz. 5-5-5-15 gecikme süreleri (CAS) ile bu DDR2 bellek üst seviye makineler için muhteşem bir bileşen oluyor. Eğer daha uygun fiyatlı bir RAM istiyorsanız 800 veya 1000 MHz'lik modellere yönelebilirsiniz ki, anakart elbette bu frekanslara da destek veriyor.
Tıkla, satın al

Üst seviye oyuncular: Saf performansEkran kartı: Zotac GF8800GTS AMP! Edition
Zotac ekran kartları bu sıralar moda. Üretici AMP! modellerinde yükseltilmiş GPU ve bellek frekansları kullanıyor. Nvidia'nın G92 yongasını ile donatılmış kart, 512 MB bellek sunuyor ve oyunlardaki görevini başarıyla yerine getiriyor. Güncel sürücüler ile grafik canavarı oyunlar bile yüksek detayda hızlı bir şekilde çalışabiliyor. Monitörü DVI üzerinden bağlayabiliyorsunuz; bir adaptör ile VGA girişli monitörleri de karta bağlayabiliyorsunuz.
Tıkla, satın al

Süper üst-seviye: Daha iyisi yok

En iyilerin en iyisi: Eğer para sizin için sorun değilse, her IT fanının hayali olan sistemi kurabilirsiniz. Dört çekirdek, dört grafik yongası ve devasa bellekler ile "çalışmıyor" ifadesini kelime haznenizden çıkarabilirsiniz.

Süper üst-seviye: Daha iyisi yokAnakart: Asus Maximus Extreme
Tam bir lüks: Maximus Extreme, Intel'in X38 yonga seti ile donatıldı. Bu yonga seti ultra üst-seviye kullanıcılara hitap ediyor. Bunu 3 adet PCI-Express 2.0 x16 slotu, Crossfire modunda çalıştırılabilen AMD ekran kartları ile belli ediyor. Anakartta SLI mümkün olmuyor. 8 GB'a kadar RAM desteği var, ayrıca iki Ethernet yongası mevcut. Bütünleşik ses kartı iyi ama böyle bir sistemde yine de harici bir ses kartı ile değiştirilmesi gerekiyor.

Süper üst-seviye: Daha iyisi yokİşlemci: Intel Core 2 Extreme QX9650
Core 2 Extreme işlemciler aynı isimlerinden anlaşılabileceği gibi "uç nokta" segmentini temsil ediyor. 45-nm QX9650 dört işlemci çekirdeği sunuyor ve her birinin frekansı 3,0 GHz. Buna ek olarak 6 MB ikinci seviye önbellekle geliyor ve toplam güç tüketimi 130 Watt'a çıkıyor. İşlemciye uygun bir soğutucu da kullanılmalı. Tavsiyemiz yaklaşık 80 Dolara bulabileceğiniz Zalman CNPS9700 LED'den yana.

Süper üst-seviye: Daha iyisi yokRAM: 2x OCZ 2 GB DDR3-1333
Böyle bir sistem kesinlikle 4 GB RAM'i hak ediyor. Anakart sadece DDR3 bellekleri desteklediği için ucuz DDR2'lerden vazgeçmek zorunda kalıyoruz. DDR3 daha yüksek frekanslarda çalışabiliyor ve bu yüzden (en azından teoride) çok daha hızlı. OCZ bu tip bellekleri uygun fiyata üretebilen yegâne firmalardan birisi.

Süper üst-seviye: Daha iyisi yokEkran kartı: 2x Sapphire Radeon HD 3870 X2
AMD Radeon HD 3870 X2, RV670 GPU'sunu baz alıyor ve platinin üzerinde iki grafik yongası beraber bulunuyor. Grafik yongaları içsel olarak Crossfire ile birbirine bağlı. Sistemimizde bu ekran kartından iki adet kullanıp bunları CrossfireX ile birleştirdik ve böylece toplam dört grafik çekirdeği ve 2 GB video belleği elde etmiş olduk. Bu kombinasyon ile en yüksek çözünürlüklerde bile herhangi bir takılma olmuyor. Kartın eşsiz bir özelliği ise Windows Vista SP1 ile yayımlanmış olan DirectX 10.1'e destek veriyor olması. GPU'ların hepsi birden 825 MHz hızında bellekler ise 900 MHz hızında çalışıyor.
Tıkla, satın al

Okuyucu Yorumları

Toplam 102 Yorum

herkese selamlar
Arkadaslar bu daha iyisi yok seviyesinde Anakart: Asus Maximus Extreme 4 cekirdekli amd takarsak pc performansindan ve yüksek tuttugumuz donanimlarida verimli bir sekilde kullanmis olurmuyuz?bu sekilde uyumlu olurmu acaba????
yazi cok güzel olmus ama 1 kismi acik kalmis gibi.. yazida verilen donanimlarin uyumlu oldunu biliyorsunuz peki bizler carsida pazarda markette pc parcasi alirken uyumlu olup olmayacaklarini nasil bilebiliriz? bunun bir püf noktasi varmi? cok soru sordum dimi? :)

baya taraflı olmuş açıkcası yeni bir sistem toplamayı düşünen birisi olarak intel ve amd olarak iki farklı sistem görmek isterdim her seviye için şimdi bu konudan sonra amd alma konusunda daha kararlıyım...

"...bunların yanında üç PCI slotu da cabası.", "...Realtek marka ses ve ağ bağdaştırıcısı sunuyor" Kompozisyon ödevi gibi ifadeler yerine teknik ayrıntılara daha çok yer verirseniz açıklamaların daha faydalı olacağı kanısındayım. Saygılar.

tam benim hayalimdeki makina yapacam bole bisey ama yemeden icmeden 3 ay calismam gerek

Allah parası olmayanlara da böyle sistem nasıp etsin

Giriş seviyesindeki bu office konfigürasyonu gerçekten fiyat performans oranı olarak çok iyi.Yanlız benim aklıma takılan Amd ve ati chipsetli bir anakartta nvidia chipseti olan bir ekran kartı kullanmak yerine aynı fiyatta ati chipsetli bir ekran kartı kullanmak daha uygun olup performansı daha da arttırmaz mı acaba?Bu konfigürasyonda bir çakışma oluşturmasa da bir çelişki olarak duruyor gibi.

giriş seviyesindeki ati ekran kartları (2900/1900 altındakiler) performans bakımında nvidia giriş seviye ekran kartlarına göre çok yavaş kalıyorlar özellikle 2xxx ler...

Aynı model bilgisayarı ameriken vatandaşı bizden yarı yarıya ucuz alıyor?

neden 8200 değil 6750 fıyat daha uygun %20de iyileştirilmiş

hepsi güzel giriş seviyesindeki pc bile şu anda kullandığım pc'nın 2 katı güçlü yazık bana

Chip'in tarafsız olduğunu düşünürdüm, ama yanılmışım. Sanki piyasa'da işlemci üreten tek Firma İNTEL miş gibi 64 bit teknolojisini AMD ye kendileri vermiş gibi en iyi sistemin İntelden oluşması ilginç üstelik 64 bitte AMD daha iyi iken ve quad core da bütün testlerde intele fark atar iken böyle bir makalenin yazılması ilginç.
Chipte hep ilginç şeyleri bulmak Buda ilginç....

niye sadece intel işlemcili sistemler var amd nin de olması gerekir bence phenom lar her ne kadar süper olmasa da ki yenileri gelince onlar da daha iyi olucak amd nin x2 serisinde herhangi bir sorun yada benzeri bişe varsa da bilmiyorum

YUKARIDA Kİ O 4 PARCA YAKLASIK 3500YTL CİVARI YAPIO SANIRIM :D GUZEL ALET GERCEKTEN..

Sağol CHIP gerçekten çok yararlı bir yazı! Bunu her dönem bekleriz!

Bu super ust seviyede zotac ekran karti yerine onerebileceginiz baska bir ekran karti varmi ?

Asus Maximus Extreme ,
Intel QX9650 Core2Quad,
OCZ 2 GB (2*1 KIT) 1333Mhz Gold XTC DDR3 RAM,
Sapphire HD3870 512 MB
Sadece bun parcalar 3.396,67 YTL yapiyor. Bunun icicne kasa ve diger elemanlar dahil degil. Cok pahali bir sistem. Acelesi olanlar icin iyi ama bir kac ay bekleyip x48 chipsetli bir anakartla daah iyisini elde edebilirsiniz.

İntel'in AMD ye fark attığı ve ezdiği ortada niin adamlar AMD yazsın acaba ?

millet kalite isteyenlerin cebinde akrep bulunmayacak =))

saolasın chıp bu bilgiler çok işişme yaricak

ekran kartı atı readon 3870 512 mb ddr4 kesinlikle öneririm. 10.1 destği pc express 2.0 desteği opel 4.0 ve çoklu ekran kartı kulanımına olanak tanıyor. kesinlikle tavsiye ederim

bişey dikkatinizi çektimi bilmem :))
giriş seviyesi bu özellikler ise benim 512 ramli fx5200 ekran kartı bilgisayar amatör seviyesine mi giriyo :)))

sevgili arkadaşlar
dört bilgisayarıda detaylıca inceledim.etkileyici sonuçlar var.fakat siz bilgisayardan anlayan arkadaşlar bari bu ticari oyunlara gelmeyin.iki yıl sonra bu bilgisayarlara kimse göz ucu bile bakmayacak.intel vb.. her zaman yeni bir işlemci üretecek.her zmn bir öncekinden daha iyi olacak.ama bu kağıt üstündeki süper performansların gerçek (reel kullanımdaki) farkı ne olacak.nano saniyelik farkları hanginiz farkedebilir.? üstelik ortada gerçek fiziki problemler var.ısınma.belki size garip gelecek ama burada gösterilen giriş bilgisayarı ile dört çekirdekli canavar arasında farklı konfirügasyonlar ve ısınmalarıda içine katarsak saniyenin binde biri gibi farklar var.üstelik daha iyi soğutuculu veya iklimi daha serin olan bir yerdeki giriş bilgisayarı ile sıcak bir ortamdaki dört çekirdekli bir bilgisayarın normal kullanımda bir farkı yoktur.malesef ama gerçek budur.şimdi gelelim test sonuçlarına.testler her zaman en yorucu şartlar, en uç noktalarda yapılır.kimsenin kullanmadığı en çok bilgisayarı yoran program işlemcileri kullanılır.hatta bu noktada anlamsız test programları vardır.şimdi en başa dönelim ve tekrar düşünelim.biz hangi yazılım ve programları kullanıyoruz.zaten en baba yazılımların kaldıracak konfirügasyonlar bundan iki üç sene önce oluştu...win xp minumum 64 megabyte ram ister.şu anda satılan pc lerde en düşük 512 kullanılıyor.işte bu noktada yeni win. vista devreye girdi.daha fazla ram kullandırmak için ve sektörün devamlılığı için daha fazla konfirügasyona gerek duyan vista.kullanım farkını kim açıklayabilir.?:)) ki bence xp kullanıcı arayüzü olarak ve donanım isteği olarak vistadan çok daha üstün bir işletim sistemidir.96 yılında aldığım bilgisayar özellikleri şöyleydi:p1 133 mhz,16 mb ram,1.2 gb hdd, 1 mb ekran kartı...bu pc sonradan 4mb ekran kartı taktım ve zamanın oyunlarından üç boyutlu f22 oyndadım.eskiler bilirler.:)) tabiki bu pc yi alıp burda baş tacı etmicem.fakat teknolojiyi alıpta ticari sömürüye dönüştürmek de çok acı birşey.bu arada güncel bilgisayarımıda söyleyeyim.p4 2.4, 256 ekran kartı (ge fo.55..) 512 333 mhz ddr ram.bu yazıyı okuyan (enci) arkadaşlar belki kızabilir ama malesef gerçek bu.bilgisayar sektörü ticari süistimale en açık söktör.enciler olmasa intel nasıl dünyadaki en büyük ilk on firma içine girer..:) tabi bu laflarım ekran kartı üreticileri, amd vb.. içinde geçerli.bence bilgisayar donanımları frekans ve yeterlilik açısından çoktan doymuştur.gerçek kullanıcıyı etkileyecek deeğişikler değil ticari değişikler yapılacaktır.

80$ Zalman CNPS9700 LED yerine 40$ OCZ Vendettayı tavsiye ederim bende p4 3Ghz (630) var stok fanla %100 iken 85C yi gördüm.
OCZ ile en fazla 60 görüyorum. aradaki fark 25C ve 40$ a daha iyisini bulamazsınız.
Ayrıntılı bilgi için
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=1125&productid=bd97296

bilkurdu.com da daha güzelleri var hem orda daha saglıklısonuçlar elde edeceginizden eminim

:)) bumu süper üst seviye arkadaslar inanın bu daha iyisi yok denen sistemden çok daha iyisini biliyorum

ben 8800 gts yerine ati radeon 4870 geil bellek yerine kingston hyperx 2 gb 1066 mhz kullanmayı düşünüyorum ve daha üstün performans alacağımı tahmin ediyorum.

anakart ve işlemci enüst seviye gerçekten ama ekran kartının ekran kartı 9800 gx2 dir.

saçma olmuş oyun ve performans için P35 mi? ne zaman yazdınız bu yazıyı şubattamı?

bence çok kötü intelin X48 ler cıktı birde AMD Çomu kötü hep intelden örnek veriyorsunuz yoksa intele sempatiniz AMD ye antipatinzmi ver?

tamamen boş bir çalışma olmuş
chip yıllardır sistem toplamayı öğrenemedi gitti
ne kadar gereksiz alet edevat varsa koyarlar gerisini unuturlar
hem madem üst seviye için örnek teşkil ediyorsun neden kasa ve p.s. için önerin yok, çok saçma olmuş.

ben amd kullanıyorum ama intelin testleri gercekten inanılmaz fiyat konusunda pahalı gibi gözüksede performansa baktığımızda hiç de öyle gözükmüyo ben şu an kesinlikle f/p acısından inteli secerim

13 nisanda yazılmış arkadaşlar. atıp tutmadan önce bi tarihe bakın. o zaman öyleydi elbet. şimdi core 2 kesmiyor.

birde intel çift işlemci destekli anakart sürdü piyasaya ram ler tam hisabet olmuş ekran kartıda öyle 2 adet 3,0 extrem serisi yapıştırdınmı anakarda f16 olur

cesur06

kasa = SILVERSTONE SST-TJ10B-WESA ATX.........KDV Dahil 694,45 YTL

power = THERMALTAKE TOUGHPOWER 1500 WATT GUMUS PFC-14 PSU W0171.......KDV Dahil 832,63 YTL

anakart = INTEL D5400XS 5400 EXPRESS FSB 1600MHz ......KDV Dahil 1.155,15 YTL

işlemci = INTEL CORE 2 EXTREME QX9650 3.0GHz 12MB .......KDV Dahil 2.022,83 YTL x2 =4045,66 ytl

rem = OCZ PLATINUM 2000MHz 4GB DDR3 DUAL KİT (2x2GB) - OCZ3P20004GK......KDV Dahil 823,14 YTL x2 =1,646,28ytl

ekran kartı =SAPPHIRE ATI HD 4870X2 2GB 2x256BIT GDDR5......KDV Dahil 1.054,26 YTL x2 =2,108,52 ytl

CROSSFIRE KÖPRÜSÜ = SAPPHIRE CROSSFIRE KÖPRÜSÜ CA00069-R0......kdv dahil 12,63 YTL x2 =25,26 ytl

sabit disk = BIGBOY SSD 2.5" 128GB SATA2.......KDV Dahil 1.507,65 YTL + SEAGATE 1.5TB 32MB 7200 RPM NCQ SATA2 ST31500341AS...... KDV Dahil 399,12 YTL

BLU-RAY dvd YAZICI = SONY BWU-200S 4X SATA KUTULU BLU-RAY YAZICI..........KDV Dahil 997,12 YTL

Gigabyte MA78G-DS3H AMD780G/DDR2 S+GL+RAI+1394+16X

Feel Hurr.II 0508BS FL550 400W ATX Kasa Siyah

Seagate 360 GB 7200 RPM 16MB SATA2 NCQ

Sapphire HD3870 512 MB 256Bit GDDR4 16X

Kingston 4 GB (2*2) 1066 MHz DDR2 HyperX RAM CL7

AMD Phenom 9650 QuadCore (2.3 GHz) 4MB 940p

bu kasayı alcam iyimi sizce

Asus P5QL PRO P43 1600 FSB/DDR2 1066 S+GL+RAID+16x
Intel CPU E8400 3.0 GHz 1333MHz 6MB Core2Duo
Sapphire HD3850 512 MB 256Bit GDDR3 16X
Kingston 2 GB(2*1)1066 MHz DDR2 HyperX(Nvd SLI)CL5
ve digerv donanimlar arkadaslar bu sisteme kac wlık psu gerekir veya en uygun psu lu kasa hangisi olabilir
tsekkur ederim

Bence burada intel yerine amd nin en son çıkan işlemcisi Phenom X4 Quad-Core 9600 koysa 3 kat daha iyi olurdu...hım ?

ve Ekran kartı da şimdi ye göre HD4850 olmalı spr bişi

yeni aldım
kasa asus vento a9 işlemci amd 5200 çift çekirdek anakart asus m2n-mx se plus samsung 500gb hard disk 4 gb ram kingston 800hz monitör samsung 22 ınc 2253 LW fiyat 930yt lbirde ekran kartı almayı düşünüyorum tavsiyeleriniz

asus a7v880 462 pin bu anakarta hangi işlemçiler uyar

arkadaşlar ben pc topluyorum bende anakartta kararsızım alacağım pc özellikleri

Core 2 Quad Q6600 İşlemci
SAPPİRE HD 4870
OCZ 1066mhz 4 adet 1 Gb ram
Samsung 500 GB 7200 Rpm HDD
Anakartta kararsızım ya ASUS P5K SE yada Asus p5Q Deluxe düşünüyorum ama biraz pahalı açıkçası bu özellikteki pc yi ASUS p5K SE götürür mü birde bu kartla o.c imkanı çok mu işlemciyi özel soğutma alıp 2.40 dan 3.50 ye çıkarmaı düşnüyorum bilgilndirirseniz sevinirim iyi geceler

AMD ATHLON 6000+ 3.0 GHZ 2MB 940P

MSI 7550-020 DKA790GX PLATINUM

KINGSTON 2 GB DDR2 800 MHZ DUAL KIT

SAMSUNG 80 GB 7200 rpm SATA 8MB

LG GH22NS30 22X 8X 16X DVD RW 22X DVDRAM SATA

Arkadaşlar böyle bir konfürgasyon için güç kaynağım en az kaç watt olmalı şümdiden teşekkür ederim

MSI DKA790GX PLATINUM ANAKARTIN 1 GB DDR3 SİDEPORT BELLEĞİ VAR. EKRAN KARTI ALMAMA GEREK VARMI???

asus p5ql-pro ana kart
asus 9400 gt ekran kartı(fanlı model)
seagete 500 gb hard disk
kingston 800 mhz 2 gb ekran kartı( 2 adet)
asus vento 951 kasa
intel 8400 işlemci(quad)
ben bu bilgisayarı topladım düşüncelerinizi bilmek isterim.(satın aldım)

2050 yılındada aynı liste mi olacak. chip pc toplama listesi oldukça eski artık p35 anakartlar ofis amaçlı kullunılıyor.

bnmde
ıntel 2.48 4 cekirdek işlemci
1 gb nvıdıa geforce gt (128 bit ) ekran kartı
160 gb samsung harddisk
4 gb ddr 2 800 mhz ram

Benim Bilgisayar İntel Core Dou Quad 2.80 Ghz İşlemci
1020 FSB Cache 8 Mb
Samsung DDR2 4 GB 800 Mhz Maxtor HDD 300 GB Samsung LCD 17 İnc

1 Gb Nvidia GeForce 9600 Gt Mix 1 GB Ekran Kartı Paylaşımsız Drecxt 10 DVD CD RAW Cretive Ses Kartı 8.1

Değerlendirirseniz Memnun Olurum

Benim bilgisayarımda
P4S533MX ANAKART
intel celeron 2GH İşlemci
ve iki farklı 256mb ram takılı.Ekran kartı olarak ta,ASUS A9550GE 256 MB AGP 8X takılı.
Ekran kartını daha yeni taktım,Ekran kartından mı bilmiyorum ama bilgisayarım da işleme başladıgım an ekran parazitleniyor,bir süre sonra ekran da hiç bir şe seçilemiyor.Şimdi ram'dan kaynaklanabilecegini düşünüyorum.1Gb ram bakıyorum.Eger bu da iş görmezse,yeni bir ekran kartı almam gerekecek.
İşlemcim ve anakartımın özelliklerine göre sadece tv aktarma yapabilecegim özellikte hangi ekran kartını almam gerekiyor?
Hani ram kullanmam gerekiyor.
Saygılarımla

13 Nisan 2008 tarihli En iyi PC'yi toplayın Başlığını Güncellerseniz Seviniriz

benim ki ıntel 2.50 ghz çift çekirdek ati hd 2600 pro 3 gb ram sizce nasıl ?

bu başlık güzelde içi geride kalmış hemde bir yıl bilgisayar dünyasıında bu süre bence bu bölümle ugraşan arkadaşın miyadının doldugunu gösteriyor

CHIP Online Notu:
Yorum yaptığınız haberin sağ üstünde hazırlandığı tarih yazıyor; 13 Nisan 2008. İsterseniz sitenin daha yeni tarihli bölümlerinden, daha güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

amd athlon(tm)64x2 dual core processor 5000+2.61 ghz 2.00 gb ram n vıdıa ge force 9600 gt ekran kartı nasıl bir makine toplamışım yorumlarınız bekliyorum

İyi bir ev bilgisayarı oluşturmak istiyorum,elemanlar birbirleriyle uyumlu olsun.Önerilerinizi bekliyorum,saygılarımla

Anakart : ASUS P5Q PRO P45 DDR2 LAN SATA 2 PCIX S775
Cpu : QUADCORE Q9650 3.03Ghz 1333MHz 12 MB 64 BIT S77
Ram : 2X 2GB DDR2 1066MHZ KINGSTON HYPERX CL7
HDD : 500 GB SEAGATE 7200RPM 16 MB
VGA : 1 GB PALİT GTS 250 GDDR3 512 BİT 2XHDMI/DVI 16 X

Arkadaşlar topladığım pc bu kasa 400 w power ile birlikte 2050 tl ben oyun hastası biriyim gözümü kırpmadan peşin verip alıcam malum teknoloji çok hızlı ilerliyor bugün en üst seviyede aldığın bişey ertesi gün çöp olabiliyor genede ileriye dönük bişi topladım tavsiyelerinizi bekliyorum

Q9550 + 4 GB (2X2) OCZ 1333 MHZ RAM + GIGABYTE EP45 DS3LR + GTX 260 AMP'2! Edition + 22' INCA LCD MONİTÖR 2MS

Bu sistemle ne kadar süre very high takılırm oyunlarda sizce?

bilgisayar toplıcam sizce işlemci amd mi intel mi not oyun için tpoluyorum bilgisayarı

bilgisayar toplıcam sizce işlemci amd mi intel mi not oyun için tpoluyorum bilgisayarı """""""""""""""""yanıt"""""""""""""""
arkadaş oyunlar cache(işlemci önbelleği) istemez ram ister,amd tüm oyunları kaldırır,ofis uygulamaları cache bellek ister onun içinde intel iyidir,hı amd de ofis uygulaması çalışır ama hızlı olmaz.

Valla böyle bi pc olusun bütün notlarım 0 olsun :D

tek tek hepsinin maliyetide yazsaydınız sonuna cok iyi olurdu

parçaların altına satın al butonu koymanız güvenimi sarstı. Ayrıca mükemmel bilgisayar birleşimini (fiyat önemli değil ) önerirseniz daha çok ilgi çeker

Arkadaşlar şimdi elimde 200 TL var bununla:
HD 3650 AGP 128 bit 512 mb ddr2
Kingston 512 mb ram
350 Watt HighPower Güç Kaynağı
alacaktım.
Ama 200 TL'ye anakart ,ram,ekran kartından oluşan bir sistem toplamak mümkün mü? (Ya da başka ne gerekiyorsa psu felan)
(İşlemciyi değiştiremem p4 için anakart olması gerek)
CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER.....

ben ce intel al kardeş oyun oynuyacaksanda ekran kartını nvidia al derim çünkü nividianın stiye göre ön belleği daha büyük ben böyle düşünüyorumm syrıcs nividiada psyx war oyun ların daha gerçekçi olması için ...

güzel toplamısınız ama ekran kartı daha iyi olabilirdi

diğer donanımlarda eklenmeli sadece üç donanım varrrrrrrrrr

vallaha 4850 vapor-x var o rakip plur hatta geçer bile fiyatıda daha uygun. benim sistem AMD 7750 BE - 4gm mushkin ddr800 ram 4-4-4-12 - 500 gb wd cavlier + 200 gb samsung - ECS 780 gma ultra - 460 watt high power - 22" lg w2284 2ms kasa mouse falan derken 1200 e rahatlıkla toplanır bu sistem. crysis very higth da takılmalar oluyor aralarda ama bir kaç değeri düşürdümü çok rahat oynanıyor hiç takılma olmadan- lost planet de ise herşey açık bir şekilde son grafikte oynuyorum. daha ne olsun bana midium kalite bile yeter ama ileirye dönük yaptım biraz. zateb bundan fazlasınıda almanıza gerek yok bence yok crossfire - slı falan hikaye al birtane kart oyna adam gibi oyununu :)

amd 7750+biostar tf8200 anakart+2 gb ddr2 ram sadece 350 tl civarında zaten bu anakartta hybrid 512 mb nvdia ekran kartı var istersen ilerde sende bir 512 mb lık takarsın alsana 1 gb ekran kartı işlemci zaten zzüper diyorum aynı seviye intel işlemcileri testlerde al aşağı ediyor. anakartta hem vga,hdmi,dvi çıkış var daha ne olsun
dolarda düşüyor bu sistem alınır diyorum.

ASUS-İNTEL-OCZ-SEAGATE-LG-HİGH POWER-FEEL-SAMSUNG BASKA TANIMAM ECS MİŞ FOXCONN MUŞ AT CÖPE

ASUS Maximum2Formula - E8600 3.6 1333 6MbL2 - 8 Gb OCZ Repaer 1066mhz - GTX260 MSI - 1200 PSU High-Power - 400x2 32mbL2 Seagate HDD - Creative FATAL1TY CAMPION7series SES Kartı ee daha ne olsun. 3.5 yada 4 milyar'a böle 1 sistem.

Q9650 çok pahalı bir işlemci onun yerine Q9550 olabilirdi.

2 sene önce topladım AMD Athlon 64 X2 4200 ati x 1600 512 mb ekran kartı 3 gb kingstom 667 mghz ram asus m2n anakart.crysis ve aklınıza gelebilecek tüm oynları hiç takılmadan oynuyorum.ekran kartındada dvi çıkış var

sistem topluyacaksanız bikere i7 birişlemci ve ona uygun bi anakart olmalı ki bu ikisi sadece 1000tl iyi birsistemi 4000tl ye ancak toplarsınız ki bu işlemci olarak i7 serisinin endusuk olanı i7 920 olacak

bunla crysis oynanırmı?

oyun için konsol almak çok daha mantıklı ve ucuz ne sistem çökmesi ne takılma ne hardisk doldu problemi al oyunu tak oyna

bu işlemciye para mı yeter yaa...

Intel fanı olmuş biraz yazı.

Editörün notu:
CHIP Online'da yer alan yazılar pastörize edilmiştir ve "fan"lık veya "fanboy"luk gibi insan sağlığına zararlı öğeler içermemektedir.

amma ucuzzz sözdeee milyonlar verecez de ne anladım ben bu iştenn

Intel fanı olmuş biraz yazı.

Editörün notu:
CHIP Online'da yer alan yazılar pastörize edilmiştir ve "fan"lık veya "fanboy"luk gibi insan sağlığına zararlı öğeler içermemektedir.
------------------------------------------------------------------
daha iyi bi işlemci warsa solede oğrenelim. piyasadaki en iyi işlemci testlere dayalı olarak i7 i5. lutfen dusunup konusalım. zart zurt cıkısmayalım.

sımdılerde dedıgınız core i7 fan parasına cıft cekırdek ıslemcı var xD

o fanlarka o/c yapılıyor. sonrada core 2 duo nun 8 katı performansı alınıyor.

2 sene önce topladım AMD Athlon 64 X2 4200 ati x 1600 512 mb ekran kartı 3 gb kingstom 667 mghz ram asus m2n anakart.crysis ve aklınıza gelebilecek tüm oynları hiç takılmadan oynuyorum.ekran kartındada dvi çıkış var
======================

ya ya oyle arkim:D aynısı bende war 4 gb ram ekran kartı ati x 1500 512 mb paylasımsız üstelik call of duty 1 i bile oynayamıyorum arkadaşım milleti kandırma lütfen keşke komşum olaydında gösterebileydim sana oynamadıgı oyun yokkmuş crysis bile acmaz o pc amd lerin hepsi çöp ne olursa olsun alın bitane core 2 duo e8400 istediğin oyunu oyna o zaman amd ile intelin arasında tek fark war amd oyunlarda iyi iyi aldık gördük call of duty 1 i kaldırmıyo 4 gb ram'le lütfen sallama arkadaşım sallama

Phenom II X4 965 AM3 3.4GHz 8MB Cache 45nm İşlemci 446 ytl 500 de sen buna

Intel Core i7 860 Soket 1156 2.8GHz 8MB Cache 45nm İşlemci

650 de bu 150 ytl daha koyar intel'i alırım tasarımımıda yaparım oyunumuda oynarım

amd nin sitesinde kendi driverları bile bulunmuyor adamlar cıkarıyo en iyisini aşşağıdaki işlemciyi unutuyolar sen bi kaspersky veya adobe photoshop veya baska bi tasarım programlarını intelde ac bide amd de ac bak bakalım hangisi cpu fazla yiyor amd de bi gerçek varki tasarım filan yapılmaz intel den iyi diyosanız eğer intel oyunlarda berbat diyosanız intel alırım oyunlarda kasar ama tasarımımı dehşet bi şekilde yerine getirir

intel pentium 4 cpu 3.20 ghz eski pc'imdi şimdiki amd athlon 64 x2 dual core proseccor 4200 2.19 ghz hız

yemin ediyorum intelin 10 yıllık işlemcisi amd ye yine fark atıyor ya arkadaş yukarda belirttiğim işlemcili pc de 512 mb ram war amd de 2 gb ama intel geçiyo nasıl oluyo bende anlamadım ama işte görün kalite arkadaşım

ben kaçtane işlemciyle denedim arkadaşlarımınkileri de aldım dier pc de falan cok denedim ama intel in yerini hic bişe tutmuyo sallayın amd miş iyi marka iyi mal olsaydı ucuza satmazdı zati amd diyenlerede şaşıyorum oyun icinmiş oyundada intel tasarımdada 3d çalışmalardada

bi güncelleyin şu konuyu. hala core 2 quad öneriliyor o bütçeye.

arkadaşın teki call of duty 1 oynayamadığını sölemiş ama bende celeron 2.0 256 ram 64mb geforce 2mx 400 vardı ve hiç takılma faln yok hatta bide üstüne call of duty1 in expansion packini yüklemiştim asıl seni o kandırıo ve üstelik crysisi o sistemde en fazla driver fan filan derken 800x600 de oynayabilirsin bi gerçek var e8400 tabiiki de yeri ayrı

afedersiniz ama 2000 2500 tl ye aldığınız sistemde oyundan başka bişeye insanın kafası çalışmazmı biraz işinize verin kendinizi teknoloji allah ın hergünü değişiyor

Arkadaşlar ben pc yi 2006 da aldım ozellikleri sole

Intel(R)
Pentium(R)4CPU 3.20GHz
3.20GHz,512MB RAM
HAFIZA:160GB
EKRAN KARTI:512 OLMASI LAZIM

Benım pc nın hızlı olması ve The Godfather2-Mafia2 gibi oyunalrı oynamak için ve oyunları oynarken kasmaması neyi geliştirmem gerekir The Godfather2 yi yükledim ekran kartı yetersiz diyo

Benım bunları geliştirimem için ayıracagım tutar:200-250TL lütfen soleyın neyi geliştirmem lazım hafıza kartını 500GB alsam ve ekran kartını 1GB alsam yeterli olurmu

Bu pc yi 2006 da almışssınz baya eski bi sistem bu harddisk bi kere önemli değil o kadr 300-350 liraya asus hd 3650 512 mb ddr3 güzel seçim olur ama işlemciniz ve ramin de en az 1 gb olması kafidir bu belleklerin frekansları isede 800mhz gayet iyi bir tercih olabilir işlemci olarakda uygun olarak pentium dual core alabilirsiniz ama şöle 500-600 e çok daha iyi bi sistem toplanabilir

bi güncelleyemediniz şunu:-P

bune ya güncelleyin şunu

halen daha 4 çekirdek diyorlar yok mu 6x2 çekirdekten dual 12 thread sistem. nerede bizim tesselation şampiyonu gtx 480, nerede sessiz canavar hd5870 CHIP size sesleniyorum..!

alın size daha iyisi
24 gb (3kit ) ddr3 bellek , nvidia gtx 580 x4 = 6gb ekran core i7 980 x 3.33 ghz 12 mb cache, asus rampage 3 extreme board ve son olarak intel x58 chipset

chipe ve tüm kullanıcılara sesleniyorum.2000tl limitli bir kasa toplamak istiyorum(monitör hariç) yardımcı olursanız çok sevinirim.pc oyun amaçlı olacak bu paraya en iyi pcyi toplamama yardımcı olurmusunuz

işlemci=?
ekran kartı=?
anakart=?
ram=?
kasa=?
güç kaynağı=?

intel core 2 quad(4çekirdekli) - 3.00 Ghz veya üstü ayrıca 6MB cache üstü
Asus ENGT lerden tavsiyem oyunlarda ideal DDR3 yada DDR5 nvidia
Asus Anakart herhangi DDR3 olmasına dikkat ayrıca hızı 1600 üstü
Kingstone DDR3 4 gb veya üstü RAM
Kasayıda istediğin zevke göre alabilirsin
Güç kaynağı en az 350 W

Bu donanımlarla 2000 civarı çok iyi bir pcye sahip olabilirsin ;)

ne uğraşıyorsunuz 2000tl ye İ5 işlemcili çok süper oyun pc si dizilir

Beyler yorumlarnızı yazının yazıldığı tarihe bakrak yapın 2008 de yazılmış

hard disk önemli değil diyen arkadaş pc ye bi ssd tak (285-285) anlayanlar bilr bak bakalım önemlimi değilmi??

1000 tl seviyelerinde bir kasa istiyorum.adobe CS5 sürümlerinde hiç bir sorun çıkarmayacak, kasma yapmayacak senkronize bir pc istiyorum bana yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

@23 Ağu 2011 17:57 Kardeş sen en iyisi bi asus laptop al o seni memnun eder...

arkadaşlar merhaba ben işlemcimi yükseltmek istiorum yardm edermsnz
amd a6 3400m apu socket fs1 pc bu işlemcimi nasıl yükseltebilirim yada uygun bir işlemci alabilirmiyim hangi modeller var uyan bilgi verirseniz sevnrm....

Süper üst-seviye: Daha iyisi yok dediğiniz sistem bence süper filan deyil

@10 Haz 2012 22:48 Arkadaşım sakın haber 13 Nisan 2008 00:02 tarihinde paylaşıldığı için o zamanlar üst seviye olmasın. Nasıl bu kadar insan ... olur anlamadım gitti.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play