CPU mui GPU mu? Hangisi daha hızlı...

Intel, Nvidia'nın ekran kartıyla kendi i7 işlemcisini karşılaştırdı. Peki sonuçta kazanan kim oldu?

  • Gökay Özbudak
14 kat daha mı hızlı?
Intel'e göre kernel uygulamalarda 14 kat daha hızlı...

Intel'ın yaptığı açıklamaya göre, Nvidia GeForce GTX 280 kernel uygulamalarını Core i7 960'a göre 14 kat daha hızlı çalıştırıyor. Açıklamanın devamında ise Intel konuyla ilgili şunları söylüyor; "Ancak daha genel amaçlı uygulamaların çoğunluğu için Intel Core i7 veya Intel Xeon daha iyi bir seçim olacaktır. Bunun sebebi ise Intel mimarisinin programlama modelleri, yazılım geliştirmek için kullanılan gelişmiş araçları ve performansın artmasını sağlayan başka birçok aracıdır. Ancak bazı sabit kernel programları için bu bölye olmayabilir."

Intel konuşmasına, GPU'nun grafik işlemi yapmayan çalışmalar için de kullanılabileceğini ancak tam bir uygunluk seviyesine ulaşabilmek için birçok ayarların yapılması gerektiğini de ekliyor.

Nvidia ise Intel'in ne tür test teknikleri kullandığını açıklamadığını ve GPU ile CPU'yu tam olarak nasıl karşılaştıklarının detaylarını vermediklerini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

of of ne hallere düştük :D

ekran kartı bile işlemciden üstün intel boşa cabalıyormuşş bence

belli mi olur belki birgün boynuz kulağa geçer ve nvidia işlemci üreterek intele rakip olur :)

Bence butun isletim sistemini x86 mimarisine göre degilde yeniden GPU mimarisine göre yazsalar ne guzel sövuslendigimizi anlariz. Binlerce dolara sattiklari Pentium 4 ler HD videolari oynatamazken bugun cep telefonu islemcileri HD video kaydediyor. Hemde bunu bir kac watt guc tuketerek yapiyor. Biri aciklasin gercekten bu nasil oluyor.

YANİ ŞİMDİ ORTAYA ŞU MU ÇIKIYOR...???
ortalama 400 dolara tek bir INTEL işlemci alırken,

gene ortalama 400 dolara, üzerinde hem işlemci, hemde daha fazla elektronik parça ve işlemci ünitesi bulunan komple bir ünite alıyoruz.

şimdi INTEL' in fiyatlarını çok çok aşağılara çekmesi lazım...!!!
kendi ayağına kurşun mu sıkıyor...!!!

eğer fiyatları daha da aşağı çekerse amd' de fiyatları daha aşağı çekmek zorunda kalır ve batar...!!! şimdi INTEL acaba fiyatları aşağı çekmek için bir zemin mi hazırlıyor kendine...???

eğer böyle ise fiyatlar bayağı aşağı inecek...!!!

ama, konunun birde diğer tarafı var :
bundan aylar önce çok eski sistemlere benzer yapıya geri dönülecek demiştim ve PCI slotundan takılan SSD HD' ler buna örnektir...!!!

şimdi işlemcilerinde soket yapısı değişecek ve slot yapısına dönüşecekler, ardından da yekpare bir kart ünite haline gelecekler, aynı ekran kartlarına benzeyecekler...!!!

bu yorumumu okuyanlar...!!! bu sözlerim sakın unutmayın, ilerde hatırlayın muhakkak...!!!

amd 4 cekirdek ve Ati HD5800'un mukemmel ikili

bu zaten bilinen birşey...

ekran kartlarının işlemcilerden kat ve kat daha güçlü olduğu bilinen bir gerçek fakat ortada şöyle bi tekelcilik varki kullandığımız windows x86 mimariye sahip. ve x86 mimarisine uygun işlemci üretme lisansı bir tek intel ve amd de var.eğer nvidia nın elindede bu lisans olsa core i7 lerden 14 kat daha güçlü işlemci üretebilirmi orası bilinmze çünkü diğer kanatta ati ekran kartları amd nin. ve bu lisans amd de var. 14 kat olmasa bile hadi 7 kad daha güçlü işlemci yapsın intel den ?
sonuçta en 5870 in gpu su da 480 den pek aşağı değil.
olay burda microsoftta bitiyo. kim bilir ne para yiyodur intel den

nividia ve intel ortak gibi rakip bir işlemci çıkcanı zannetmiiyorum amd-ati ikilisi yaparmı zaman gösterir yaparsa da gene rakip nvidia olur kanatimce

edip ilk defa intele eleştiri yapıyor. firma sözcüsü olarak bu gerekli fiyat indirimlerini iletmen lazım sana ihtiyaçları var. ayrıca intelin rakibi yok ise fiyatları aşağı çekmez! amd olmasaydı maalesef fiyat indirimi söz konusu olmazdı

bir kere de doğru düzgün güçlü bir ekran kartı yapın dişimi kırıcam. tüm intel tümleşik kartları yerlerde sürünüyor ayıptır yaa

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play