Custom ROM kullanmak için 6 neden!

Android'li telefonunuzda Custom ROM kullanmak için hala neden var mı? Evet, işte bunlardan 6'sı!

  • Zeynel A. Öztürk
Custom ROM kullanmak için 6 neden!

Android'in stok sürümü son senelerde aşama kaydetti. Bu esnada Nexus programı, Android'in en son sürümünü kullanmak için en hızlı yol haline geldi. Diğer telefon üreticileri, Android üzerinde çeşitli değişiklikler yapsalar da sundukları deneyim, eskisi kadar sorunlu değil.

Peki hala Custom ROM yüklemek için geçerli bir neden var mı? Elbette var, işte bu nedenlerden 5'i.

1. Daha yüksek gizlilik

Custom ROM'lar daha fazla kişiselleştirmeye olanak tanıdığı için gizliliğinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Sadece istediğiniz Google uygulamalarını yüklemenin yanında, genellikle telefonunuzun hangi bölümlerine erişilebileceğini seçebileceksiniz.

2. Gereksiz yazılımları kaldırın

Telefonlar, istediğimizden fazla sayıda uygulamayla gelebiliyorlar. Bunlar arasında mobil hizmet sağlayıcınız tarafından eklenen mesajlaşma, sesli posta, video izleme uygulamaları ve fazlası var.

Android, uygulamaları devre dışı bırakmanıza izin verse de her şeyi gizlemeniz mümkün olmuyor. Varsayılan launcher'dan tam anlamıyla kurtulmak veya alternatif bir uygulama mağazası kullanmak için tek yol Custom ROM'lar olabilir.

3. Telefonunuzun ömrünü uzatın

Çoğu Android'li telefon yalnızca 2 sene güncelleme alıyor. Bunun yanında bazı telefonlar, 1 sene boyunca bile güncelleme almayabiliyorlar. Sonuç olarak elinizde Android'in eski sürümüne sahip, güvenlik açıkları taşıyan, bazı uygulamaları çalıştıramayan bir telefon kalıyor.

Ancak telefonunuzun güncellemeleri almaması, onun Android'in daha yeni sürümlerini çalıştırmayacağı anlamını taşımıyor. Custom ROM'lara geçiş yaparak Android'li cihazınızı resmi yaşam süresinin dışında da güncel tutabilir, cihazınızın ömrünü kendiniz belirleyebilirsiniz.

4. Büyük firmalara daha az yaslanın

Telefonunuz, belki normalde destekleyeceği bir özelliği üreticisi nedeniyle sunmuyor. Veya belki de yazılımı, donanımını tam anlamıyla kullanacak biçimde optimize edilmemiş.

Resmi yazılımı değiştirerek, üreticinizin sizin adına verdiği kararlardan sıyrılarak daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

5. Açık kaynak kodlu yazılım kullanın

Android, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olsa da çoğu uygulama, kapalı kodlarla çalışıyor. Kullandığımız temel işlevlerin çoğu, onları kurcalamak isteyenlere kapalı. Peki hangi yazılımların açık kaynak kodlu olduğunu nasıl bulabilirsiniz?

Cevap basit, bir Custom ROM yükleyerek. CyanogenMod gibi popüler projeler, kodlarını Android Open Source Project'ten (AOSP) temel alıyorlar. Çevirici, hesap makinesi ve saat gibi belirli uygulamaların kodları açıkken Galeri'nin kodları (artık yerinde Google Photos var) kapalı durumda.

6. Her şeyi kişiselleştirin

Launcher'ı, simgeleri değiştirmenize, çeşitli parmak hareketleri oluşturmanıza izin veren Android, zaten yeterince esnek bir işletim sistemi. Ancak Custom ROM yardımıyla her şeyi değiştirmeniz mümkün olabilir.

Örneğin saati uyarı çubuğunun ortasında göstermek istiyorsunuz. Bunu Custom ROM ile yapabilirsiniz. Home düğmesinin yanına bir arama düğmesi mi eklemek istediniz? Yarımınıza yine Custom ROM yetişecek. Üreticinizin stok Android'de yaptığı değişiklikleri beğenmiyor musunuz? Custom ROM ile tamamından kurtulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

özel romları yükleyenlerin güvenliği, o rom'u hazırlayanlara emanet. Bi zahmet onuda söyleyiverin

@Alper Çağlar Ilk gordugun Cin, Hint ya da X User'in ROM'unu kullanmaya calisirsan evet. Dunyaca taninmis, bilinen gruplarin cikardigi ROM'larin kodlari da genelde acik oluyor. Onlara guvenilebilir. Hatta Icerigi bilinmeyen etiket firmalardan daha guvenli. Bu firmalar bulabildikleri 60-70 dolarlik telefonlari 600-700 TL hatta 1200-1300 TL ye satma derdinde. Cogu guncelleme almiyorlar cunku uretici vermiyor, icerisine ne eklendigi ise mechul.

Ve asla bankalara güvenle giremeyin..

HTC One M7 kullanmasam geçeçeğim ama maalesef Beats Audio gidiyor..

Yedinci sebebi de ben söyleyeyim mi: kredi kartı bilgileriniz ve diğer bilgi ve dosyalarınızı geliştiriciler ve hackerların kucağına bırakmak için

bu çoluk çocuk işleri ile uğraşmayın. herhangi bir iphone alın arkanıza bakmayın.

@20 Kasım 2015 13:43 Ben kıt kafalıyım teknolojiden anlamıyorum beceriksiz bir cahilim demiyor da, çoluk çocuk işleri diyor.... O çoluk çocuk işlerini herkes yapamaz. Mesela senin gibi teknoloji özürlüleri yapamaz. O kapasite herkes de yok mesela....

@20 Kasım 2015 13:43 Güzel reklam dostum. Ne kadar ödüyor sana Apple?

bankacılık uygulamalarını sık kullanan biri olarak kesinlikle android li bir cihaz kullanmam. Bir uygulama yüklemek için neredeyse seceremize erişim izni vereceğiz. rezillik.

Windows Phone gibi ana ekranda sürekli güncellenen, son bilgileri aktaran kutucuklar görmek için custom rom yüklesek olur mu? herkesin aksine Windows Phone arayüzünü çok beğeniyorum launcher'larla o kadar iyi olmuyor?

Sanki stock romlarda banka bilgilerimiz, rehberimiz ve diğer bilgilerimiz görünmüyor mu? Ha costum ha stock. Benim düşüncem stock rom + root + app ops. Alternatif olarka costum + root = özgürlük

@22 Kasım 2015 13:40 alternatif olarak ilk xposed+xprivacy de eklenebilir

custom rom denen şeyi kullanmak için kaç sebep bulursunuz bilmem ama ben kullanmamak için hepsini silip süpürecek bir sebep biliyorum : Güvenlik açıkları. Kim olduğu belirsiz kişilerin tüm özel bilgilerimizin yanısıra cüzdan , paypal , bankacılık uygulamaları vs hepsine hakım olması rahatsız edici bir şey.

Stock ROM cokmu guvenli saniyorsunuz. Indirip kurdugun bir uygulama oyun Veya herhangi birsey, uygulama yoneticisinden gir ve bak nelere,nerelere erisim izinleri var. Banka bilgilerini stock mu koruyacak ... :))))

Android'ten nefret etmemin nedeni bu ROM olayıdır. Android geliştiricileri ve kullanıcıları bu ROM olayından nasıl bir haz alıyorlar bilmiyorum ama ben Windows Phone kullanıcısı olarak basit ve düzenden yanayım. Sakın teknoloji cahili olduğumu sanmayın... :)

Telefondan beklentilerim: 1.Arama 2.SMS 3.Bankacılık işlemleri 4.Whatsapp 5.Navigasyon 6.Fotoğraf çekimi. 7.Günlük haberler 8.Borsa ve Forex. iOS, Android ve Windows bunları karşılayabiliyorsa güvenlik derecelerine bakarım. Çok önceleri Windows ile başlamış ardından iOS'a geçiş yapmıştım. Android beni kendisine çekiyor ama güvenlik bakımından çekimser kalıyorum.

stock rom en iyisidir gerisi yalan donub dolasib stock roma geri donersin

Sen de yorum yaz