2013'ün en kötü "çuvallayanları!"

Büyük vaatler, ümitler, milyonlarca dolar... İşte 2013'ün hepsini bir çırpıda çöpe atan fiyaskoları!

Ubuntu Edge ve Facebook First

Ubuntu Edge ve Facebook First

Ubuntu Edge akıllı telefon

Hayatına bir konsept olarak başlayan bir başka "sosyal fon toplama" projesi olan Ubuntu Edge, konsept olmaktan ileriye gidemedi. Cihazın amacı, onu elinizde tuttuğunuzda telefon işlevini görmek, bir monitöre taktığınızda ise PC'ye dönüşmekti.

Android ve Linux'lu dual-boot bir sisteme sahip telefonun akıllı cep piyasasında yankı yapması bekleniyordu. Ancak Canonical, 13 milyon dolarlık fonu toplamasına rağmen üretime başlaması için gerekli 32 milyon dolara ulaşamadı. Anlaşılan o ki firma, hem konsepti yeteri kadar tanıtamamış, hem de gerekli piyasa araştırmalarını yapmamıştı. Toplanan fon miktarına bakılırsa bu konsept için hala umut var.

Facebook cebi HTC First

Nisan 2013'te Facebook Home ile çıkan telefon, Android'in giriş ekranını Facebook'un launcher'ıyla değiştiriyordu. Telefonun satışa sunulmasının sadece bir ay ardından AT&T, fiyatını 0.99 dolara düşürdü. Satışlar o kadar kötüydü ki AT&T onu satmaktan vazgeçmek zorunda kaldı. First, hem HTC, hem de Facebook için tam bir fiyasko olmuştu.

Firmaların basit bir anketle tüketicilerin böyle bir cep isteyip istemediğine dair piyasayı yoklaması, bu fiyaskoyu belki de engelleyebilirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

blackbery donanıma az daha fazla önem verseydi burlarda olmazdı zamanında millete cok çektirdi bb10 aslında en iyi işletim sistemi bana göre ama şirketi yönetenler kullanıcıdan daha iyi biliyomuş gibi havalara girdiler z30 modeli z10 nun ekranı büyümüş hali siz düşünün artık batmayı sonuna kadar haketti blackberyi batıran kullanıcı diyil yönetimdir

Ne yani ARM işlemciyle x86 programlarını mı çalıştıracaktı. Ozaman ipad'e niye osx koymuyorsunuz diye de eleştirin. Surface ile beraber windows 8 de yeni çıkmıştı. İnsanlar temkinli davranmış olabilir. Bir de microsoft'un amerika dışındaki satış ağı yetersiz eminim ki bir çok insan almak isteyip de alamadı.

Son yorum süper

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir