"Çuvallayan" tahminler!

"iPhone'un hiç şansı yok"tan "makineli tüfek savaşı önler"e kadar, akıllara zarar tahminler içeride!

  • Zeynel A. Öztürk
"Çuvallayan" tahminler!

Teknolojiyle ilgili uç nokta tahminlerin genellikle doğru çıkmadığını önceki kehanetlere bakarak söylemek mümkün.

İnternet, sunduğu saydamlık ve sansürlenemezlik sayesinde zamanla insanlar arasında eşitliğe yol açıp adalette doruğa ulaşmamızı sağlayabilir mi? Hayır mı? Peki ya internette her şeyin bulunması, herhangi bir şey öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırarak bizi akılsızlaştırabilir mi?

Bu soruların cevabını zaman verecek, ancak geçmişe bakarak ikisinin de doğru çıkmayacağını söyleyebiliriz. İşte dünyayı ayağa kaldıracağı veya yok edeceği düşünülen teknolojiler.

Makineli tüfekler savaşları imkansız kılacak

Makineli tüfeğin mucidi Hiram Maxim'e 1983'te silahının savaşları daha kötü hale getirip getirmeyeceği sorulmuştu. Maxim, "hayır, savaşları imkansız kılacak" dedi.

Birinci dünya savaşı, bu tahminin yanlış olduğunun ilk ispatlarından bir tanesiydi. Benzer şekilde, İngiliz yazar George Gissing ise benzer biçimde 1903'te "uçakların icadı, gelecekteki savaşları imkansız kılacak" demiş ancak hava savaşlarını kestirememişti.

Radyo dünyaya barış ve huzur getirecek

1912'de "Kablosuz çağ, savaşları imkansız ve saçma kılacak" diyen radyonun öncüsü Guglielmo Marconi'nin tahmini de doğru çıkmadı. Ancak Marconi'nin haklı olduğu bir yer de var: Savaşın 100 sene öncesinden az tolere edilmesinin bir nedeni de medya.

Yazmak bizi aptallaştırır

Yazmak bizi aptallaştırır

Platon'un Phaedrus karakteri, yazılan eserleri okuyanların hafıza egzersizi yapmayacağını ve unutkanlaşacağını söylüyor: "hatırlamak için kendi dahili kaynakları yerine dış belirtileri yazmaya dayanacaklar."

Ancak herhangi bir yazı, hafızamızı kullanamayacağımız anlamına gelmiyor. Kitapları okurken onları derince düşünmek de yapabileceğimiz eylemler arasında.

İsabetsiz teknolojik tahminler

Microsoft CEO'su Steve Ballmer, 2007'de USA Today'e şöyle demişti: "iPhone'un önemli bir pazar payı elde etmesinin imkanı yok."

Ballmer'ı destekleyen RIM CEO'su Jim Balsillie de aynı senede şunları eklemişti: "iPhone'un işimiz üzerinde olan etkisi minimal olacaktır."

Benzer iddialı tahminleri birçok şey için bulmanız mümkün. Dolayısıyla internetin bizi aptal yaptığı veya tüm problemlerimizi çözdüğü, en azından şimdilik, söylentiden ibaret.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çuvallamayacak bir tahmin benden gelsin; şavaşı durduracak tek şey, İnsanların yok olmasıdır.

@10 Mar 2013 00:20 en başta senden başlayalım o zaman aynştayn :)

@10 Mar 2013 00:20 savaşları durduracak tek şey rockefeller ve diğer dünyayı yöneten ailelerin para hırsını bırakması savaş sadece onlara para kazandırıyor

Ballmer'ı destekleyen RIM CEO'su Jim Balsillie de aynı senede şunları eklemişti: "iPhone'un işimiz üzerinde olan etkisi minimal olacaktır." haksız değil bence.

"Makineli tüfeğin mucidi Hiram Maxim'e 1983'te silahının savaşları..." 100 yıllık bir hata, yakın tarih için çok büyük bir sorundur. 1883 yapalım.

İphone un pazar payı elde etmesini tabi ki de Apple ın appstore politikası sağladı yoksa ilk iphone o kadar da iç açıcı bir telefon değildi.

@10 Mar 2013 00:53 ilk stabil dokunmatik telefondu herkes dokunmatiği için almıştı bir yönden haklısın uygulama olmasa iphone 3g daha sonra 3gs satılmazdı.Yani Appstore Apple ın büyük başarısı,bize bile para kazandırıyor

Bill Gates'in 637 kb tahminini unutmuşsunuz...

1893 daha da uygun olur. ;)

platona katılıyorum. bizzat gözlemleyebileceğimiz bir durum. başka yazıları okuyarak gelişmeye çalışan insanlar taklitçi ve monoton oluyor, yaratıcılıkları azalıyor. okumadıkları konularda ve okuduklarını aşan durumlarda çok kötü çuvallıyorlar, yobaz ve statükocu oluyorlar, biata meğilli oluyorlar. okumaya ayırdığımız zamanın kat kat fazlası zamanı düşünmeye ve sorgulamaya ayırmıyorsak okuduklarımızın hamalı olmaktan öteye gidemeyiz. yazı ve okuma amacına uygun kullanılmalıdır. geveze ve yalancı insanlar var olduğu sürece, anlamsız ve zararlı yazılar da var olmaya devam edecektir. alfabe obeziti olmayın.

@10 Mar 2013 01:35 Yalnız yazmaya karşı olan Platon değil Socrates idi. Socrates yazmaya karşı olduğu için zaten yazmaya karşı olduğunu yazmamıştı. Platon ise Socrates ile yaptığı konuşmaları, kendini Phaedrus adlı bir karaktermiş gibi gösterip kayda almıştı. Bir takma ad gibi.

İyiymiş :)

Sen de yorum yaz