Cyanogen, 3. dev olmak için 80 milyon topladı

Cyanogen, Android ve iOS'un ardından "üçüncü büyük" olmak için önemli bir hedefine ulaştı!

Cyanogen, 3. büyük olmak için 80 milyon topladı!

Alternatif mobil işletim sistemi CyanogenMod'un geliştiricisi Cyanogen'in Apple ve Google karşısında üçüncü güçlü ekosistemi oluşturmak üzere 80 milyon dolar fon topladığı ortaya çıktı.

Re/Code'un haberine göre Cyanogen'i yatırım yapan firmalar arasında Twitter, Qualcomm, Telefonica ve Rupert Murdoch bulunuyor. Microsoft'un yatırım yapmaya hazır olduğu söylense de, şu aşamada firmanın adı yatırımcıların arasında bulunmuyor.

Android ve iOS'tan sonra üçüncü büyük mobil plaform olmak isteyenler arasında Windows Phone, BlackBerry ve Android'in özelleştirilmiş (bir başka deyişle "fork'lanmış") sürümü Cyanogen var. Microsoft, Windows 10 ile Windows Phone'un yüzde 2,5'e düşen pazar payını tekrar yükseltmeye çalışırken BlackBerry'nin pazardaki payı yüzde 1'in altına düşmüş durumda.

CyanogenMod ise 2014 itibariyle 10 milyon kullanıcıya sahip. Bu yeni yatırımlarla birlikte CyanogenMod, hedeflerini daha hızlı gerçekleştirerek  kullanıcı sayısını daha da yukarı tırmandırabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hadi inşallah. Cyanogenli cepler yaygınlaşmalı.

@25 Mar 2015 20:02 Google yapsın birileri çalsın sonra hadi inşallah deyiverin sizlerde. Mantık olsa böyle yorum yapmazsın.

Hayırdır windows phone'a ne oldu, uçuncu büyük falan?

CyanogenMod kullanıcısıyım yıllardır anlamadığım nasıl android ve ios un ardından 3. büyük olacakmış anlamadım zaten android i kullanıp daha çok kişiselleştirme sunmakta biraz daha stabil CyanogenMod u kullananların çoğu telefonuna günceleme alamadığı için yeni versiyona geçmek için kurmaktayız Google güncellemeyi kesse sqp gibi kalırlar

3. zor olur. şu ana kadar 61 milyon wp 8'li Lumia satıldı. Yeni katılan Çinli üreticileri ve ilerde çıkarılması planlanan windows 10 mobile romlarınıda hesaba katarsak pek ihtimal vermiyorum.

Cyanogenmod güncelleme almayan telefonlar için güzel bir alternatiftir.

@25 Mar 2015 21:26 Cyanogenmod güzel bir alternatif ama dört dörtlük değil telefonun bazı özellikleri çalışmıyor ve eğer telefon da radyo özelliği varsa radyo uygulaması bile yok. Cyanogenmod bu tür özellikleri de eksik tutmasa çok çok daha iyi olacak yada o özelliklerin çalışması için yapmayı beceremiyorlarmıdır nedir?

Cm 12 ye gecsemmi stabil mi Samsung galaxy s3 mini gt-i8190

wp mi o ne çöp o...

Cm sadece android üzerinden çalışan bir rom değil mi . Hem sırada koca Microsoft u arkasına katmış W10 sistemi var. Ne oluyor sana Cyanogenmod !!

Rupert Murdoch destek olursa siyonist israil borazanı olacaktır, inşallah olmaz

Windows Phone bazı ülkelerde 2.sıradayken (2015 ocay ayı verilerine göre) nasıl oluyor da 3. sıraya girebilmek için çabalıyor anlayamıyorum... Ayrıca herkes sisteme önyargıyla yaklaşıyor, şu yanlış algı ortadan kalksa, Google uygulama geliştiricilerine RÜŞVET vermeyi bir kesse; işte o zaman 1.liği görürsünüz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir