Cyanogen, Android görevi için iş başında!

"Google'ın elinden Android'i almak" isteyen Cyanogen, bu büyük planı için ilk adımları attı!

  • Zeynel A. Öztürk
Cyanogen, Android görevi için iş başında!
Sessizce güç topluyor

Geçtiğimiz ay Microsoft'un yaklaşık 70 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı ortaya çıkan Cyanogen'in Android'i Google'dan ayırma planları yaptığı da biliniyor.

Re/code'un yeni bir raporuna göreyse Cyanogen, Google ile savaşmak üzere kendi ordusunu kurmaya çalışıyor. İddiaya göre Cyanogen, Amazon, Microsoft gibi firmalarla görüşüyor ve onlarla Google'ın işletim sistemine kafa tutacak Android sürümleri geliştirme planlarını paylaşıyor.

Cyanogen, Gmail, Maps, Play Store gibi zorunlu uygulamalarla gelmeyen, açık kaynak kodlu Android'i kullanıyor. Firma, açık kaynak kodlu sürüme dayanarak daha iyi sürümler oluşturmak, Google'ınkilerden farklı ön-yüklü uygulamalar ve hizmetler sunmak istiyor. Burada Microsoft'un Cyanogen'e yatırım yapıyor olması ortaya ilginç sonuçlar çıkarabilir. Örneğin Office'in ve diğer Microsoft ürünlerinin CyanogenMod'la geldiğini görebiliriz.

Cyanogen'in görüşmekte olduğu firmalar, şimdilik planlarını açıklamamayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla şimdilik tahmin yürütmekten fazlasını yapamıyoruz. Bu arada Cyanogen'le birlikte çalışmaya can atan firmalar olsa da, bazı firmaların Google'dan gelebilecek bir tepkiden çekindiği ve ortaklıktan uzak durduğu söyleniyor.

Yine de Cyanogen CEO'su Kirt McMaster'ın ok yaydan çıktıktan sonra geri dönmeyeceklerini söylediğini, "Android'i Google'ın elinden alacağız" dediğini hatırlatalım. Cyanogen, henüz Android'i Google'dan "koparmaya" hazır olmayabilir, ancak bir savaşın eşiğinde olduğumuz açık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Ben bu grubun rolünü esas alan modifiye romatizma kullandım, hepsi de çok iyi. En baba özelliği google reklamları ve başka gereksiz şeylerden arınmış olması

Android bence Google ın tekeli altında olmamalı. Google ın önce açık kaynak özgür falan deyip sonrada her geçen gün android i sahiplenmesi ve sadece kendisine aitmiş gibi davranması hoş değil.

Microsoftun kendi yazılımını başarısız bulmasını n başka bir göstergesi

İyi olur. Çok iyi.

Android in değil google in başı dertte

sonuna kadar arkandayız cyanogen , google bize güncellemeleri veriyor sen ilk veriyorsun. başarın alın kurtarın bu android i google nin elinden. sonuna kadar arkandayım/arkandayız.

Koca bir işletim sistemini Modladın diye tüm işletim sistemi senin hakkın diyemezsin. Cyanogen bir zamanlar "açık kaynak kod"dan, özgür yazılımdan yanaydı. Son zamanlarda yaptığı hamleler özgür yazılımcı topluluğuna değil, minik bir Microsoft, ufak bir Apple olma çabasındaki "kârlı olan doğru olandır" şirketlerine uygun hareketler. Android'i Google'dan çalacaksın da özgür kod olarak mı bırakacaksın? Hiç sanmıyorum. Google Play Hizmetleri gidecek, Microsoft Store Hizmetleri, Samsung Hizmetleri gelecek. Yine açık kaynak kodlu olmayacak. Microsoft Cyanogen Mod'u kendi amacına ulaşmak için kullanacak. Android'i çalmak için cyanogen'in uyduracağı kılıfı kullanacak. Cyanogen ise şirket olmasını takip eden para hırsı yüzünden bu şirketlere alet olduğuyla da kalmayacak. Yaptığı çalışma Microsoft ve Samsung tarafından çalındıktan sonra "Google'a yaptığımızı bize yaptılar" diye ağlayıp sızlayacaklar. Tüm bunlar olmadan zaten çoğu geliştirici Cyanogen'i terkedip alternatif ama daha cılız aosp ekiplerine dahil olacak. Cyanogen de en sonunda Facebook vesaire tarafından satın alınırsa şanslı görsün kendini. Şeytanla anlaşıp Açık Kaynak'ı öldürecekler haberleri yok. One Plus'a attıkları gol daha unutulmadan böyle bir işe kalkışıyorlar; demek neye dönüştüklerini saklamıyorlar artık.

Sanki Cyanogenin yazdığı romlar çok güzelde. Görsellikten uzak ve kullanışsız bir sistem. Kendi google uygulamalarını yüklemiyor ama anlaşacağı firmanın uygulamalarını yükleyecek. Sonuçta kullanıcıya ne artısı olacak bunun. Hiç değilse play, gmail maps gibi uygulamalar milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Microsoftun uygulamalarını kaç kişi kullanacak.

bunun adı yüzsüzlüktür işte.

Oh olsun googleye

ne kadar fazla rekabet o kadar fazla verim ve yenilik demektir

Android zaten google sirketine ait. Google istese cyanogen ekibine kullandirtmaz. Olay bu kadar basit.

@11 Şub 2015 20:49 android sadece bir isim açıkj kaynaklı Linux u temel alır.

google şamar olana döndü vuran vurana:)

Şaka gibi. Bi tane dandik grup google a kafa tutacakmış. Google bunları ezer geçer maddi gücüyle.

@11 Şub 2015 22:20 zaten o yüzden arkalarına microsoft ve amazonu almışlar ya

Bencede android google ın tekelinde olmamalı alternatifi olursa hizmetinde daha kaliteli olucağı kanaatindeyim.

Bu sert rekabet hem gelişmenin önünü açar hem de son tüketicinin menfaatine olur. Adamlar şimdiden iki dev Amazon ve Microsoft ile dirsek temasına geçmişler. Merakla takip edeceğiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play