Cyanogen'in Android'i "koparma" planı!

Popüler Android ROM'u geliştiricisi Cyanogen, Android'i Google'dan koparmaya kararlı!

  • Zeynel A. Öztürk
Cyanogen, Android'i Google'dan koparmak istiyor!

Popüler açık kaynak kodlu işletim sistemi CyanogenMod'un geliştiricisi Cyanogen, temel aldığı Android'den daha da bağımsız olmak istiyor.

Cyanogen CEO'su Kirt McMaster, bu konuda gayet iddialı ve "Android'i Google'dan almaya çalışıyoruz" diyor. Bu açıklamayı The Information'ın "Android'in bir sonraki aşaması" etkinliğinde yapan McMaster, Android'in çekirdeğine kadar tamamen açık bir işletim sistemi olmasını istiyor. Bu, daha çok geliştiricinin işletim sistemiyle bütünleşik hizmet ve platformlar oluşturabilmesi anlamına geliyor. Örneğin Google Now gibi bir uygulamayı bir üçüncü partinin geliştirmesi, şu an için imkansıza yakın.

McMaster ve Cyanogen, bu "sorunu" üzerinde isteyenin geliştirme yapabileceği, Android temelli bir platform oluşturarak çözmek istiyor. Bu elbette Gmail Google Maps gibi Google hizmetlerini kaybetmeniz anlamına geliyor. Bununla birlikte Cyanogen'in önümüzdeki 18 ay içinde kendi uygulama mağazasını duyurma planları var.

Cyanogen kısa vadede Google'ın yolunu izlemeye devam edecek olsa da McMaster, gelecekte Google'a bağımlı olmayacaklarını, 3-5 sene içinde Google'ın yazılımını temel almayacaklarını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Google a tekmeyi vuran vurana, şamar oğlanına döndü yazık arama motoru.

yakasını Google'den kurtarmak isteyen Samsung ve Android'in tekelini kırmak isteyen Microsoft, Apple gibi büyük oyuncuların Cyanogen'e hertürlü gizli desteği verdiğine eminim. Böyle birşey olursa roller değişecek ve hem yazılım hemde donanım üreticileri olan Microsoft ve Apple'ın ellerine google'a karşı müthiş bir koz geçmiş olacak.

demiştim şimdide diyorum androidin ömrü yakında sona erecek windows ön pilanda olacak mobilde

Kirt McMaster'i Kürt McMaster diye okudum. :D

Geçen yine Windows Phone aldım.Lumia 830 herkese tavsiye ederim.Windows Phone da Lumia da Microsoftta harika. Edit:Microsoft stajyeri

android bu kadar bağlı kalması yanlış yap ıos gibi işletim sistemi tadından yenmez

@26 Oca 2015 17:29 ios zaten apple a hiç bağlı değil ya zaten

inşallah bence cyanogen bunuyapar

Tamamen acik kaynak replicant var zaten. Bence asil sorun java denen gudubet yapi. Sistem dediginin alti ustu c dilleriyle yazilir. Linus un dedigi gibi "java is a horrible language."

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play