Cyanogen, Cortana'yı entegre etmek istiyor!

Android'i temel alan, bir yandan da onu düşman belleyen Cyanogen'in son planı, Google'ı kızdırabilir

Cyanogen, bir sonraki sürümünde Cortana'yı istiyor

Cyanogen ortak kurucusu ve CEO'su Kirt McMaster, Microsoft'un mobil platformu Windows Phone'un dijital asistanı Cortana'yı kendi işletim sistemi Cyanogen ile bütünleştirmek istiyor. Kirt McMaster'ın niyeti, Cortana'yı başarısız olarak nitelendirdiği Windows Phone'dan çekip kurtarmak gibi görünüyor.

International Business Times ile yaptığı bir röportajda Cortana'yı Cyanogen'e eklemeyi planladıklarını söyleyen McMaster, bunu Cyanogen'in bir sonraki sürümünde gerçeğe dönüştürebileceklerini belirtti. Android'de bir uygulama olarak sunulan Cortana, McMaster'a göre işletim sisteminin iskeletiyle bütünleşmeli, aksi halde o kadar işe yaramayabilir. Doğal dil ve yüksek zeka için Cortana'nın işletim sisteminden gerekli sinyalleri alabilmesi gerekiyor.

Android'in kendi dijital asistanı Google Now, oldukça güçlü bir hizmet ancak Cyanogen'in Android'i bir dost olarak görmediği, hatta Mart'ta Forbes'e yaptığı bir açıklamaya göre "Google'ı kafasından vurmak istediği" biliniyor.

Cortana şu an Android'de güçlendirilmiş bir arama motoru gibi hizmet veriyor. McMaster ve Cyanogen'in ise Microsoft'un yardımı olmaksızın onu Android tabanlı Cyanogen ile nasıl entegre edeceği bilinmiyor. Microsoft'un bu konuda Cyanogen'e el uzatıp uzatmayacağını zaman gösterecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Cyanogenli telefon çıkaracaklardı, bi çıkaramadılar gitti

@14 Eylül 2015 14:51 one plus one, one plus two, oppo ..... haberin yok herhalde

Windows Phone'un başarısızlığı Microsoft'un ilgisizliğinden kaynaklanıyor. Diğer firmalar yılda 2 tane amiral gemisi çıkarırken Microsoft hala Haziran 2014'te çıkan telefon ile devam ediyor. Ne yaptı Microsoft bu 15 ayda; bir Windows 10 tutturdu gidiyor? Kocaman firma ama 2 işi aynı anda yapamıyor. Çıkaracağını söylediği telefonlar bile garip. Doanım var ama görünüm yok. Samsung gibi sonradan aklı başına gelecek herhalde; o zaman anlayacak görünümün de donanım kadar önemli olduğunu.

Android'in haşarı çocukları sizi :)

microsoft telefonu ,bilgisayar mantığında yapıyor onun için başarılı olamıyor. donanımı güzel olmasına rağmen yazılımını anca bir mühendis kullanabiliyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir