Cyanogen'den dev üçüncülük hedefi!

Android'li cihazlar için geliştirilen en popüler "custom ROM" için tarihi bir adım daha atıldı!

  • Zeynel A. Öztürk
Cyanogen'den dev üçüncülük hedefi!

Android'li cepler için özel firmware'ler geliştiren CyanogenMod'un bir süredir neden sessiz kaldığı ortaya çıktı: Bir şirket haline gelmek! Yeni duyurulan Cyanogen Inc. şirketi, CyanogenMod'u bir platforma dönüştürmek üzere Nisan'dan bu yana çalışıyormuş.

CyanogenMod projesinin en önemli isimlerinden Steve Kondik (CTO) ve Koushik Dutta'nın, platform için tam zamanlı çalıştıkları söyleniyor. Cyanogen'in ilk hedefi ise sunduğu deneyimi daha basit bir hale getirmek. Şirket bunun için ilk olarak "korkunç" olarak adlandırdığı kurulum sürecini basitleştirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda yeni bir yükleyici, birkaç hafta içinde Google Play'de yayınlanacak.

Cyanogen'in asıl amacı, Android de dahil olmak üzere tüm mobil işletim sistemlerindeki önemli sorunları ortadan kaldırmak. Şirket Android'i bırakmayı planlamasa da Android'in işe yaramayan uygulamalarla gelmesinden ve Android'li cihazların işletim sisteminin eski sürümlerinde sıkışıp kalmasından hoşlanmıyor. CyanogenMod geliştiricileri, platformlarının akıllı cep piyasasında üçüncü büyük platform haline gelmesini umuyorlar.

Böylece CyanogenMod, iOS veya Windows Phone gibi kapalı platformlara göre daha iyi yüksek bir esneklik sunarken, bugünkü Android sürümlerine göre daha çok desteklenen ve daha güvenli bir platform sunmayı amaçlıyor. Ancak henüz herhangi bir donanım anlaşması yapmayan şirketin üçüncülük hedefi oldukça iddialı görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Doğru adımlarla çok iyi yere geleceklerdir

Atrix için epeydir güncelleme gelmiyordu, demek ki bu sebebleymiş. Üstelik son halinde kernel birçok yönden tamam gibiydi. Ümit ederim ki sorunsuz bir atrik rom ile geri dönerler, patlamayı atrix ile yaparlar.

Xperia p ye de mod yapsalar keşke

herkese selam , bu konulara biraz uzağım yanlış anladıysam düzeltin lütfen bu cm rom u yüklemek için bi ton işlem yapmamıza gerek kalmayacak direk install mı yapıcaz ?? çünkü hala bir rom yüklemeyi beceremedim telefnum htc desire z

@19 Eyl 2013 23:31 evet dostum şu anda planlanan şey o.

@19 Eyl 2013 23:31 Aslında işlem her ne kadar karışık gibi dursa da bir defaya mahsus adımları birebir takip ederek, unlock ve root yapıp rom manager ve clokmod recovery yazılımlarını yüklemeniz yeterli. Sonrasında rom yüklemek çok basit oluyor. Seç-yükle şeklinde.

locator ve remote wipe özelliklerini görünce anlamıştım bunun geleceğini.

eskiden windows mobile kullanirken bu custom firmwareler le android yukleyebiliyordum windows mobile yuklu bir telefona. suan iphone kullaniyorum artik sadece kullaniyorum. yani ayarlari ile ugrasip durmama gerek yok. Android kullananlar daha cok ugrasir. telefonu kullanmaktan ziyade sorunlarini arastirir durur ve kullanma becerisini gosteremez :) sadece benim yorumum. Cyenogen en iyi custom android firmwareleri olusturuyordu....

@20 Eyl 2013 00:04 uğraşmak da bir zevk. Ios kullanıcaları senelerdir aynı şeyleri görmekten bıkmadılar. gram customization olayınız yok malesef

CyanogenMod bi tanedir bi tane. getirsinler internet hızında stabilitede serilikte s3 le kapıştırırım elimdeki 512 ram li 600 mhz işlemcili cyanogen modlu telefonumu. ne takılma var ne donma var vacır vacır adamlar yapmış.

google'ın ekmeğini elinden alacaklar

beklenir bunlardan 4.3 ü bunların sayesinde kullanıyoruz eski cihazlarda

Sen de yorum yaz