Cyanogen'de Microsoft isyanı çıktı!

Cyanogen'in Microsoft ile yaptığı ortaklık, Cyanogen kullanıcılarını fena halde sinirlendirdi!

Cyanogen'de Microsoft isyanı çıktı!

Cyanogen, Android için özel modlar yaparak adını duyurdu. Firma kısa süre içinde Android'in en iyi mod yapımcısı haline geldi ve Cyanogen mod'u bir efsaneye dönüştü. 

Ardından Cyanogen'i, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android'de Google'a meydan okuyarak, kendi Android edisyonunu çıkararak Android'in en önemli geliştiricisi olma yolunda ilerlerken gördük.  Ancak Cyanogen'in macerası heyecanla devam ediyor.

Şimdi de Microsoft ile dans etmeye başlayan Cyanogen, kendi modu ve işletim sistemi ile Microsoft'un ürünlerini dağıtmak üzere hazırlık yaparken, Cyanogen'in fanatik kullanıcıları bu karara karşı isyan bayrağı kaldırdı.

Microsoft'u, açık kaynak kodu felsefesinin en büyük düşmanı olarak gören Cyanogen kullanıcıları, tamamen açık kaynak kodu felsefesi üzerine kurulu bir ekosistem olan Cyanogen'de Microsoft markasını ve ürünlerini görmekten son derece rahatsızlar.

Cyanogen'de dağıtılacak Microsoft ürünleri arasında, bulut servisleri, üretkenlik uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları yer alacak ve bu ürünler, Cyanogen OS'a sahip tüm telefonlarda standart olarak gelecek.

Öte yandan, Microsoft'un yeni başkanının açık kaynak kodlu yazılımlara sıcak bakmaya başladığı da bilindiğinden, bu ortaklığın ileride farklı boyutlar kazanması, Microsoft'un Cyanogen'i satın alması ve bir anda Android tabanlı yeni ve popüler bir işletim sistemiyle Google'ı kendi evinde vurması, hiç kimse için sürpriz olmamalı...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Beğenmiyorsan uninstall yap geç işte nesine sinirleniyorsun?

@18 Nis 2015 13:49 neden beğeniyorsak yüklemek değil beğenmiyorsak silmek zorundayız? niye zorlama microsoft uygulamaları telefonumuzda olmak zorunda? ayrıca root yoksa nasıl kaldırmayı düşünüyorsun?

@18 Nisan 2015 17:58 bunlar kaldırılabilir uygulama olacak, sistem uygulaması olarak işaretlenmeyecek. Root yapmana gerek olmayacak neticede.

@18 Nisan 2015 17:58 kardeş ona buna karşı çıkıyorsunuz da Cyanogen'in yatırım alması gerek, Microsoft'ta bunu yapıyor. Bi zahmet yükletsin uygulamalarını. Beğenmezseniz kaldırırsınız.

@18 Nisan 2015 13:49 kalkmıyorsa nasıl kaldırsın? sistem dosyası olarak ayarlandıysa...

Bende rahatsizim böyle giderse aosp kurarim

Hadi Microsoft stajyerrleri ovmeye baslayin.Tam sizlik haber

begenmeyenler parayı sen ver adamlar acık kaynak yapsın o zaman..

Bunun altinda google bitirmek var...ve dusmanlar dost oluyor... Garipsencek bisi yok ??

Ben ikisini de istemiyorum hele Google uygulamaları çok saçma ben kitaplığı drive kullanmıyorum kaldıramıyorum da

Microsofttun kendi Android Ekosistemini oluşturup piyasada Kendini göstermesi lazım bu bir fırsat daha uzatmadan bunu yeni cihazlarına entegre etmeliler Windows malasef mobilde fiyasko daha çok debelenip batmanın anlamı yok işte

zorunuza mı gitti dandroidciler

@18 Nis 2015 17:24 Bu nedir? Bilmediği şeyi insan niye kötüler? Hayatın boyunca gerçek bir android telefon kullandın mı?(Samsung'tan bahsetmiyorum) Hiç Android için Uygulama geliştirdin mi? Diğer işletim sistemlerini de kullanıp bunlara da uygulama geliştirdin mi? Bunları yapmadan bilmeden senin bu işletim sistemlerini aşağılama hakkın yok.

@18 Nis 2015 20:59 kullanıcıların yorum yapmaya hakkı yok yani? akıllı telefonlar kullanıcılar kullansın diye değil geliştiriciler uygulama yazsın diye icat edildi? komik yorum.

@18 Nis 2015 20:59 Vay be iyi sanal gerçeklik yapmış adamlar ben de yıllardır samsung'u gerçek android sanıyordum. sanal çıktı.

@18 Nisan 2015 17:24 sen hiç andeoid kullandinmi (saf) yok kullanmadin bidaha kullanmadan konuşma dime dandik olduğu için wp /2 pazar payı android /85

haklılar da...

Bencoktan namless roma gectim s3 icin 5.02 surumu var baya iyi cyonogen s3 e lolipop vermedi

Microsoft Google'ın politikasına karşılık veriyor.Kaleyi içten fethediyor helal olsun.Google artık kendini toparlasın özellikle Windows Phone ile uğraşmasın ??

Balmer döneminde ms, apple gibi olmaya başlamıştı. Yeni ceo ile bu tam tersine döndü. Şu anda her yere girmek isteyen bir firma oldu ms. Bence kullanıcılar açısından oldukça iyi bir şey bu. Çünkü Microsoft gibi genele hitap eden bir firmanın içine kapanması herkesi sıkıntıya sokacaktı. Piyasada zaten bir tane apple var. Başkasına gerek yok.

@18 Nis 2015 18:54 Aplle ürünlerinden uzak durmak lazım...

Durumdan rahatsız olanlar Microsoftun yaptığı bağış miktarını yapsınlar sıkıyosa :)

Adamlar basıyo parayı yapıyı senin babanın hayrına mı çalışıyo cyanogen

Microsoft android cihazlara windows flashlamayı bir an once hayata gecirmeli. O zaman hoplatabilir. Zira androidde kaplumbagaya donen cihazlari windows ile uçurabiliriz.

@18 Nis 2015 22:25 adambibi win surumu varda sanki android her betayı versiyon olarak çıkarmasa eline yüzüne bulaştırmayacak güncellemelerde tek merkezden olmalı. ms ye gelirsek androidde yapabildiğim tum fonk destekleyen win çıkarsa anca yoksa win 10 la bile ancak telefona torpil koyup uçururuz başka işe yaramaz. zaten başkada alternatif yok ios desen kendi aleminde rahat bırakın bi cacık olmaz.

Cansın sen Microsoft

@19 Nisan 2015 13:36 ne canı be tekelleşmek için cyanogendeyi kullanacaklar...

Edisyon?! Engizisyon mu demek istediniz? Edison ya da Edis Hun mu demek istediniz? Türkçe dünyanın en zengin dillerindendir ey "ey editör" az biraz özen!..

Ben ne demiştim abi. Cyanogen tükürdüğünü yaladı, Android'i Google'dan koparmak isteyip özgür hale getirmek istedi ama şimdi de Microsoft ile anlaşıyor. Cyanogen'e hayır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir