Cyborg: Google'dan web tabanlı işletim sistem

Google'ın merakla beklenen işletim sistemi projesi ilk meyvesini verdi. Karşınızda Google Cyborg...

  • Halil Mollaoğlu
Cyborg: Google'dan web tabanlı işletim sistemi
Google Cyborg: Modern kullanıcı arabirimiyle web tabanlı bir sistem.

Bu haberle ilgili güncellemeyi buradan okuyabilirsiniz...

Google, Android ile akıllı telefonlara ve netbook'lara girdikten sonra şimdi de masaüstü bilgisayarlara yönelmek istiyor. Firma tarafından yapılan bir sunum Cyborg olarak adlandırılan projeyle ilgili ilk detayları su yüzüne çıkardı. Cloud Computing (web tabanlı) mantığını baz alan işletim sistemi Windows 7 için tehlikeli olabilir.

Google'a göre yakında kullanıcıların PC donanım yapılandırması hakkında endişelenmesine gerek kalmayacak. Tam bu konuda Google projesi Cyborg yardıma koşacak. Hypervisor (sanal makine denetleyicisi) olarak bilgisayarın, cep telefonunun veya oyun konsolunun kontrolünü ele alan ufak bir istemci yazılım yeterli olacak. Asıl işletim sistemi ve kişisel dosyaların neredeyse hepsi güvenli sunucularda depolanacak ve açma tuşuna basıldığı anda kullanıcıya iletilecek.

Yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duymamasının yanında Cyborg'un başka avantajları da olacak. Akıllı Advanced Resource Scheduler (ARS: Gelişmiş Kaynak Zamanlayıcısı) Cyborg sistemlerinden kendine ayrılmış olan cluster'ı sürekli olarak denetliyor. Eğer bir Cluster-PC az kaynağa ihtiyaç duyarsa mevcut işlem süresi daha fazla yük altında olan sisteme dinamik biçimde dağıtılıyor. Kullanıcı bu sürecin farkına varmıyor ve sadece gönderdiği sorguların yanıtlarını ekranda görüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

oooooo rekabet başlıyor, güzel günler yakın mı?

harika! sabırsızlıkla bekliyoruz..
i <3 Google!

nerede kişisel bilgilerin önemi,
nerede offline çalışma hakkı,
bu pek iyi bir haber değil

Sanal değil de direk hdd'ye kurul olan bir google işletim sistemi istiyoruz:(

Net üzerinden bu işlemi yapan cok sayıda işletim sistemi var ben pek fazla ses getirecegini düşünmüyorum Google gibi bir firmanın daha büyük bir proje sunması gerekirdi kullanıcılara ... Windows7 en iyisi

işte gerçek proje ve gerçek yenilik diye ben buna derim.Gerçi mevcut ttnet çıkışıyla türkiyede yük yine işlemciye ve ramlere binecek ama...

bir ilke nazaran gayet hos görünüyor

ama yıllar sonra guclu bir isletim sistemi olabilir

microsoft gibi tecrubeli bir yazılım deviyle rakip olması su an icin imkansız ama dedigim gibi yıllar sonra ne olur bilinmez...

windows 7 çıkmadan örneğinin çıkması iyi oldu keza microsoft eminim fikir edinir ya da kopya

Kişisel bilgileri internette saklamak ne kadar mantıklıdır bilemem... İnternet kesilirse ne olacak?

Bu ne zamandır merakla beklediğim, sürekli istediğim bir projeydi. Nihayet kara göründü ve artık google kalitesiyle çalışabileceğiz.

Teşekkürler CHIP

Böyle bir şey olacağı belliydi.. ve senelerdir kullanıcıların arasında konuşulan bir konuydu.. Bence biraz geç kalındığını düşünüyorum..

Google bunu eğer hayata geçirir, web tabanlı olmaktan ziyade PC'lere kurma aşamasına getirip windows programlarını desteklerse ve özellikle ya bazı versiyonlarını mesela ev kullanımı için olanını yada bu hizmeti tamamen ücretsiz yaparsa Windows 7 için gerçekten ciddi bir sorun haline gelir.. O zaman rekabet gerçekten çok ciddi boyutlara erişir.. Bu da bize yani son kullanıcıya çok büyük avantaj sağlar.. Yakında bizi bedava windowslu günler bekleyebilir bizi.. Bakalım bekleyip göreceğiz..

Hıı, Windows 7 için tehlikeli olabilir. Google işine baksın, Windows 7'ye çapı yetmez...

rakabet açısından iyi olur ama ben bu şekilde bir işletim sistemini kullanmayı istemem....

Beklediğimiz şey de buydu googledan.
Şimdiye kadarki yaptıklarını taçlandırmak.
olamayacak şey değil pekçok şeyimizi zaten netten hellediyoruz indirmek yerine orada tutmak olabilir.yüksek hızda(adsl değil) internetle çocuk oyuncağı(TRde değil)
benim merak ettiğim 3D oyunlar nasıl halledilecek?

Çok iyi.Çok iyi.Güzel bir haber.Yeni işletim sistemleri çıksın..:D

Çok güzel bir haber en kısa sürede deneme fırsatımız olur umarım. Google bu işe girdikten sonra microsoftun bir birinin aynı işletim sistemleri çıkarması zorlaşacak. Mecburen o da kullanışlılık üzerinde daha çok duracak.
Yakında açılma, kapanma süreleri, bir işlemin iki ayrı sistemde tamamlanma süreleri karşılaştırılmaya başlansın o zaman hızlı pc nedir görebileceğiz. Yıllar sonra işletim sistemi çıkarıp ben aero yu buldum diye ortaya gelmez bundan sonra microsoft.

Bilgilerimin başka bir yerde olması fikri bana hiç hoş gelmiyor...

bu haber için heycanlanmalımıyız.

mükemmel. google'dan babam çıksa kullanırım :D

En önemli konu donanım destegidir. Ekran kartımı ses kartımı ve diger donanımlarımı tanıyabilecekse. İşte o zaman tutulur.

cloud computing fikrini hiçbir zman benimsemeyeceğim.. dosyalarımın internet üzerinde olması beni kuşkulandırır.. internete bağlı bir pc nasıl bir potansiyel hedef ise internet üzerindeki sistem onun 5 belkide 10 katı daha tehlikeli olur..

çok zaman sorun yaratıyor bilgisayar uzun sürede açılıyor falan filan.. nedense bende öle birşey olmuyor sempron bir pc 1 gb ram var makinamda windows 30 sn e yakın açılıyor kadıki adobe serisi ve bunun gibi web araçları dolu pc de hdd tamaen dolu 30 bilemedin 35 saniye sürüyor bence çok kısa bir süre... ayrıca 5 yıldır antivirüs kullanmıyorum.. abidik kubidik sitelere girmedikten sonra bilgisayara virüs bulaştırmak aslında bir başarıdır.. ondan sonra gerekli bilgisayar bakımlarınıda yapıyorum.. reg, defrag olsun bunun gibi bir tane sağlam kullanıyorum ayda bir çokta hızlı çalışıyor bilgisayar.. sorun kullanıcıdadır.. hiç bir zaman microsoft u suçlamadım suçlamamda.. güvenlik konusuna gelince tabiki windowsta açıklar çıkıcak bunun sebebi pazar payının yüksek olması değilmi ? linux ile aynı sürede kırılmadımı windows.. o zaman niye linux a güvenli diyorsun.. virüs girmiyor diyorsunuz.. linuxa virüs girmemesiin sebebi exe dosyalarının çalıştırılamamasında başka birşey değildir...

inş. bazı şeyleri açıklayabilmişimdir.. herkese iyi çalışmalar... unutmayın suç öldürende değildir...

şimdiki altyapıyla zor japonyada bile bu kadarını söylüyorum

Aslında böyle bir atılım, yani web tabanlı işletim sistemi atılımını bekliyordum. Fakat ben bunun Sun Microsystems'in JavaApplet ile atılmasını bekliyordum. Google JavaScript ağırlıklı kodlar ile ne kadar altından kalkabilir bilemiyorum. Ve tabi ki kim yaparsa yapsın, asla satın alınmış bir pc'nin ve onun üzerine kurulmuş işletim sistemini performans olarak geçemez. Yeni kullanım alanları ve donanım fiyatlarını biraz geri çekebilir ama asla tam bir donanımın yerine geçemez çünkü maliyet açısındanda altından kalkamazlar. En azından ben öyle düşünüyorum.

bu sistem vardı zaten siteyi hatırlayamadım ama var böyle bi şey

google yaparsa iisini yapar ama her halukarda çevrimdışı çalışabilmesi zorunlu olmalı yoksa 100 puanlık bile olsa sistem 5 para etmez...

Arkadaşlar bu sadece web tabanlı bir yöntem, google ın masaüstü sistemi Android'dir göreceksiniz bu işletim sistemi çok yakında tablet pcler ve netbooklarla berabwer gelecek daha sonraki adım işletim sisteminin gelişmesiyle beraber masaüstü sistemler olacak.

google öncelikle msn ve hotmailin tahtını alacak, gmail ve gtalkın daha çok geliştirilmesi sonucu insanlar yavaş yaval bu platforma yönelecekler, tıpkı bir zamanlar herkesin icq kullanıp sonra msn e geçmesi gibi yine herkes gmail ve gtalk kullanacak, ardından google işletim sistemi, web browser vs derken giderek büyüyecek.

bu sistem vardı zaten siteyi hatırlayamadım ama var böyle bi şey
02 Nisan 2009 Perşembe, 13:05

-----------------------------------------------

Eye-os dersem sana birşey hatırlatabildi mi?

Şakaymış Ben haberi görmedim. Görseydim yerdim ama görmediğimiçin yemedim :D

valla bende yedim3.sayfada yorumum:D
aşk olsun chip ayıp yaptığın bizim gibi googledan o.s. beklyen adamlar yer tabi bunu zayıf yerimizden yakaladın bizi
güzel şaka:D

ya şakaymış inanmıyorum herkesde yedi hatta google da bile arama yapınca dünya kadar sitede aynı habeeri gecmişler burdan bakıp bu kadar olur :)

bu sistem vardı zaten siteyi hatırlayamadım ama var böyle bi şey
02 Nisan 2009 Perşembe, 13:05

-----------------------------------------------

Eye-os dersem sana birşey hatırlatabildi mi?

-------------------------------------------------

haayır onu bilmiyorum ama ze....ru lu bişeydi. gayet işe yarıyordu

harbiden çıkıcakmı böyle bişey:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play