Daha akıllı ekranlar geliyor!

Şimdi "akıllı ekran" zamanı: Akıllı telefonların "akılsız" ekranları da en sonunda akıllanıyor!

Daha akıllı ekranlar geliyor!

Şu anda telefonlarımızda bulunan ekranlar çok fazla bir yeteneğe sahip değiller. Var olan bütün görevleri, resimleri bize aktarmak ve dokunarak verilen komutları donanıma aktarmaktan ibaret. Ancak gelecekte bu görevlere yenilerinin eklenmesi oldukça yüksek bir ihtimal olarak gözüküyor.

Polytechniqe Montreal araştırmacıları, dayanımı oldukça yüksek olan ve pek çok telefonda kullanılan Gorilla Glass'ın altında yer alabilen algılayıcılar geliştirdiler. Bu algılayıcılar, ekrana optik dalga izleri bırakıyor ve bu şekilde ışıktaki değişiklikler takip edilebiliyor. Bunun sonucu olarak da normalde kablo bağlantısı veya özelleşmiş algılayıcılara ihtiyaç duyacak olan telefon ekranı, bazı ek özellikler kazanabiliyor. Telefonun ışığı kullanarak sıcaklığını kontrol etmesi mümkün oluyor. Ya da üretici özel bir optik deseni ekrana kaydederek telefonun, ve buna bağlı olarak da içindeki bilginin, kopyalanmasının zorlaşmasının sağlanması mümkün bir hâle gelebiliyor.

Tabii ki daha "ince" avantajların bulunması da mümkün. Dalgaların içerisinden fotonlar dışında hiçbir şey geçmediğinden dolayı, bu izler tamamen görünmez olacaklar. Yani birden fazla optik rehberin ve buna bağlı olarak birden fazla algılayıcı grubunun görüntüyü etkilemeden ekrana işlenmesi mümkün olabilir. Böylelikle de "transparan teknolojinin" kapısı açılarak, pek çok farklı işlev ekrana yüklenebilir.

Her ne kadar bir Corning bilim adamı bu çalışmaya dahil olmuş olsa da, bu ışık algılayıcılarının Gorilla Glass'a eklenmesi gibi bir resmi plan bulunmamakta. Polytechniqe Montreal, bu teknolojinin gerçek ve satılan aletler olarak kullanımı üzerinde yoğunlaşmakta. Bu buluşun, önümüzdeki yıl içerisinde üretime hazır hale gelmesi bekleniyor. Teknoloji takımı, bitmiş olan donanımların içerisine algılayıcıları yerleştirebilecek firmalar arayışına girmiş durumda. Eğer teknolojiyi kullanmayı amaçlayan firmalar bulunursa, yakın zamanda elektronikleri de en az kendisi kadar "akıllı" olan telefonlar ile karşılaşabiliriz...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Firmaların zaten 5-10 yıllık telefonları hazır ellerinde böyle haberleri sanki sızıntıymış gibi veriyorlar kendilerine uygun gördükleri zamanda çıkarıyorlar insanlarda vooov ne gelişti be teknoloji diye dursun. Adamların elinde bi çuval oyuncak var size her yıl yenisini veriyorlar. :)

@26 Haz 2014 04:02 Uzman konuştu. Sanırsın ki yaptıklarıyla teknolojide tur bindirmiş, firmaların peşinde koştuğu birisi. Yazma yetisi olanın okuma yetisi de olmalı ama maalesef beyin bedava.

@26 Haz 2014 04:02 sanki sana vermiyorlar o çuvaldan. Beyler arkadaş taş devrinde yaşıyor, yazık çuvaldan hep biz geçinmişiz çok benciliz çok :/

Bunu yapana kadar kırılmaz cam yapaydınız telefonu düşürme ve ekran kırılma korkusundan herkesi kurtarırlardı herkesde rahat nefes alırdı.

Cok gerekliydi

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir