Akıllı evlerde tüm cihazlara "söz hakkı"

Akıllı evleri platform karmaşasından kurtaran ve üreticilerin hayatını kurtaran teknolojiler yolda!

Bağlantılı evlerdeki yenilikler

Bağlantılı evlerdeki yenilikler

Cenk Tarhan: Pekala. Genel bir soru olarak: Az önce sürprizi mahvetmek istemediğinizi söylemiştiniz ama yine de ben biraz örneklendirmenizi rica edeceğim. Bugün göreceğimiz bağlantılı evde ne gibi yenilikler tanıtılacak? Bize "şu cihaz şununla iletişimde, şu alet şununla konuşuyor" şeklinde bazı örnekler verir misiniz? "Buzdolabım sütümün bittiğini fark edince marketten süt sipariş ediyor." gibi...

Liat Ben-Zur: Örneğin buzdolabınızı kapatmayı unuttuğunuzda ve dolap haddinden fazla açık kaldığında dolap, AllJoyn üzerinden diğer cihazlarınıza bir "etkinlik" çağrısı yapıyor. Örneğin evdeki ampulleriniz buzdolabı kapınızı kapatmadığınız konusunda uyarıda bulunmak için yanıp sönmeye başlıyor. Yani o an yaptığınız şeye dikkat etmemişte olsanız bu yanıp sönen ampuller sayesinde "Ah, kapıyı kapatmayı unutmuştum." Diyorsunuz. Bildirimler adını verdiğimiz oldukça güçlü başka bir AllJoyn konsepti daha var. Bu konsept; normalde ara yüze sahip olmayan cihazlarınızın da SMS gibi yöntemlerle sizinle iletişime geçmelerine olanak tanıyor. Ama bu iletiler sadece telefonunuza değil, evinizde bir adet ekrana sahip her türlü cihazınıza gönderilebiliyor. Yani buzdolabı evin neresinde olursam olayım bana ekranı bir cihaz aracılığıyla "Hey, kapıyı kapatmayı unuttun!" Mesajı gönderebilir. Ben de bu mesajı yatağımda televizyon izlerken, çocuklarımın odasında ya da belki ekrana sahip olan ve AllJoyn ile konuşabilen saatimde bile görebilirim. Bu bildirimleri ekrana sahip her şey ile görebilirim. Yani bildirimler AllJoyn'un oldukça güçlü olacağı örneklendirmelerden bir tanesi.

Gerçekleşmeye başlayan oldukça ilginç şeylerden bir diğeri de farklı akıllı cihazların bir araya gelip tamamen yeni sistemler yaratabilmeleri. Mesela bağlantıya sahip duman dedektörümüz var. Bu tek başına iken bile oldukça güzel bir şey. Bir dedektörümüz var. Uygulama üzerinden bize bilgi gönderebiliyor. Ama AllJoyn'a eklendikten sonra bu duman dedektörü yapısı, sahip olduğumuz bu mükemmel sistemin bir parçası haline geliyor. Ve şimdi; duman olduğunu fark eden bu dedektör, AllJoyn sayesinde evdeki bağlantılı hoparlörlerin alarm çalmasını sağlayabilir. Ayrıca ampullere de bir mesaj göndererek -örneğin duyma engelli kullanıcılar için- görsel bir uyarı da sağlayabilir. Ya da bağlantılı olduğu kapı kilitlerine açılmaları şeklinde bir uyarı gönderebilir. Bu sayede belki de çocuklarınızla beraber evi acilen terk etmeniz gereken durumlarda kapı kilidiyle uğraşmamanızı sağlayabilir. Hatta evdeki tüm televizyon ekranlarına bildirimleri ve direktifleri yansıtabilir. "Şu odada duman fark edildi. Şu talimatlara uymayı unutmayınız." Şeklinde...  Yani aslında düşündüğünüzde çok ufak bir iş yapan duman dedektörü, şimdi benimle iletişime geçebildiği tüm bu zengin ara yüzleri sayesinde koskoca bir güvenlik sistemi haline geldi. İşte aşağıda bunun gibi örneklerle karşılaşacaksınız.

Aşağıda bulunmayan pek çok yeniliğimiz de var fakat yaratıcılık anlamında bunlar sizi havaya sokmaya yetecek, "Eğer diğer cihazlarda bir araya gelse sonuç nasıl olur?" şeklinde sizi heyecanlandıracaktır.    

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyice girin özele

Verilen örnekler oldukça etkileyici. Ama bazı paranoyak arkadaşlar işi yine yanlış anlamış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir