Akıllı evlerde tüm cihazlara "söz hakkı"

Akıllı evleri platform karmaşasından kurtaran ve üreticilerin hayatını kurtaran teknolojiler yolda!

Geliştiricileri desteklemek

Geliştiricileri desteklemek

Cenk Tarhan: Tamam. Bu örneğin tam tersi de geçerlidir öyle değil mi? Örneğin hareket algılayıcısı çok uzun süre bir hareket algılamadığında otomatik olarak kapıyı kilitleyebilir. Sizin kilitlemeyi unuttuğunuzu düşündüğünden ötürü...

Liat Ben-Zur: Kesinlikle. Hareket algılayıcılı güvenlik kameraları üreten Canary isimli bir şirketle de çalıştık. Eski versiyonunda sadece hareket algıladığında odanın fotoğrafını çekip, bu hareketin köpeğinizden mi yoksa evinize davetsiz giren birinden mi kaynaklandığını size gösteren cihazı AllJoyn ile birleştirdik. Bu birleşmeden doğan sonuç ise şu şekilde oldu: Cihaz yapması gerekeni yapmaya devam ediyor, hareketi algıladığında fotoğrafını çekip telefonunuza gönderiyor. Eğer bunun evinize zorla giren bir şahıs olduğunu fark ederseniz ve telefondan gerekli komutu verirseniz, bu komut mesajınız tüm sisteminize ulaşıyor ve davetsiz misafiri korkutma amacıyla evinizdeki hoparlörler çok yüksek bir sesle alarm çalmaya başlıyor. Televizyon, kamera tarafından çekilmiş fotoğrafını o şahsa gösterip "Seni gördük, seni yakaladık." Mesajı veriyor. Tekrardan, tek başınayken çok ufak gibi görünebilen bir güvenlik öğesini AllJoyn ile ekranlara ve hoparlörlere sahip devasa bir güvenlik sistemi haline getiriyorsunuz. 

Cenk Tarhan: Peki, örneğin ürünlerine AllJoyn teknolojisini eklemek isteyip, belki de bu eklentinin ürünlerini daha masraflı yapacağından korkan geliştiricilere destek amaçlı bir programınız mevcut mu? Bu tarz bir destek düşünceniz var mı?

Liat Ben-Zur: AllJoyn açık kaynaklı ve AllSeen Alliance üzerinden ücretsiz olarak erişilebilir yapıda. Yani AllSeen'i kullanmak isteyen herhangi bir şirket onu şu an internetten edinebilir. Eğer Qualcomm ile örneğin çiplerimizin n2n çözümleri gibi konularda çalışmak isteyen firmalar varsa bu tarz firmaları yeni kullanıcı deneyimleri üretmek adına kesinlikle destekleriz.

Cenk Tarhan: Yakın gelecekte Qualcomm'dan AllJoyn teknolojisi ile ilgili daha fazla yenilikler göreceğimizi ve yeni fikirler işiteceğimizi söyleyebilir miyiz?

Liat Ben-Zur: Kesinlikle. Şu an stratejilerimizin tam merkezinde bulunan "Her şeyin İnterneti" çevresinde başka yenilikler de göreceksiniz.

Cenk Tarhan: Zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyice girin özele

Verilen örnekler oldukça etkileyici. Ama bazı paranoyak arkadaşlar işi yine yanlış anlamış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir