Akıllı evlerde tüm cihazlara "söz hakkı"

Akıllı evleri platform karmaşasından kurtaran ve üreticilerin hayatını kurtaran teknolojiler yolda!

Her işin başı güvenlik

Her işin başı güvenlik

Cenk Tarhan: Peki güvenlik açısından ne gibi önlemler alıyorsunuz? Örneğin kol saatleri ya da cep telefonları gibi kişisel eşyalar söz konusu olduğunda? Evler ise oldukça farklı, söz konusu onlar olunca işin içine kilitler, kameralar gibi güvenlik faktörleri girse de fırın ya da buzdolabı gibi eşyalarımız hala çok kişisel. Tüm bunları güvende tutmak için neler yapıyorsunuz? 

Liat Ben-Zur: Elbette. (Asistanına dönerek) En son yazdığım güvenlik makalesini Cenk Bey'e gönderebilir misin? Bunu okumanız oldukça yararlı olacaktır (bu makaleye online olarak buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz). AllJoyn'un içerisinde güvenlik ile ilgili pek çok farklı mekanizma mevcut. Bunlardan birisi de güvenli mesaj ileten ara yüz bölümü. Bu sayede tüm iletişimlerinizi şifreleyip kontrol edebiliyorsunuz.

Ama bence tüm bunlardan daha ilgi çekici olan şey AllJoyn ile ele aldığımız filozofik bakış açısı. Bu bakış, gerçekleşen tüm diğer "Nesnelerin İnterneti" varyasyonlarından farklı. Çünkü şu an ki "Nesnelerin İnterneti"nde her şey bir kamusal internet aracılığıyla bulut sistemine bağlı. Farklı satıcılardan aldığınız buzdolabı ya da televizyon gibi eşyalar internet üzerinden buluta bağlanıyor. Tüm bu "konuşabilen" cihazların internete olan bağlılığı, kırılabilme riskini de beraberinde getiriyor. Ve bunu daha önce gördük. İnsanlar kameralarının ya da tuvalet sistemlerinin kırılması benzeri vakaları bildiriyor. Çünkü bir kere bu cihazlar ortak kamusal internete bağlandı mı "kötü" bir adamın çıkıp o cihazın yazılımını kırarak erişim elde etme şansı oluyor. AllJoyn tüm bunlara çok farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Biz şunu diyoruz: "Evinizdeki cihazların akıllı ve birbiriyle bağlantıda olması için her birinin ayrı ayrı internete bağlanması gerekmez. Aksine, eğer evinizde elli farklı cihazınız var ise, sadece birbirleriyle konuşmalarını sağlayın. Yakın bir şekilde ve kapalı bir ağ içerisinde..."  Ve ardından sadece tek bir akıllı elemanla (bu eleman bir ara geçit olabilir) -ve elbette kullanıcının da etkisiyle- bu elli cihazınızdan hangilerinin bulut sistemine bağlanmasının size fayda sağlayacağına kadar verebilirsiniz. Örneğin uzaktan kumanda etmek istediğiniz cihazlarınızın bulutlara bağlanması sizin yararınıza olabilir. Elli cihazın hepsinin bulut bağlantısı yapmasına gerek yok. Belli ara yüzleri, belli cihazları seçerek onlara bulut erişimi sağlayabilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra bu sahip olduğunuz teknolojik yüzey önemli oranda daralacaktır. Ve bu çok önemli bir nokta ve şu an ki gidişattan çok farklı. Bu bizim uzun vadede doğru olduğuna inandığımız bir yaklaşım. Bu, AllJoyn'un yapabildiği bir şey. Yine de herhangi bir zorlamada bulunmuyoruz. Her şeyin internete bağlı olmasını isteyip istememek üreticilere kalmış bir tercih. Ama AllJoyn, eğer siz de isterseniz az önce anlattığım yolla daha fazla güvenlik ve kişisellik sağlayabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyice girin özele

Verilen örnekler oldukça etkileyici. Ama bazı paranoyak arkadaşlar işi yine yanlış anlamış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir