Akıllı evlerde tüm cihazlara "söz hakkı"

Akıllı evleri platform karmaşasından kurtaran ve üreticilerin hayatını kurtaran teknolojiler yolda!

Son kullanıcı için ne ifade ediyor?

Son kullanıcı için ne ifade ediyor?

Cenk Tarhan: Peki tüm bunlar bireysel tüketici için ne ifade ediyor? Ve Qualcomm bu akımın gelişmesi için neler yapabilir?

Liat Ben-Zur: Aslında bu Qualcomm açısından oldukça ilgi çekici bir gidişat, çünkü biz bağlantı yongaları satıyoruz. İşte bu sebeple bu gidişatı hızlandırmanın bizler için olumlu olacağını hissettik. Bu nedenle AllJoyn projesini başlattık. AllJoyn'un çözmeye çalışacağı problem bağlantıya geçmeye başlayan tüm bu nesnelerin birbirleriyle nasıl "konuşacakları". Gerçekte, örneğin bir termostat, termostat yazılımı ile kendi bulut sistemi üzerinden konuşuyor. A isimli üreticinin cihazı, sadece aynı üreticinin bulutu üzerinden aynı üreticinin uygulamasıyla irtibata geçiyor. Benzer bir örnek saatlerde de geçerli. Biz gördük ki tüm bu cihazlar internete bağlanmaya başlıyorlar. Ama birbirleriyle iletişime geçemiyorlar. Ve inanıyoruz ki, "Nesnelerin İnterneti" nin geleceğinde, bu oluşumun tüketicilere ilgi çekici gelişi ayrı cihazların yine ayrı uygulamalara bağlanması şeklinde olmayacak. Onlarca cihazı kontrol etmek için onlarca uygulamaya ihtiyaç duymayı istemiyoruz. Ama bu cihazların hepsinin birbiriyle bağlantılı olup iletişime geçmesi, birbirlerine tepki verebilmeleri ve tüm bu sistemin anlaşılması için bir "teknolojist" olmanın gerekmemesi, benim ya da sizin annenize belki de sihir gibi gelecektir. İşte AllJoyn ile yapmaya çalıştığımız tam da bu. Aslında size büyük resmi gösterdim. Biraz da Alljoyn'un ne olduğunu açıklayayım.

Cenk Tarhan: Böylece ikinci soruyu sormama gerek kalmadı. Teşekkür ederim.

Liat Ben-Zur: Evet, bunu daha önce de yaptım. AllJoyn; herhangi bir cihaza yerleştirilebilen bir yazılım. Bu yüksek seviyede işletim sistemine sahip bir akıllı cihaz da olabilir, düşük özelliklere sahip, fazla işlem gücü olmayan hatta belki bir işletim sistemi bile barındırmayan bir cihaz da... AllJoyn bu düşük fonksiyonlu cihazlardan yüksek işlem güçlerine sahip sofistike cihazlara kadar her şey ile uyumlu olacak. İlla Qualcomm çipi gerektirmeyecek. Biz elbette çipte sağlıyoruz ama bu bir zorunluluk olmayacak. Bunu bir sebepten ötürü yapıyoruz. Tüm cihazların birbirine bağlı ve iletişim halinde olmalarını arzuluyoruz.

Eğer sadece Qualcomm ürünleri ile sınırlandırsaydık bu hedefimize asla ulaşamazdık. Açık ve diğer markalarla da uyumlu yapmak zorundaydık. Yani AllJoyn belli bir ürün ailesi veya işletim sistemi ile sınırlı olmayacak. Hatta belli bir bağlantı tipiyle bile sınırlı olmayacak.  Satın aldığınız kimi şeyler bağlantılarını Ethernet ile sağlarken kimisi Wi-Fi, kimisi ise Bluetooth veya güç kabloları kullanabiliyor. Dünyanın farklı yerlerinde insanların aldığı cihazlar ve bu cihazların bağlantı şekillerinde pek çok farklılıklar olabiliyor. Kullanılan bağlantıdan bağımsız olarak cihazların konuşacağı bir dil oluşturmak istedik.  Bu nedenle de AllJoyn'u herhangi bir bağlantı tipi ile sınırlandırmadık. Burada göreceğiniz örneklerde AllJoyn'u Wi-Fi ile kullandık çünkü genel yönelimin bu olduğunu düşünüyoruz.

Zaten açık kaynaklı olduğundan, isteyen kişiler istenilen bağlantı tipine uyarlayabilir. AllJoyn'u farklı cihazlar ile kullandığınızda bu cihazlar birbirlerini keşfetmeye, bağlantı kurmaya ve istemciler arası (P2P) iletişime geçmeye başlıyor. Bu AllJoyn ile ilgili çok önemli bir nokta. Nesnelerin birbiriyle konuşmasını sağlayan diğer pek çok yöntemin aksine AllJoyn ile kurulan iletişimde gecikme payı çok az oluyor. Diğer yöntemlerde ise A ile B cihazlarının diyaloğu A'dan alınan konuşmanın bir sunucuya oradan B cihazına aktarılması şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu sunucu pekâlâ Çin'de de olabilir. Yani bu yöntem tamamen verimsiz. AllJoyn'da ise nesneler birbirlerinin farkına varıp bizim "Sanal Veriyolu İletişimi" dediğimiz yöntemle iletişime geçiyorlar. İşte AllJoyn buna imkân tanıyor ve bizlere gerçekten ilginç bir deneyim sunuyor.

Aşağıdaki bağlantılı evde göreceğiniz ise- ki bence görmeniz konuştuklarımızın gerçeğe yansıyışını gösterdiğinden çok önemli- birlikte çalıştığımız birbirinden farklı üreticilerin farklı protokollerle ürettikleri cihazları. Daha önce asla bir arada çalışmamış bu cihazları AllJoyn ile bir araya getirince kullanıcıya oldukça ilginç deneyimler sunabiliyoruz. Bu deneyimler ise esprili bir bakış açısıyla şu kelime ile özetlenebilir: Havalı. Gerçekten harika. Ama sürprizi mahvetmek istemiyorum. Bu nedenle daha fazla şey söylemeyeceğim ama aşağıya indiğimizde gördüklerinizden ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyice girin özele

Verilen örnekler oldukça etkileyici. Ama bazı paranoyak arkadaşlar işi yine yanlış anlamış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir