"Daha etik" bir iPhone 5 için 40.000 imza!

iPhone 5 için toplanan 40.000'den fazla imzanın Apple'ı pek de sevindireceğini sanmıyoruz...

  • Ertuğrul Süngü
"Daha etik" bir iPhone 5 için 40.000 imza!
Kullanılan maddeler çalışanları olumsuz yönde etkiliyor

Apple'ın dünyanın büyük bir kısmı tarafından merakla beklenen akıllı telefonu iPhone 5, halen kendisini gün yüzüne çıkarmadı. Ama iPhone üretimi hakkında hiç de iyi haberler gelmiyor...

Dünyaca tanınan ve birçok yerde boy gösteren SumOfUs isimli grup, bu sefer Apple'ı hedef aldı. iPhone 5 isimli cihazın, ahlaki ve etik değerlere daha uygun bir şekilde üretilmesi için bir imza kampanyası başlatan grup, kısa zaman içerisinde 40.000'den fazla imza topladı. Bu kampanyanın başlamasına sebep olansa, Apple'ın fabrikalarında haftada altı gün ve günde 12 saatten fazla çalışmak zorunda kalan genç bir kız oldu. Yetmezmiş gibi fabrikada üretilen iPhone camlarını normalden sadece birkaç saniye daha hızlı kuruması için kullanılan "n-hexane" isimli kimyasalın normal bir temizleyici yerine kullanılıyor olması da olayları bir hayli büyüttü. Aradan geçen birkaç yılın ardından "n-hexane" isimli maddeyi fazlasıyla soluduğu için başta stres ve devamında gelen el ve bileklerindeki nörolojik hasarlar yüzünden kapı dışı edilmesiyse olayları bu noktaya getirdi.

Plle önemsiyoruz diyor ama...

Zaman içerisinde Apple fabrikalarında meydana gelen patlamalar, intihar etme girişiminde bulunan çalışanlar ve bu insanları kurtarmak için kurulan ağlar... Apple'ın yeni CEO'su Tim Cook, CEO'luğu dönemi içerisinde belki de atacağı en büyük adımın hazırlığında zira iPhone 5 onun için fazlasıyla önem taşıyor. Herhangi bir topluluktan gelebilecek bir tepkiye karşı kendisini hazırlayan Cook, çalışanlarını ne kadar önemsediğini göstermek için 9to5Mac'de yayınlanan şu sözleri sarf etti; "Her yıl daha çok fabrikamızı geziyor ve bizimle çalışan her noktaya ulaşmaya çalışıyoruz." Ayrıca yayınlanan bu mektup, içerisinde Apple'ın Tedarikçi Sorumluluğu sayfasının bir adet link'ini de barındırıyor ve akabinde gelen sözler Apple'ı içerisinde bulunduğu durumdan bir nebze kurtarıyor: "Apple olarak hiçbir zaman yapmadığımız ve de yapmayacağımız yegane şey, tedarikçi zincirlerimizde bulunan sorunları görmezden gelmek olacaktır."

Foxconn'un bir önceki müdürünün yaptığı açıklamaysa Apple'a bir tokat niteliğinde geldi. "Apple ürün kalitesinin arttırılmasından ve maliyetin düşürülmesinden başka hiçbir şeyi önemsemez. Apple'ın tedarikçi firmaları üzerinde kurduğu baskı, onları işçilerini zorlamaya itiyor."

Bütün bu olayların ışığındaysa, yazılan dilekçede Apple sadece daha etik davranmaya çağrılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Fabrikalar Apple'a ait değil. Apple ürünlerinin üretimi yapılıyor olabilir ancak bu Apple'a ait olduğu anlamına gelmez. Ayrıca sadece Apple değil bir dünya marka için de üretim yapılıyor oralarda. Diğer markalar nerede?

Foxconn da hiç kıvırmasın. İster Apple ister başka bir marka olsun; çalışanına sahip çıkma görevi Foxconn'dadır. Apple ya da diğerleri gelip o çalışanların çalışma koşullarına karışmaz. Kendin müdahale edeceksin. Apple senden günde 1 milyon telefon da ister. Üretebilecek misin?

Kaldı ki Apple'ın isteği diğer şirketlerinkinden çok farklı değil. Herkes yüksek kalite düşük maliyet ister. Garip olan bir şey yok. Ötesini de umursamak zorunda değil. Oldu olacak fabrikayı da çekip çevirsinler. Foxconn yöneticileri ne işe yarayacak o zaman?

Sen müşterinin karşısında nasıl duracağını bilmiyorsan, her bir haltı hak ediyorsun demektir...

QHD ekransız iphone almam gibi. çamur gibi geliyor iphone 4 ün ekranı sensations dan sonra.

Apple etik kelimesinin anlamını nereden bilsin?

Foxconn'un bir önceki müdürünün yaptığı açıklamaysa Apple'a bir tokat niteliğinde geldi. "Apple ürün kalitesinin arttırılmasından ve maliyetin düşürülmesinden başka hiçbir şeyi önemsemez. Apple'ın tedarikçi firmaları üzerinde kurduğu baskı, onları işçilerini zorlamaya itiyor."

Biz Milyar dolarlık kârımıza bakarız. Etik mi o da ne.

İmza
Appllee

Aplle--Elma çok ayıp ediyor,? fakat bütün Dünya kuyruğa giripve iphone 4s mobiltelefon alıyor. fakat Apple kendi Teknikeri'ne böyle pislik yapıyor,?

Foxconn apple'inya da değil sirketin durusuna zarar veriyorsa el atar kardesim. Digerleri hakkinda neden birsey duymuyorsunuz cunku adamlar hakkini veriyorlar. Sakip sabanci iscilerim once yemek yesin dermiş. Bizzat adanali olarak bilmeyen yoktur. Bu kadar paraya duskun olmayın kefenin cebi yok olsada orda gecmez.

Dünyanın düzeni bu kimin zoruna gidiyosa Apple dan değil bir çok şirketten yola çıkılabilir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play