Windows'u yüzde 100 güvenli yapmak

Windows tabanlı PC'nizi en yüksek güvenlik seviyesine getirmek o kadar da zor değil. İşte araçlar...

Casusları ortaya çıkarın

Tam anlamıyla girişmeden önce hırsızlar hedefleri hakkında araştırma yaparlar. Windows dünyasında bu işi spyware araçları üstleniyor.

Casusları ortaya çıkarınBuna karşı panzehiriniz ise Windows Defender. Elbette geleneksel bir virüs-tarayıcı ile yarışamaz ama kullanışlı özelliklere sahip. Yazılımı PC'nize indirin.

Kurulumdan sonra program sisteminizin güvenliğini otomatik olarak gözetliyor. Hiçbir koruma mükemmel olamayacağı için Windows Defender'ın gizlenmiş ama çok pratik olan bir özelliğini tanımalısınız. Araçlar menüsünden Yazılım Gezgini'ne girin. Burada Defender-arayüzünün altında, şüpheli bir durumu takip edip casus yazılımları ortaya çıkarmada size yardımcı olabilecek bir araç var.

En önemli olanlar otomatik olarak başlatılan programlardır. Araç, Windows başlangıcı sırasında otomatik olarak yüklenen tüm yazılımları gösterir. Bir dosya ismine tıkladığınızda sabit diskteki kayıt yeri veya kurulum tarihi gibi detaylı bilgiler alabilirsiniz. Eğer bir dosya size şüpheli geliyorsa bunu "Devre dışı bırak" düğmesine basarak zararsız hale getirin. Eğer cidden bir spyware söz konusu ise "Sil" seçeneği ile bunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Windows Defender "Şu anda çalışan programlar" başlığı altında görev yöneticisinin daha gelişmiş bir sürümünü barındırır. "Ağ üzerinden çalışan programlar" seçeneği ise çok daha ilgi çekici bir özelliktir. Burada Defender sadece açık olan portları değil, bunlardan sorumlu olan programların ismini de gösterir. Tavsiyemiz: Şüpheli işlemleri hemen sonlandırmayın, bilakis "Gelen bağlantıları engelle" butonun basın. Böylece Windows Güvenlik Duvarı portu ve uygulamayı kilitler.

Bunun dışında HijackThis kullanmanız da yararlı olacaktır. Trenc Micro tarafından desteklenen bu ücretsiz araç, aynı standartlar baz alınarak birçok güvenlik forumu tarafından geliştirildi. Windows Defender gibi bu program da tek bir tuş ile otomatik başlatılan uygulamaları tarıyor ve isteğe bağlı olarak bunları metin dosyası şeklinde dışa aktarabiliyor.

Download:
- Windows Defender
- HijackThis

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

windowsu 100% güvenli yapmanın tek yolu dış bağlantıları, network,internet,bluetooth v.s. tamamen kapatmak.Yoksa bir şekilde ulaşılabiliyor.

Şahane güvenlik paketi şeklinde olmuş özellikle firefox eklentileri çok işeme yaradı hemen kurdum teşşekür ederim.

Ayrıca NoScript, güvenliği artırmasının peşi sıra javayı kapatıp grafik, flash vs. yüklenmelerini kıstığı için sayfa yüklemelerini müthiş şekilde hızlandırmaktadır. Hala bu eklenti ile tanışmayan varsa bir an evvel denemeli.

Öncelikle gerçekten güzel derleme yapılmış Teşekkürler Chiponline. Yazının başında belirttiğiniz gibi Windows, "yüksek güvenlikli sistem" tabirine tam anlamıyla uyan bir ortam değil.%100 güvenli olmak mümkün değil dediğiniz gibi zaten yazıda belirttiğiniz gibi alınacak en önemli tedbirler. Windows sistemlerinde öncelikle internet ve outlook express aracılığı ile spy ve saldırı sistemini tam olarak engelleyemediler. Bazı sayılı Kullancılarında zaten güvenlik hakkında bilgisi çok zayıf. Yazınız güvenlik konusunda zaafiyet çeken kulanıcılar için gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Bence işyeri kullanıcıları FreBSD ve OpenBSD gibi unix işletim sistemi kullanarak firewall koruması sağlamalıdır. İnternet ile Bilgisayarlar arasına kesinlikle unix işletim sistemi bulunan firewall olması gerekir. Neden diye sorarsanız İnternet Bankacılığı kullanan işyerleri için bu çok önemlidir. Tabi genel veri güvenliği içinde. Peki Unix işletim sisteminin avantajları neler ?

1-Kullanıcıların internet içerik filtresini sağlama
2-İstenilen Sitelerin girişlerinin engellenmesi
3. Download zip exe mp3 vs gibi dosyaların indirilmesini kullancı bazında engelleme
4-Gün bazında internete giren kullancıların hangi sitelere girdiği görebilme
5-Firewall (güvenlik duvarı)
6-Saldırı tesbit sistemi
7-İnternet ve Web Mail Sunuculuğu

En önemli başta gelen özelikler bunlar unix işletim sistemlerini tabi windowsla kıyaslamak mümkün değil. Windows için %100 güvenlik sağlamak biraz zor.

% 100 güvenli bir işletim sistemi yoktur!..

100 de 100 güvenliğin varolduğunu savunan bir chip editörüyse .. vay haline.:S başlık mahiyetinde de olsa yanlış yorumlama olmuş.

''windowsu 100% güvenli yapmanın tek yolu dış bağlantıları, network,internet,bluetooth v.s. tamamen kapatmak.Yoksa bir şekilde ulaşılabiliyor.''
+
flash bellek vb den de virüs bulaşabiliyor. arkadaşımın flaashında 3 tane trojan+2virüs buldum

sorunun cözümü cok basit cek internet kablosunu isde bu kadar %100 güvenli..

Henüz makaleyi okumadım ama %100 oranı çok iddialı olmuş. Bence %100 güvenli bilgisayar hiç açılmayan bilgisayardır.

Windows'u yüzde 100 güvenli yapmak için bu 10 altın önerileri yerine getirmiş kullanıcıların pc güvenliğinin yüzde yüz olacağına inanıyorum. Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş devamını dilerim...

bu işin %50 lik kısmı birde diğer %50 si kullanıcı oluyor, tm bunları yapsanız da eğer kullanıcı bilinçsiz se yine virus/spy/trojan bulaşır ;)

kendi policylerini oluşturacak bilgisi olması gerek userların ;)

İnterneti olan herseyın bi açıgı vardır bunu webmasterler daha iyi bilir.Bu programlarla ancak ust seviye bı koruma sağlanır %100 oloamaz hiçte gormedım zaten .

dünyada milyonlarca virüs var ama bir o kadar da temizleme programı yok. bide bu programlara para vermek

Tarayıcı olarak Firefox Internet Security Olarak Eset Smart Security kullanmaktayım.Herhangi bir problemim yok olsa bile hallediyor Eset...

internete bi bilgisayarın bir kere bağlanması gizliliğin aşılması için yeterli. sonra ister kabloyu çek ister fişi. bu konuda saygın bi güvenlik uzmanının yazısını okumuştum. echelon desem ilgililer anlar zaten..

ben avast kullnıyorum vede pc mde site denetleyici bir özellik var işimi görüyor

teşekkürler chip

Önerdiğiniz bütün programları kurdum fakat 6. sından sonra flashgot indirmemeye başladı hata verdi(firefoxun flashgot ymasını kurdum flash get'in çalışması için) acaba yardım edebilecek varmı.

6 senedir bilgisayar kullanırım virüs programı kullanmamama rağmen yemin ederimki bir kere bile virüs girmedi. Her programa atlamazsak bişey olmuyor. Bende formattan sonra almış olduğum acronis yedeği var. her ihtimale karşı haftada bir aktif ederim

evet çok iyi programlar iyiy ben emre

Yazılım tabanlı hiçbirşey yüzde 100 güvenli değildir,bilgisayarla üretilen gene bilgisayarla kırılır..

%100 güvenlik diye birşey olmaz.Sonuçta kurulan güvenlik programlarında açıkları olabilir.

Mümkünse "Microsoft güvenlik uyarılarını nasıl rahatça defedebiliriz" gibi bir konu istiyorum. çok oyun oynadığım için bilgisayarımı yavaşlatan antivir. programlarını kullanmıyorum. Yılda 3-4 defa virüs giriyor evet ancak temizlemediğim hiçbir virüs olmadı şimdiye dek. en son formatımı da 3ay önce sevgilimin resimlerini/ dosyalarını/ belgelerini/ adını sanını her şeyini silmek için atmıştım. ondan önceki format da 1 yıl kadar önce atılmıştı. gayet rahatım çok şükür.

nasıl yani 100%100 güvenlik windows'da windows'un kurucuları microsoft ' a bile saldırı olabiliyor.ve bu saldırıdan önce 100%100 güvenlimi oldular sanmıyorum.Her evin mutlaka bir arka kapısı, çıkış kapısı varsa mutlaka bir işletim sisteminin'de var;ve öyle.

bizim evde arkada kapı yok arkadasım.bu programlar sadece engelleyici sen illa ben virüs kapcam diyorsan senin secimin =)

%100 diye birşey yoktur.Ben bu kelimeye inanmıyorum

bi bilgisayar mühendisi olarak diyorum ki %100 güvenlik hiç olmadı olmayacak da

hiçbir bilgisayar sisteminde%100 güvenlik olmaz.burda bahsi geçen yöntemler sadece önlemdir.Zaten başka hiçbirşey yapamazsın......

bu başlıkta söylemek istedikleri yapılabileceğin %100 ünü yapmak olabilir mi ?

64 bit e geçin
güvenlik % 40 artsın

%100 güvenlik yoktur...

hackerlerde kına yaksın :)
ya elin makinasına girdin ne olucak sanane elalemin bilgisinden hey allahım ya benim işim olmaz zarar verenler varsa birgün onlarda zarara uğratılırlar

100% diye bir güvenlik yoktur ama yüksek güvenlik vardır ben konuyu beğendim çünkü bilgisayarı korumakla ilgili sana birkaç bilgi veriyor
.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,.,,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,

hep editörleriniz %100 güvnlik yok falan derdi. bu başlık ne böyle yav?

kardesim 2 haftadır pc yol gecen hanına döndü.gelen girio giden girio.512mb ram'i olan pc 128lik gibi çalısıo.pc'yi her açısımda en az 9virus 4spyware alarmı alıyom bıktım beee.varsa bunlardan kurtulmanın yolu <babigatto_751@hotmail.com> e-mail atın

öncelikle antivirüs,spware ,anti-hacker programlarına ihtiyacın olcak bunlar:kaspersky,nod32,avg,avira,avast gibi programlar
spyware için :spyware doctor,ad-aware2007 gibi programlar
anti-hacker olarak :kav anti-hacker
güvenlik duvarı olarak ise zone alarm yada ashampoo gibi güvenlik duvarı yazılımları terchine baglı olarak değişir beni tercihim

kaspersky internet sec.+kaspersky anti-hacker+zone alarm+ad-aware 2007
ücretsiz arıyorsan eger
avira+kav antihacker+ashampoo güvenlik duvarı+spyware doctor

eger tamamını arıyorsan önerim eser smart sec. olacak yada g-data internet sec.
kurmanı öneririm. iyi günler. sağlıcakla kalın......

önrilriniz güvnlik için iyi ama %100 olamaz bunu siz biliyor olmalısınız...

Özellikle Avira Antivir Pers. Edi. Classic"i tavsiye etmişsiniz ama BEN AVİRADAN SOĞUDUM ÇÜNKÜ Win32.Almanahe.C virüs uyarılarıyla sapıtmaya başladı Nvidiaının nvmini.sys yi trojan,İexplore.exeyi de Win32.Almanahe.C olarak görüyor.Mcafee ve Avg de öyle hangi programı kullanacağımı şaşırdım...Temizleme/onarma şansım da yokk!!!

en güvenli bilgisayar internet bağlantısı olmayandır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir